şükela:  tümü | bugün
 • vegan peynirle birlikte güzel olduğu söylenen salam.

  taşak mı geçiyorsunuz adam mı seçiyorsunuz anlayamadım. salam ve peynir içlerinde et ve süt yoksa salam ve peynir değildir, vegan salam dediğiniz şey rulo haline getirilmiş sebze püresi, salam falan değil yani. vegan peynir dediğiniz ise soya sıçmığı gibi bir şey, peynir falan değil, saçmalamayın lütfen.

  ek: bunları yiyeceğinize sebze yiyin, kendinizi kandırmayın.

  edit: bazı faşist vegan arkadaşlardan mesajlar aldım, saçmaladıklarının farkında olmadıkları için cevap vermeye zorlamıyorum kendimi, vegan karşıtı değilim, kişisel tercihtir, ağzına et, süt falan dayayacak değilim, yazdığım yorum da sebzelere salam ve peynir denmesi ile ilgili, onların yerine sebzenin kendisini yemek hem daha sağlıklı hem de yaratılan vegan ekonomisine karşı bir hareket, illa bir şeylere karşı olacaksanız sizi keriz yerine koyup da patates püresini salam, fasulye püresini de peynir diye satanlara karşı olun.
 • veganlığı yeni nesil sebze ürünü pazarlama cephesi olarak gören şirketlerin yeni uydurması. mutfağa koşarak gerçek salamlı bol kaşarlı tost basmamı sağlayan gıda kütlesi.
 • et yemeyi reddetmek, et endüstrisine ait kavramları da reddetmeyi içerir. her ne kadar bir grup vegan/veji bu tür kavramları kullanarak insanların özendirilebileceğini düşünse de (kısmen doğru olabilir) etin yerine et benzeri ya da çağrışımı yapan bir şey koymak eti terkedemediğinizin de bir göstergesidir diğer yandan. ayrıca bu tür ürünler pazar darlığı nedeiyle az üretildikleri ve görece meşakkatli üretim süreçlerinden geçtikleri için olabilir fazlasıyla pahalı, bu nedenle de et yemeyi reddetmeyi sınıfsal bir yere sürüklüyor.

  et yemeyi reddettikten sonra yapılacak en güzel şey, vegan salam, vegan burger gibi et endüstrisinin yarattığı beslenme biçimlerinin uzantısı olan ürünleri de reddetmektir. vegan salam dedikleri şey aslında sıkıştırılmış sebze püresi. bunu aynı formülle sebze püresi olarak tüketirseniz hem "salam" vs demek zorunda kalmaz hem de haketmediği fiyatı ödemezsiniz.
 • hem inanmayıp hem de 5 vakit namaz kılanlar vardır ya, veganım deyip de salam, peynir peşinde koşmak böle bir şey olsa gerek.

  vegansan tümden reddet birader. vegan salam nedir lan?
 • normal salamların içinde et olmadığı ve bu ürünlere et görüntüsü, tadı, kokusu vermek için içine çok sayıda kanserojen kimyasal madde katıldığı düşünülürse, pek de sırıtmayan salam türüdür.

  nitrit, nitrat, gıda boyası, koruyucu vs içeren kanserojen yapay etler yerine bunu yemeyi tercih ederim.

  çünkü ne salamın ne de sosisin içinde doğru dürüst et var !
 • strafor kemirmeyi tercih edeceğim için bulaşmayacağım yapay ürün. salam zaten doğru dürüst bir et değil, bir de salam'ın vegan versiyonunu düşünemiyorum.

  vegan'san gidip otunu bir kenarda kemir * kardeş. hem her türlü ürünü reddediyorsun hem de keyiften de geri kalmıyorsun. vegan peynirmiş, vegan salammış.
 • salam degildir. lutfen gotunuzden element uydurmayiniz. iki sene vejetaryen beslendim, bir gun olsun bu tarz gerizekali avcisi marketing urunlerinden almadim. turk/akdeniz mutfagi vejetaryen/vegan beslenenler icin yuzlerce farkli tarif iceren mutfaklar. gidin ayse kadin fasulye yapin, imam bayildi yapin, biber dolmasi yapin yiyin salak salak vegan salam, vegan peynir pesinde kosmayin.

  edit: salamin vegani olmaz. salam, belirli tariflere gore yapilan islenmis et urunlerine verilen isimdir. vegan salam, domates corbasi yapip tarhana corbasi yaptim demek kadar abesle istigaldir.
 • bugün marketlerde satılan, misal kilosu 70-80 tl’nin altına denk gelen tüm salamları kapsayan salam çeşidi... içlerinde et yok.

  ahah. tamam lan hayvansal maddelerden ötürü vegan salam diyemeyiz ama bizim milletin kafasında “vegan = et yemeyen kimse” olduğundan bence komik.
 • yazık lan bu veganlara.