şükela:  tümü | bugün
  • başta misyon olmak üzere stratejik kararlar belirli paydaş gruplarının çıkarları ve amaçları doğrultusunda alınmalıdır. yani üst düzey yönetim söz sahibi olarak bu çalışmaları yapar. ama “hak sahipleri” paydaşlardır. dolayısıyla üst düzey yöneticiler bu işleri hak sahipleri adına onlardan vekalet alarak yapar.

    vekalet teorisi yaklaşımına göre işletme; pay sahipleri, yöneticiler, çalışanlar, tedarikçiler, vb. gibi olmak üzere farklı kesimlerdeki paydaşlar arasındaki sözleşmelerden oluşmaktadır. bu durumun doğal sonucu olarak sözleşmeye taraf olan her paydaş kesimin öncelikle kendi çıkarlarını artırmaya odaklandığı kabul edilir.
  • ekonomide principal-agent problemi olarak da bilinen agency theory, yani vekalet teorisi, bir şirketin sahibi ile çalışanı arasındaki ilişkileri inceleyen ekonominin alt dalıdır. hep "el elin eşeğini türkü çağırarak arar" deriz ya, işte bu konuyla ilgili araştırmaların yapıldığı alandır.

    geçen yıl toronto raptors takımıyla 5 yıllığı $53 milyona sözleşme imzalayan hidayet türkoğlu agent, toronto raptors takımının yöneticileri de principal oluyor bu teoriye göre. mesela geçen hafta “karnım ağrıyor” diyerek oynamayan, maçtan sonra ise barlara giderek fink atan hidayet, tam anlamıyla “türkü çığıran bir eşek arayıcısı” oluyor. buna teknik olarak kaytarmak deniyor. hidayeti barda kızlarla cilveleşirken gören seyirciler de hemen müdürüne haber vererek hidayet’in ceza almasını sağlamışlar.

    kaynak: http://ekonomiturk.blogspot.com/