şükela:  tümü | bugün
  • las vegas'ın 2017/18 sezonundan itibaren nhl'de mücadele etmeye başlayacak olan takımı. maçlarını, buz hokeyi için kapasitesi 17.500 kişi olan t-mobile arena'da oynayacaklar.

takımın kurulacağı 5 ay önce kesinleşmişti, dün akşam isim ve logosu da resmi olarak açıklandı. gerçek olmamasını umduğum logoları ise şu şekilde. ordu bağlantısından çıkarılabilecek o kadar malzeme varken bu kadar tırt ve ottawa senators çakması bu logoda karar kılmış olmaları, halihazırda çok fazla eleştiri almış bir hamle için talihsiz olmuş. tabii önce formaları görmek lazım, logo tek başına pek bir anlam ifade etmiyor. gerçi şimdi tekrar bir baktım da fena değil ama ne bileyim bir şey eksik gibi ya.

bu takımın kurulup lige dahil edilmesiyle ilgili olarak çok farklı yorumlar var. bir grup, "çölün ortasında buz hokeyi takımının ne işi var?" derken, diğer grup "california'yla florida kutuplarda olduğu için mi 5 tane buz hokeyi takımı çıkardı anasını avradını sktiğim" diye cevap veriyor ve seviye düşüyor. ben şahsen bu hususta nevada-california veya nevada-florida karşılaştırmasını anlamsız buluyorum. las vegas dediğin yer çölün ortasına kurulmuş yapay bir şehir. florida ve california iklim olarak buz hokeyine müsait olmamasına karşın her türden insanın ve aktivitenin bulunduğu çok canlı eyaletler. bu açıdan, florida ve california buz hokeyi potansiyeli olarak nevada'nın fersah fersah önünde. ha bir de şu var: nhl, belli bir ilgi seviyesi oluşmasaydı böyle bir işe kalkışmazdı. takımın kurulacağı kesinleşmeden binlerce kombine satıldı sanırım. yanılmıyorsam bu tip "garanti"ler, takımların kurulabilmesi için ön şart zaten. o açıdan, kontinental hokey ligi'nin red star kunlun fantezisi gibi anlamsız bir hamle olmasını beklemiyorum vegas'ın şahsen.

gruplardan ve kavgadan bahsetmişken, madalyonun diğer yüzünde "bana ne kardeşim vegas'tan" deyip, quebec nordiques'in lige alınmamasına içerleyen kanadalılar var. bu grup, yeni bir salonu ve yatırımcıları olmasına karşın şu an için lige katılması yönünde herhangi bir hamle yapılmamış olan quebec'i istiyorlar. şu an en az 2 tane daha nhl takımını kaldırabilecek potansiyeli olan kanada öyle melül melül bakarken çölün ortasına amarigan takımı kurulmasını istemiyorlar. haksız da sayılmazlar bence ama müsterih olsunlar, 3-5 seneye kalmaz quebec de tekrar dönecektir.

son olarak, bir grup daha var ki, mao zedong yoldaşımdan ilham almışlar ve khl'in çin pazarına girmesini örnek alarak "nevada açılımı"nı sonuna kadar destekliyorlar. bu arkadaşların iyi niyetinden ve pozitifliğinden ben de istiyorum... kunlun, buzda şu ana kadar oldukça başarılı bir takım (çünkü oyuncuların hepsi fin, isveçli, rus falan) ama pazar olarak hiçbir şey veremedi lige. normalde khl'in seyirci ortalaması 6 bin küsürdür. en zayıf, en tatsız takımlar bile 3 bini bulmakta çok zorlanmaz; 8-10 takımın ise 7 binin altına düştüğü pek görülmez. sibir novosibirsk mesela, 7400 kapasiteli salonunu en son ne zaman dolduramadı, hatırlamyorum bile. gelgelelim, maçlarını pekin ve şangay'da oynayan gezici kunlun (bizim gezi değil la, dolaşıyorlar diye dedim) şu ana kadar en fazla 2 bin seyirciye karşı oynayabildi ki bu sayının da abartılı olduğunu düşünüyorum. o maçı canlı izledim, o kadar adam yoktu tribünde. ruslar şişirmiştir sayıyı, daha önce yapmadıkları şey değil. uzun vadede ne olur bilinmez ama şu an kunlun, başakşehir gibi bir takım. ligde başarılı sayılırlar ama taraftar yok. şehirdeki buz hokeyini seven yabancılar (ki gelenlerin sayısı 1000'i geçmez) ve okul gezisindeki çocuklar dışında bir allahın çinlisi izlemiyor takımı. çünkü çin'in buz hokeyinin b'siyle alakası yok. halbuki, sırf "neymiş la bu" deyip merak eden çinliler gelse, sezon başına 1 milyon seyirci bulabilmeleri lazım. çok acayip.

neyse, tekrar vegas'a dönecek olursak, expansion draft 21 haziran'da gerçekleşecek. kadroları kurulsun bir hele, o zaman daha çok konuşuruz. o değil de, bu takımın play-off'a kalıp mayıs ayında bir pazar günü öğlen maçı yaptığını düşünemiyorum. teknoloji ne kadar ilerlemiş olursa olsun, hava sıcak olduğunda çoğu salonda hala buzla ilgili sorunlar yaşanabiliyor. sonuçta en üst düzey teknolojiyi kullanmıyorlar her salonda ya da bir gelişme olduğu anda bu salonlara yansımıyor. bakın mesela bu fotoğraf, 9 eylül'deki sibir-medvescak maçından. sibirya diyorum, 9 eylül diyorum. mayıs'ta nevada sıcağında o dengeyi nasıl ayarlayacaklar, buzu koruyabilmek için ne kadar elektrik/enerji harcayacaklar artık orasını da kendileri düşünsünler hehe. hele ki final oynayacak olurlar da iş haziran ayına sarkarsa, eyvahlar olsun. 42 dereceyle kavrulan şehre inip de akşamında buzun üstüne çıkmak... hokey oynama oğul hasta olan :(