1051 entry daha
  • genç yaşlarda uygulanmaya başlandığında erkek çocuklarında içinde çok fazla östrojen muhteva eden soya ve benzeri tüketilmesi sebebiyle homoseksüelliğe neden olan çarpık beslenme şekli.

kısaca lgbt’nin giriş kapısı..
  • esasında veganlıkta bir sıkıntı yok, şahsen saygı duyuyorum. zira, "sırf ben yemek yiyebileyim diye hayvanların acı çekmesini ve ölmesinin gerekli olmadığına inanıyorum" deyip yaşamlarına bu tercih ile devam etmeleri benim için saygı duyulacak bir tutum nitekim.

lakin, ne yazık ki veganlık (yahut veganizm), bazı taraftarları tarafından bir beslenme tercihinden ziyade tarikat haline dönüştürülmüş bir oluşum haline gelmiş durumda. tıpkı diğer inanç (ya da dini) sistemlerinde olduğu gibi bunu da empoze etmeye çabalamalarına ise saygı duyamıyorum.

yoksa, hayvanlara zarar vermemek anlamında övgüye değer, ancak çoğu zaman, hayvansal ürünleri yememek artık yeterince iyi olmadığından belki de, bireyin tüm hayatını tüketen agresif bir şekilde din propagandası yapan ve zulmeden bir takıntı haline geliyor ve şimdi herkese aynısını yaptırmak zorundalar gibi hissediyorlar.

ben herhangi bir inanca katılmasam bile, inançlı insanların aynı zamanda seçim özgürlüklerine ve de bu seçimlerine saygı duyulmasına dair bir inancım var. öte yandan da inandıkları şeye saygı duymak zorunda da değilim nihayetinde. misal, ben eti severim; ama herkesin her öğünde kebap yemesini talep edip, kimseyi zorlamayacağım gibi bunun da benzerinin bana dikte edilmesini istemiyorum.

özellikle veganlığın pek çok insanı küçümseyici, erdem sinyali veren hoşgörüsüz canavarlara dönüştüren şeyin ne olduğunu tam olarak bilemiyorum. ancak hayvan refahına duyulan ilgi harika olsa da bu, diyetinizi, inancınızı başkalarına da zorlamaya çalışabileceğiniz anlamına gelmemekte. başkaları üzerinde seçim yapmak, bunu onlara tebliğ etmek veya en azından et yememek sizi herhangi bir şekilde aziz de yapmayacaktır. sadece kişisel kararlarınız ile hayatınızı idame etmeye devam edin. bu hususta diğer oluşumlar, başka insanlar tarafından da zorlandırıldığınızda da aynı şekilde size destek olacağımı da bilin.
    çünkü kişisel seçim, bir başkasının karışabileceği bir alan değil, bireyin kendi özgür iradesiyle şekillendirdiği bir tercihtir. bilmem anlatabildim mi?
1 entry daha
hesabın var mı? giriş yap