şükela:  tümü | bugün
 • bedeninin omnivor beslenmeye göre gelişmiş olmasına rağmen, gönüllü olarak herbivor beslenenlere vejetaryen denirken; vejetaryenliğin yanısıra yün, deri, boynuz gibi hayvansal hiçbir eşyayı da kullanmayan kişilere vegan denmektedir.

  veganlar, genellikle sağa sola sataşmalarıyla ve herkesi karnivor ilan etmeleriyle bulundukları ortamda sivrilmektedirler.

  genelde 4 argümanları vardır;

  1-) siz vahşisiniz

  veganlar genellikle soradan insanları hayvanları öldürüp işkence etmekle itham etmektedirler.

  koparılırken ve yenirken acı çeken, çok gelişmiş olmasa bile bir çeşit sinir sistemine sahip, hatta birçoğu yenmeye ve koparılmaya karşı savunma geliştirmiş bitkileri tüketirken bunu düşünmemektedirler. oysa mantıken sadece kuru bakliyat ve tahıl yemeleri gerekir (hatta bitkilerin üreme mekanizması olan tohumları bile yememeleri gerekir). ayrıca size bir sır vereyim; bitkiler de yendiğinde ölüyor sevgili veganlar.

  2-) mesele sadece öldürmek değil yemek yiyeceğiz diye hayvanlara doğal olmayan ortamlarda işkence ediyorsunuz

  veganlar, hayvanlara çiftlik ve besihanelerde hapis hayatı yaşatıldığı; beslenirken, ürerken vb. işkence edildiği argümanıyla sıradan insanlara sataşmaktadırlar.

  oysa bitkileri doğal habitatlarından alıp hepsini bir arada düzenli ve yapay biçimde eken, çoğunun genetiğiyle oynayan, köklerini gübre adı altında türlü çeşit kimyasala tabi tutan, yetmezmiş gibi bitkinin kendisine de zehir püskürten insanlara aynı tepkiyi vermemektedirler. işkenceyse asıl işkence bitkilere yapılmaktadır.

  3-) protein meselesi

  sıradan insanlar veganlara "bitkilerle beslenerek protein ihtiyacınızı karşılayamazsınız" demekte, veganlar ise "tahıl ve bakliyatlardan bu ihtiyaçlarımızı karşılayabiliriz" diyerek kendilerini savunmaktadırlar.

  oysa ki mesele protein değildir. vegan diyet uygulayan insanlarda omega-3 yağ asidi, b12 vitamini, demir, kalsiyum ve d vitamini yeterli olarak alınamamakta; buna bağlı olarak anemi, yorgunluk, iştahsızlık, hafıza kaybı, tip 2 diyabet, osteoporoz, inflamasyon, diş çürükleri ve çeşitli formlarda kanser tipleri, yüksek kolesterol gibi hastalıklarla karşılaşma risklerinde artış gözlemlenmektedir.

  4-) ben hakaret edebilirim ama siz bana saygı duymak zorundasınız bakış açısı

  veganlar, sıradan* insanlara sürekli hakaret edip aşağılama hakkını kendilerinde bulmakta, eleştirildiklerinde ise kendilerine saygısızlık edildiğini iddia ederek ortalığı velveleye vermektedir.

  (bkz: et yemek geri zekalılıktır)

  sonuç olarak; veganlık, doğanın doğal dengesine aykırı hareket edip doğallığı savunmaktır. kendi içerisinde çelişkidir. tam bir ikiyüzlülüktür.

  fakat bir yönüyle faydalıdır:

  (bkz: doğal seçilim)

  edit: düzenlemeler vs.