şükela:  tümü | bugün
 • giresunda karadeniz bölge jandarma komutanlığında tuğgeneral sıfatı ile görev yapmış kişilik. giresunda topal osman aga heykelinin dikilmesi için çok uğras vermiş adamlar heykeli dikmeyince parasıyla arazi satın almış heykel yaptırmaya baslamıştır. gerci veli pasanın bu ciddiyetini goren belediyeciler nasıl olduysa cevre duzenlemesi ile birlikte on bes gunde baba gibi bir heykel ve park alanı yarattılar ya hiç bişey anlamadık. ordudan hiç bir zaman emekli edildiğine inanamadıgım, yeşil , çatlı , sedat peker ve benzeri bir çok ismin hamisi olduguna kanaat getirdigim derin pasa.
 • mehmet altanin analizinde hakkinda

  "hürriyet gazetesi'ndeki 'peker ve çakıcı'nın yargıdaki sır dostu' başlıklı haberin ikinci bölümü aynen şöyleydi:

  'peker dosyasında bulunan asker kişilere ilişkin bilgilerden derlenen bir dosya bu hafta genelkurmay başkanlığı'na iletilecek. emniyet yetkilileri, jandarma olan bu kişilerin bazılarının ise sadece telefonla görüştüğünü söylediler. polis, çetenin, illegal işlerinin yürütüldüğü mekanları jandarma bölgesinden seçtiklerini söyledi. emekli kara kuvvetleri komutanı aytaç yalman'ın çete ile hiçbir ilgisinin bulunmadığını söyleyen polis 'isimler bellidir, askeri savcılıklar da gerekeni yapacaktır' dediler.. bilecik valisi ayhan çevik ise sedat peker'i tanıştıran ismin general veli küçük olduğu belirtildi. vali çevik'in sedat peker ile birçok telefon görüşmesi yaptığı ifade edildi.'

  haber böyle..

  analize gerek var mı ?"

  seklinde yazdigi kisi.
 • 1944'te bilecik'te doğan veli küçük, 1963'te kuleli askeri lisesi'nden, 1965'de kara harp okulu'ndan mezun oldu. küçük, susurluk kazasının meydana geldiği 3 kasım 1996'da izmit jandarma komutanı idi. olayı soruşturan istanbul devlet güvenlik mahkemesi savcısı aykut cengiz engin, abdullah çatlı'ya ait cep telefonu görüşme dökümlerinde küçük'ün ismine rastlayınca, genelkurmay başkanlığı'na suç duyurusunda bulundu.

  genelkurmay başkanlığı'nın isteği üzerine jandarma genel komutanlığı, veli küçük ile ilgili iddiaları araştırmak üzere üç generalden oluşan bir komisyon kurdu. turhan bedirhan, cahit balcı ve yaşar ilık'tan oluşan generaller heyeti, araştırma sonucunda veli küçük ile ilgili bir 'suç unsuruna' rastlamadı.

  küçük araştırma heyetine verdiği ifadede, abdullah çatlı, sami hoştan ve sedat peker gibi isimlerle, "istihbarat temini için" konuşmalar yaptığını belirtti. küçük, meclis susurluk komisyonu'na ifade vermeyi ise reddetti.
 • hrant dink'i tehdit edenlerden biri. mahkemelere bizzat gelip sanıklara bozuk para atardı, sonrasında 'sizi bozuk para gibi harcayacağız' derdi. aklımda böyle kalmış kendisi... öyle bir kalmış ki;

  guvercinlere dokunmaktan sakınmayacak biri...
 • bir elinde kizil elma,
  bir elinde tbmmm susurluk arastirma komisyonu'ndan gelmis davet celbi,
  bir kolunda sedat peker ve ozturkler.com,
  bir kolunda sami hostan, ali fevzi bir, omer lutfi topal,
  bir kolunda abdullah catli,
  bir kolunda ahmet demir (yesil kod adiyla bilinen mahmut yildirim),
  bir kolunda -dostu ve dusmani- cem ersever, jitem, istihbarat gruplar komutanligi,
  bir kolunda korkut eken,
  bir kolunda alparslan arslan, muzaffer tekin,
  bir kolunda kemal kerincsiz, levent temiz,
  bir kolunda erol cakir ve nihat kubus ile birlikte kurduklari, ve -ne tesaduftur ki bir subesini de trabzon'a acmis olduklari- stratejik guvenlik koruma ve egitim sirketi,

