şükela:  tümü | bugün soru sor
 • anavatan partisi kurucularindan , bir donem milli egitim bakanligi yapmis kisi.
 • kabak gibi oyarim lafi ile 80lerde unlenmi$ politikaci.
  kime sarf ettigini, neden sarf ettigini sormayin hatirlamak imkansiz.
 • turkiye'nin filistin ekonomik ve sosyal isbirligi koordinatoru olarak atanan zat.
 • devekuşu kabare'nin çeşitli oyunlarında defalarca dalga geçilir kendisiyle.
 • yoğun bir charles darwin alerjisine sahip olan bu şahsın milli eğitim bakanlığı yaptığı dönemde (1983-1985 yılları arası oluyor bu) sızıntı, zafer gibi dergiler bakanlıktan tavsiyeli yayınlar arasında yer bulmuştur.
 • kariyerine 1960'larda dpt'de planlama uzman yardımcı olarak başlayan vehbi dinçerler, daha o ilk zamanlarında mütedeyyin yönüyle sivrilir:

  "vehbi dinçerler, o zamandan dinine düşkün. dinin "gereklerini" yerine getirmesi konusunda kendisi kadar titiz olmayan plancı arkadaşlarıyla da başı sık sık dertte. adı sofuya çıkmış. kendisine her fırsatta taklıyorlar; içki içmeye zorluyorlar; olmadı, yudumladığı meyve suyuna çaktırmadan votka filan ne buluyorlarsa katıyorlar. bu dine düşkünlüğü yüzünden de dört beş yıl sonra turgut özal müsteşar olduğunda aralarında bir yakınlık doğmasını ve çok sonra da anap'ın mukaddesatçı kanadında yer almasını yadırgamıyorlar. fakat, ne kadar hoşgörülü olurlarsa olsunlar, o yıllarda hiç kimse, vehbi dinçerler'in milli eğitim bakanı olduğunda okul biyoloji kitaplarında, sanki kutsal kitapların öğretim yeriymiş gibi, darwin'in "evrim teorisi" yanında "yaratılış" tezine de yer verilmesini (**), tarih ve coğrafya kitaplarının başına "milli" kelimesinin eklenmesini savunacak kadar aşırıya kaçacağını bekleyemezdi."
  kaynak: günal kansu, planlı yıllar-anılarla dpt'nin öyküsü, 2004, iş bankası kültür yayınları, sayfa: 149-150.

  (**) nasıl yer verildiğini görüp ibret almak isteyenler şuraya buyursun (bkz: evrim teorisi hakkında rapor özeti)
 • asagida anlatacagim anekdotta sarfettiklerini herkesin anlamasi halinde demokrasi ile tanisacagimiz eski milli egitim bakani.

  " tbmm'ne secilmis milletvekilleri, ogretmen olan eslerinin ankara'ya cok uzak mecralara yapilan atamalari nedeni ile "atanmis" personel mudurune bu konu ile igilenmesini rica etmek uzere gidiyorlar. asker emeklisi personel muduru, "siz kim oluyorsunuz da,benim isime karisiyor bir de karsima cikiyorsunuz, gokten zembille mi indiniz" diyor. bunu o sirada orada bulunan ve duyan vehbi dincerler anlayana en onemli ayari veriyor " aslanim, biz gokten oylari birbirine bagladik indik ama sen nasil geldin onu bilemem" diyor"