şükela:  tümü | bugün soru sor
  • yabancı bir kanalda, bir yemek programı izlerken, programda konuk olan bir gıda uzmanı, sürekli olarak şarapta maya olarak, boğa kanı kullanıldığından bahsedip durdu. bunu içmek istemeyenler için vegan şarap var dedi.midem kalktı. daha da vegan ibaresi olmayan, şarap içmem . ne kırmızısı, ne beyazı. ikisi de evlerden ırak olsunlar.

sadece şarap değil, veganların içki tüketmesine engel olan pek çok unsur var. bazı içkilerin içine üretim aşamasında balık tutkalı, yumurta akı, jelatin, bal, süt ürünleri ve buna benzer katkı maddeleri koyuluyormuş.vejateryen ve özellikle veganlar yada vejetaryen dahi olmayıp bu ürünleri sadece pis bulan insanlar için en riskli olan kısmı ise bu maddelerin hiçbirinin ürün etiketi üzerinde belirtilmiyor olması.

veganlar için şurada http://veganblogg.wordpress.com/…-alkollu-icecekler bulduğum yazı ve liste gayet aydınlatıcı bence :

ülkemizin dört büyük alkollü içki üreticisi olan doluca, kavaklıdere*, efes pilsen ve tuborg’a attığım e-postaların karşılığında bir tek doluca’dan cevap geldi. doluca verdiği yanıtta, şarap üretim sürecinde ihtiyaca, seneye ve üzüm çeşidine göre şarapta protein ve süt bazlı durultucu maddeler kullandıklarını, daha sonra bu maddeleri şaraptan santrifüj ve filtrasyon ile ayırdıklarını söylüyor. fakat bu maddelerin hangi marka ya da rekolte şaraplarda uygulanıp hangilerinde uygulanmadığının cevabını veremiyorlar. yani şarapların bir kısmında da uygulanmış olabilir, hepsinde de.

yabancı kaynaklı bir internet sitesinde veganlar için uygun alkollü içkilerin bir listesini buldum, bu site de listeyi firmalara tek tek danışarak oluşturmuş. listede bulunan alkollü içkilerin içinde ülkemizde bulunan ve bizim için uygun olanlarını paylaşmak istiyorum. işte vegan dostu alkollü içkilerin listesi:

şarap
    arcadia***

bira
    amstel
    becks (brauerei beck gmbh & co)
    budweiser
    carlsberg
    corona
    foster’s
    grolsch
    heineken
    miller
    skol
    tuborg

viski-votka-likör-cin
    absolut vodka
    archers peach schnapps
    bacardi
    ballantine’s
    beefeater gin
    bombay sapphire gin
    captain morgan rum
    chivas regal
    cointreau
    cutty sark
    gordon’s gin
    grey goose vodka
    jack daniels
    jagermeister
    jameson
    jim beam
    johnnie walker
    kahlua
    limoncello
    malibu rum
    martell cognac
    remy martin cognac
    skyy vodka
    smirnoff (tüm çeşitleri dahil)
    southern comfort
    stolichnaya vodka
    the famous grouse
    tia maria
    mey içki grubuna ait tüm distile alkoller (votka, cin, likör, kanyak, viski vb…)**

* kavaklıdere’ye en son yolladığım mesaja bu sefer cevap alabildim. üretim direktörünün verdiği yanıta göre kavaklıdere de hayvansal durultma ajanı kullanan firmalar arasında. verilen bilgiye göre bu ajanlar şaraba katkı maddesi olarak değil, işlem ajanı olarak katılıyor. bu ajanların amacı, şarabın ana bileşenlerinden biri olan “tanen” maddesinin belirli düzeylerde ortamdan ayrılması. bu işlemde, durultma ajanı tanen ile birleşerek çökelti oluşturuyor ve aka binindeki filtrasyon işlemiyle ortamdan uzaklaştırıyor. işlem sonunda şarapta ya hiç ya da iz miktarda durultma ajanı kalmış oluyor.

** mey içki grubuna attığım e-postaya geç de olsa yanıt aldım. şarap üretimlerinde balık jelatini, jelatin, albumin, kazein gibi hayvansal durultma ajanları kullandıklarını, distile alkol ürünlerinde ise hiçbir hayvansal madde kullanmadıklarını bildirdiler.

*** arcadia firmasının üretiminde filtrasyon işlemi yapmadığını bir arkadaşım vasıtasıyla öğrendim. firmaya gönderdiğim mail’e aldığım yanıt bu şarapların vegan dostu olduğunu teyit etti. firmadan gelen yanıt şöyle: ”arcadia şarapları’nın hiçbirinde hayvansal bitkisel ya da herhangi diğer durultma ajanı kullanılmamaktadır. şaraplarımızda inceltme yapılmamakta, durultması doğal çökelme aracılığıyla yapılmaktadır. 2009 ve 2010 rekolteli ürünlerimizde inceltme yapılmadığı gibi filtreleme de yapılmamıştır. 2011 rekolteli ürünlerimizde ise kısıtlı filtrasyon uygulanmıştır. bu işlemde de hayvansal hiçbir ajan kullanılmamaktadır. vejeteryan ve vegan şarap severler şaraplarımızı gönül rahatlığıyla, keyifle tüketebilirler.”

kaynak: barnivore
  • kaynak;

http://www.barnivore.com/wine?region=all

editörün seçimi tadında;

https://www.independent.co.uk/…r#echobox=1547312793

temel bilgi: arıtmada kullanılan hayvansan ürünlerden ötürü vegan şarap kavramı ortadadır.

detay: https://seyler.eksisozluk.com/…larak-sayilabilir-mi
  • şarabını kendin yaparsan bu tür zımbırtı lar ile uğraşmasın.