şükela:  tümü | bugün
 • black future isimli albümleri ile tanıştığım metal grubu. ben oldukça sevdim. bi tanıtalım sevenler çıkacaktır gibime geliyor. sözlükte daha önce değinilmemiş olması enterasan tabi.
  grup ve albüm hakkında bloggerschizo adresinde özgür özçınar şu bilgileri vermiş:

  phoenix sahnesinin iyi bildiği, bilimkurgu konularını parçalarına konu eden ve 3 yıl önce “demolition” adlı ilk albümlerini kendi başlarına finanse eden bir topluluk vardı denildiğinde akıllara vektor gelecektir. bilimkurgu, adı üstünde; “gelecek çağları, yapılan düşsel yolculukları konu alan, insanlığın evrimini, bilimsel gelişmelerin sonuçlarının ne olacağını göstermek ereği güden anlatı türü” olarak sözlüğümüze çoktan geçmiş bulunuyor. vektor ekibinin yolu, onları diğer benzeri ekipler arasında daha işaretlenebilir kılıyor.

  açılışta geçen efekt ve bas tonlamalarını işitirken sadus müziğini beklemek normal görünüyor. albümün adıyla aynı ismi paylaşan “black future” parçasının başarısı, diğer parçalardan biraz daha fazla gibi görünüyor. hızlılar, thrash metal müziğine progresif bakış açısıyla yaklaşıyorlar. vokallerin ilginç bulunacağından şüphe yok (çığlıklar bazı yerlerde tom araya’nın gençliğini yansıtıyor). eski tarz thrash metal öğelerinden kapak çalışmalarına varana kadar bu tarza olumlu katkılar sağladıklarını rahatlıkla söyleyebiliriz.

  “oblivion” parçasında da görüldüğü üzere vektor’ın tarzında pasajları uzun tutmak, bitiminde speed/thrash metal müziğini icra etmek var. parça sonlarında işiteceğiniz melodik sololar dikkatleri çekecektir. onlar defalarca çalınmış bir müziğin üzerine yaptıkları sihirli dokunuşlarıyla tanınıyor. “destroying the cosmos” parçasında yine limitlerin üzerine çıkabiliyorlar, bu tarz bir albümden beklenen tüm unsurları fazlasıyla sunabiliyorlar. parçanın bas tonlarındaki hüzün ve seçtikleri melodiler harikulade görünüyor.

  farklı bir tarz da olsa, sonuçta ekstrem metal; vokallerde kimi yerde dani filth havasını koklayabilirsiniz. uzun süreli “forests of legend” parçasıyla müziğin teknik yönünü iyi bildiğini hatırlatan topluluğun son dönemlerde municipal waste ve exmortus ile takıldıkları söylenebilir. unutmadan, daha önce kendileri dark tranquility, finntroll, firewind, hirax, iced earth, sigh, sonata arctica ve testament gibi isimlerin açılış grubu olmuşlardı. şu an ideal kadrosunu bulan vektor’ın çaldıkları tarzı çok iyi bildiği nettir.

  “hunger for violence” parçası albümün en iyilerinden biri olarak göze çarpıyor. 2 yıl önceki demo çalışmalarının ilk parçalarıydı ve çok sevilmişti. “deoxyribonucleic” parçasında ise bir ara ulaşılan hızın speed metal müzikten çıkıp death/black metal müziğine geçildiğini hissediyoruz. “asteroid” parçası daha klasik bir thrash metal parçası, çığlıklar bu parçada bayağı yükseliyor. yine sonlarında tarz dışına çıkan ekstrem müzikler var. bu kısımlar harika duruyor. geri kalan son iki parçadaki thrash metal orkestrası sizleri bekliyor.