  ...kimbilir o karanlik ellerine-kollarina hangi guvercinlerin kanlari bulasmis derin muktedir.

  dilinde de kan kokulu bir eski turku:
  "turk birligi mutlaka tecessus edecektir. asil turk milletinin yolu tanri daglari'ndan, ergenekon'dan gececek. (...)
  benim ataturk'umun cizdigi misak-i milli hudutlari icerisinde musul-kerkuk, halep, karaagaç, dedeagac var."
 • gec kalinmi$ olsa bile -vatanperver turk buyuklerinin tumune uygulanmasi gereken- uzerine kayitli gayrimenkul ve banka hesaplarinin ara$tirilmasi zorunlu kimse. bu gibi vaktiyle, devletin makamlarinda gorev yapmi$larin, vatanlarini ne kadar sevdikleri biraz da vatanlarindan aldiklari toprak miktari ve banka hesabi sayisiyla alakalidir diye du$unuyorum.
 • husnu ozyegin ile olan is iliskisi de bir baska soru isareti olan turk vatandasi. tsk'dan emekli olduktan sonra uzun yillar gima'da yoneticilik yapmistir. gima'daki yoneticiligi esnasinda kendisini seda sayan gibi medyatik kisilerin ziyaret ettigi de cok saglam kaynaklarca belirtilmistir. nasil bir iliskiler zinciridir bilinmez.
 • hrant dink'in katledilmesinden sonra geçmişi ve bugünü yeniden didiklenmeye başlanan, hatta "büyük abi veli küçük" ifadesiyle itham edilen kişi. hakkında yazılmış ayrıntılı bir haber icin bkz.:

  http://www.gundemimiz.com/haber.asp?haberid=28798

  edit: link çalışmamaya başladı. ben de haberi yapıştırıyorum:

  'büyük abi' veli küçük

  hrant dink cinayeti ile ilgili araştırmalar ilerledikçe hergün olayın arkasındaki derin devlet ve çete bağlantılarını sergileyen yeni gelişmeler ortaya çıkıyor. ulaşılan son bilgiler tetikçi ogün samast ile azmettirici yasin hayal'in azerbaycan bağlantısını açığa çıkarırken, bu ülkede kontrgerilla faaliyetleri örgütlediği bilinen jitem kurucusu emekli jandarma generali veli küçük adı yine gündemde. güvenilir kaynaklardan edinilen bilgilere göre, polis ve mit ekipleri, tetikçi samast'ın kimliğini olaydan 3 saat sonra tespit edip izini buldu ve takibe aldı. yapılan değerlendirme sonucunda, samast'ın hemen yakalanmayıp bağlantılarının ortaya çıkarılması için izlenmesine karar verildi. samast istanbul'dan kendisiyle birlikte otobüse binen bir ekip tarafından yakın takibe alındı. istanbul'la bağlantılı olarak sürdürülen takibe karşın samsun otogarı'nda jandarmanın devreye girmesiyle operasyon yapıldı ve samast yakalandı. gerçek nedenleri hala açıklık kazanmayan bu müdahale yüzünden samast'ın bağlantılarını açığa çıkarma girişimi sonuçsuz kaldı. diğer yandan tetikçi samast'ın istanbul'dan trabzon'a değil hopa'ya gitmek üzere bilet aldığı, buradan azerbaycan'a geçmeyi planladığı öğrenildi. trabzon'da polise istihbarat elemanı olarak çalışan ve dink cinayetini 11 ay önce trabzon polisine bildiren erhan tuncel'in ifadesine göre, azmettirici yasin hayal 2004'teki mc donalds'ın bombalanması eyleminden 2 ay önce azerbaycan'a gitti ve dağlık karabağ'da 15 gün kaldı. bu gelişmeler, trabzon'da polis ve jandarmanın gözleri önünde yıllardır faaliyet yürüten çetenin azerbaycan bağlantısını gündeme getirdi. bu gelişme ile birlikte, azerbaycan'da kontrgerilla faaliyetleri örgütlediği medyada defalarca yer alan ve değişik avrupa ülkelerinde düzenlenen azeri kongrelerine katılarak ermenilere karşı kışkırtıcı konuşmalar yaptığı bilinen jitem kurucusu emekli general veli küçük'ün adı da yeniden gündeme geldi.

