şükela:  tümü | bugün
 • yarından itibaren türkiye marketlerindeki raflarda yerini alacak üründür. trakya birlik üretimi olduğu ve migros'ta satışına başlanacağı söyleniyor. daha da bilgim yok. merak içindeyim.

  edit : "peynir" denmesinin sebebi firmanın etikete "vegan peynir" yazmasıdır.
 • ancak veganlığın ne olduğunu bilmeyen gerizekalıların kafasını açacak peynirdir.
 • organik otlarla beslenen, fengşui felsefesiyle dizayn edilmiş ağıllarda yaşayan ineklerin sütlerinden elde edilen peynir.
 • (bkz: tofu)'dur o, peynir olsa vegan olamazdı.
 • (bkz: veynir)
 • bir dönem hafif yağlı tuhaf bir fıstık ve kuru maya ile yapılanını denemişliğim olan "peynir" türü. tattıran vegan arkadaşım "bi dene bak parmesandan hiç farkı yok" demişti.

  cidden hiç fark yoktu ama parmesandan değil, şeyden... neyse...
 • bir vejetaryen olarak çok sevindim. o iğrenç "yetmez ama evet" sloganından. veganların tabiriyle "peynir bağımlılığı"mdan dolayı büyük şehirde yaşamanın getirdiği süpermarketlerden o peynirleri alma zaafım son bulacak gibi. sonunda.

  ha bu arada neden insanlar nefret dolu be? amerika ve ingiltere'de 20-30 yıldır olan yiyeceğe, sonunda bu yiyeceğin türkiye'ye de geleceği haberine falan "geri zekalılık" demiş. ye, yeme ama lütfen nefret dolu olma be. hayır, günün sonunda sana ne değil mi?

  yurt dışında yaşarken vegan ürünlerin satıldığı marketler en çok alışveriş yaptığım, ucuz ve güzel yiyecekler bulduğum yerdi. umarım bu da türkiye için bir başlangıç olur ve isteyenler buralardan alışveriş yapabilirler. şu anda tek tük bulunabilen dondurulmuş tofu yiyeceklerini insiyatif olarak olumlu bulsam da kalite olarak yerlerde buluyorum.

  kimseye "aptal", "salak" demeyeceğimiz yarınlar umuduyla diyeyim bitireyim entrymi.
 • süt endüstrisinden, sömürünün boyutlarından, veganizmin altında yatan düşünceden bihaber odunsuları rahatsız etmiş peynir çeşididir. gerçi peynirden mi rahatsızlar türkiye'ye gelişinden mi orası da muamma.

  (bkz: yarrak var yer misin)
 • hiç bir hayvan sömürülmeden, acı çektirilmeden, saatlerce çalıştırılmadan üretilmiş bir nesneye küfür eden aymazları, bilinçaltında duydukları pişmanlığı açığa çıkaran başlık da olmuştur ve olacaktır aynı zamanda. çok sıradansınız lan. ananızdan zorbalıkla ayırmazlar sizi öyle umuyorum yine de. peynir lan bu peynire niye gerizekalı diyosunuz? troll bile değilsiniz.
 • vegan peyniri süt ya da süt ürünleri kullanılmadan imal edilmiş bir peynir çeşididir. aslında peynir denmesine bakılmasın, zira peynir değildir.

  penir inek, keçi gibi hayvanların sütünden mayalanarak elde edilen, bir miktar tuzlu, yağlı bir besindir. tofu (vegan peynir) peynir değildir.

  bir keresinde bulunduğum bir evde ikram ettiler, nimetle alay olunmaz ama tadı gerçekten kötüydü. peynir diyorlar ya bi de insanda şöyle bir beklenti oluşuyor: ekmek domatesin yanına koyduğunda iyi gidecek olan yiyecek. lakin öyle değil daha ziyade tatsız fıstık ezmesi.

  vegan arkadaşların yaptıkları şey zor bir iş, hayvanlar uğruna pek çok güzel besinden vazgeçmeleri yani, onların iradesi keşke başka konularda bende olsaydı.

  ancak şu da bir gerçek, inekler sağılmalıdır. şehirde iki üç kitap okuyup bunu hayvan sömürüsü olarak görmeyin, işin içine girin, sağılmadığında yavruların emmediği fazla sütün ne olduğunu izleyin.

  not: ülkemizdeki entegre hayvan endüstrisinin sistemlerini beğenmiyorum ve karşıyım.