  hayatı zora sokan kitle tutuculaştırmaları ve bireylerin robotlaştırılması düşünüldüğünde özünde içlenme olan bu albümü es geçemeyiz. heavy artillery records’ın dün piyasaya sunduğu bu yeni ikinci vektor albümünün içersinde yaklaşık 1 sa. 10 dk. süren bir thrash metal ziyafeti var. “black future” kesinlikle destansı ve şeytani bir albüm, doya doya hatta kusana kadar thrash metal müziği dinlemek isteyenlerin bu albümü muhakkak edinmesi gerekiyor. ritim duygusu gelişmiş vektor’dan tarzına olağanüstü bir örnek, iyi dinletiler!

  parça listesi

  01. black future, 02. oblivion, 03. destroying the cosmos, 04. forests of legend, 05. hunger for violence, 06. deoxyribonucleic acid, 07. asteroid, 08. dark nebula, 09. accelerating universe.

  bağlanti noktalari

  http://www.myspace.com/vektor

  http://www.heavyartillery.us/

  kaynak site : http://bloggerschizo.net/…1/18/vektor-black-future/
 • outer isolation adlı yeni albümleri 22 kasım'da çıkacak olan son 10-15 yılın en iyi thrash grubu.
 • outer isolation albumleri malum ortamlarda yerini alan deli thrash grubu.
 • david disanto önderliğinde progresif thrash yapan mükemmel metal grubu.
  bunu seven bunu da sevdi;
  (bkz: mekong delta)
 • bu adamlar ile ilgili şöyle bir olay da var;

  şarkıların tablarını bulmak zordur, bu durumda iş başa düşünce şarkıları kişi kendisi kulaktan çıkarmaya koyulur, şarkıları çıkarmaya çalışırken bir şeylerin ters gittiği farkedilir ama bir müddet anlaşılamaz. sonra grup ile iletişime geçilir ve sorun çözülür, çoğu metal grubu artık e standart akorduna göre bile gitarlarını akordlamaz ve eb(yarım ses aşağı), d standart tune (tam ses aşağı re) ile gitarlarını akordlarken, bu grup gitarlarını bir üst perdeye f standart'a göre akortlar. böylece sound daha yırtıcı ve keskin bir hale gelir, öteki türlü david disanto'nun high pitched vokalleri ile başa çıkmak imkansız çünkü. çalmaya yeltenen yiğitlere burdan bir not olsun.
 • bu güzeller güzeli grup hakkında burda bu kadar az entari olması hagetten üzüyor insanı. hasbelkader türkiye'ye gelecekleri tutsa ve gelmeden önce ekşiyi kontrol edecekleri tutsa "eheh ne yazmışlar bakalım" deseler, ayıp olacak resmen.
 • thrash metalin progressive'likle birleştiği çizgide underrated'liğin kitabını yazan topluluk, adamlar altın madeni ama insanlar uyuyor, enteresan.
 • slazy mind sayesinde öğrendiğim gruplardan. değişik bi' müzik yapıyorlar; kimi zaman "ne kafa siktiler be" diyip kapatırken, kimi zaman aynı şarkıyı dinlerken "dayılar da ne riff abanmş be arkadaş" diye breh çekebiliyorsunuz. tuhaf...
 • voivod ve rush gibi sci-fi metal'de yaratıcı gruplardan birisidir vektor. hem thrash metal hem sci-fi. ben daha ne diyeyim. yerimizde duramıyoruz efendim.

  (bkz: rush ve voivod)

  ayrıca logoları da oldukça voivod-ish'tir. aslında grup komple voivod fanıdır. bunu söylemek için kendilerinden duymuş olmaya gerek yok. tarzları aynı hemen hemen. vektor biraz daha melodik. ama temelde voivod gibi derim ben.

  ayrıca:

  http://www.angrymetalguy.com/…ktor-outer-isolation/
 • son dönemin hatta ve hatta son 10 senenin gelmiş geçmiş en iyi new school thrash grubu. black future başta olmak üzere yapılabilicek en zor, en teknik ve yırtıcı ''thrash'' adı altındaki 2 adet albüm yapmış insan topluluğu. david disanto insan değildir yazdığı riffler ve sololarla açıkça anlaşılabiliyor. hele hele o schmier vari vokal yok mu o deli çılgın screamler yok mu gerçekten insan olduğu şüpheli.