şükela:  tümü | bugün
 • asiri vejeteryanlik.
 • hayvan hakları militanı gary yourofsky‘nin 2010 yılında georgia tech’te düzenlediği hayvan hakları ve veganizm konulu konuşması. http://fakfukfon.wordpress.com/…ourofsky-anlatiyor/
 • 1944 tarihinde vegan society'yi oluşturan yedi vejetaryen tarafından türetilmiş bir beslenme kültürüdür
 • http://oi47.tinypic.com/21mxco8.jpg

  vücudun tüm vitamin, mineral, yağ, karbonhidrat, protein ve lif gereksiniminin vegan beslenme ile alınabileceğini resimleyen tablo.
 • merkezi sinir sistemine sahip birey olgusunu barindiran canlilarin insanda oldugu gibi yasama hakkina sahip olduklarini savunan ve ayrica gunumuz gida endustrisine karsi politik tavir sergileyen bir anlayistir.
  veganlik vejetaryenlikten farkli olarak henuz hayatta olan hayvanlardan alinan urunleri de reddeder. bunun nedeni ise urunu alinan hayvanlarin bu surecte ayni iskencelere maruz kaliyor olmalari ve surecin sonunda olu hayvan yan urunu olarak topluma hizmet edecek olmalaridir.
  veganlar veya vejetaryenler et seven diger insanlar tarafindan standart soru ve bakis acilarina maruz kalmaktadirlar. bu durum ozellikle farkli dusuncelere sahip bireylerin yer bulamadigi toplumlarda daha da yaygindir.
  vejetaryenlerin ve veganlarin yetersiz beslenmeleri ile ilgili bir cok hurafe bulunmaktadir. ancak bu ustunde fazlaca durulmadan ortaya atilan yetersiz beslenme teorileri tamamen yanlistir.
  bu sahislar ayni zamanda etrafindaki insanlara defalarca dert anlatma, alay konusu olma ve deli muamelesi gorme gibi durumlara maruz kalmaktadirlar.
  veganlari en zor anlayan gruplar icerisinde dindarlar buyuk yer tutar. ınsan temelli olan ilahi dinlerin onemli savlarindan biri olan hersey insan icindir anlayisina tamamen ters duran bir durumdur ve onlara gore hayvanlar kesilirken zevk alirlar...onlar yenmek icin yaratilmistir ayni kadinlarin sikilmek icin yaratildiklari gibi.
  veganlar solcu olmak zorundadirlar.
  ınanilanin aksine zengin, parali kokos sus kopegi tasiyan kasarlar degillerdir.
  saglik icin bu olaya girismemislerdir, saglik acisindan faydalarini insanlara bir karsi tez daha sunmak icin anlatirlar.
  veganlar" kopekleri cok severim lutfen onlari itlaf etmeyin yaziktir "diye eylem yapip cikistada donerciden doner yiyenler gibi degil tum hayvanlarin yasam hakkini savnurular.
  ve son olarak veganlar nedeni halen arastirialan bir konu olan et severlerin olumsuz tepkilerine maruz kalirlar. genelde et yiyenlere saygisizlik etmemek icin ayni sofrada oturma inceligini tiksine tiksine gostermesine ragmen, ustune ustuk bu incelikler gormezden gelinip kisi et yemediginden dolayi alaya alinip, icgudulerine yenilmis etinin basina yumulmus kopek hiriltilarina benzer tepkliere maruz kalabilirler.
 • doğaya abilik yapma sapkınlığı. evet sapkınlık. bu sapkınlığa kapılan insanlar bu fikrin hatasız ve çok mantıklı olduğunu savunur ancak doğada memeli herhangi bir vegan canlı grubu bulunmamaktadır. genetik olarak aynı soya sahip olduğu hayvanları korurken, sadece yeşil üzerine yüklenmek sapkınlıktır. biraz daha sığ bir anlatımla, aslan nasıl hacı ben et tüketmiyorum, doğayı koruyorum demiyorsa sen de diyemezsin. et yemek insanın geninde olan birşey. ceddin deden değil mi vegan? vejetaryen olabilirsin, için almayabilir, ben de enginar yemiyorum ama yeşili koruyorum, et sektörünü siktir et kafasıyla değil. doğada bir tüketim olmazsa, tüketilmeyen popülasyonlar, başka popülasyonları habitatta yokedebilir. misal sen tavuk yemezsen (fabrikasyonuna ben de karşıyım zaten olay köy yerindeki tavuk), tavuk kardeş çevredeki tüm bok böceklerini yiyebilir. ancak bir bok böceği, gübreleri yuvarlayarak tek başına uzun vadede ormanın temelini atabilecek bir böcek.

  kısacası biyolojiden habersiz, besin çemberi ile et endüstrisini karıştıran sapkınlık.
 • hiçbir şekilde hayvan ürünleri tüketmemekle birlikte hayvan ürünlerinin kullanıldığı ürünleri de tüketmemek olarak tanımlanabilecek akımdır. bugün yoldan geçerken bir binanın duvarına yazılmış "et=cinayet. vegan ol" önerisiyle derin düşüncelere daldım. kim öğretiyor böyle şeyleri kim inanıyor bilmiyorum. düşünce olarak katılmadığım ancak hayvan ürünlerini gerçekten kullanmayanların iradesine saygı duyduğum akım ki çok ütopik bir durum olduğundan gerçekten vegan olan biri olabileceğine inanmıyorum.
 • konuyla ilgili harika bir sunum: http://youtu.be/kb7bpva0ioo