  dink cinayetinde 'büyük abi' veli küçük

  konuyla ilgili çevreler dink cinayetini 'gidebileceği yere kadar soruşturma' iddiasını ortaya koyan hükümetin soruşturmayı bu veriler ışığında derinleştirmesi gerektiğini ve hrant dink cinayeti ile veli küçük bağlantısını ve azerbaycan'daki faaliyetlerin de açığı çıkarılması gerektiğini vurguladı. azmettirici yasin hayal'in yakın çevresine, trabzon'da 2002'de bir papazı keser sapı ile döverek komalık ettiğini açıklamasının ortaya çıkması üzerine, zamanında olayla ilgili polis soruşturması yapılıp yapılmadığı sorusu da önem kazandı. tetikçi ogün samast, 19 ocak cuma günü hrant dink'i öldürdükten sonra, istanbul emniyeti ve mit, tüm personelini seferber ederek, tetikçinin kimliğini saptamak için yoğun bir çalışma başlattı. cinayet mahallinden uyduya çıkan cep telefonu sinyalleri izlenerek kurulan bağlantılar sonucunda polis ve mit, olaydan 3 saat sonra samast'ın kimliğine ulaşmayı başardı. kimlik tespitini gizli tutan mit ve polis, samast'la ilişkiye geçecek kişileri tespit edebilmek için de onu yakın takibe aldı. samast'ın istanbul'dan trabzon'a değil hopa'ya gitmek üzere bilet aldığını tespit eden istihbarat elemanları, samast'ı çok sayıda sivil istihbarat elemanıyla hopa'ya kadar izleme kararı aldı. ancak samast'ı taşıyan otobüs, samsun otogarı'na girince jandarma devreye girdi ve operasyon yapılarak samast yakalandı. tetikçi samast'ın 'poster gibi' fotoğrafı da, yakalanmasının hemen ardından samsun emniyet müdürlüğü terörle mücadele şubesi'nde çekilerek medyaya servis yapıldı. polis zanlının kimliğini bildiği halde, olaya fbi havası vermek ve halkta psikolojik etki bırakmak için zanlının kamera görüntülerini operasyondan önce medyaya dağıttı.

  ifadesinde 'eve gidip annemin babamın elini öptükten sonra teslim olacaktım' dediği öne sürülen zanlı samast'ın neden trabzon' a değil de hopa'ya gitmek için bilet aldığı sorusu ise h�l� aydınlatılamadı. yerel kaynaklar, stratejik önemine dikkat çektikleri hopa'nın türki cumhuriyetler'e açılan sınır kapısı olduğuna işaret ederek, samast'ın ev yerine hopa'dan azerbaycan'a geçmeyi planladığını belirttiler. aynı kaynaklara göre, azmettirici yasin hayal, 2004'teki mc donalds'ın bombalanması eyleminden 2 ay önce azerbaycan'a gitti. dağlık karabağ'da 15 gün kaldı. buradan ermenistan'a geçmeyi planladı ancak geçiş yapamayınca türkiye'ye dönüp bombalama eylemi gerçekleştirdi. bu bilgi, polis muhbiri erhan tuncel'in gözaltında verdiği ifade ile de kesinlik kazandı. yasin'in azerbaycan'a gitmesi 'veli küçük'le bağlantısı mı var?' sorusunu gündeme getirdi. jitem kurucusu emekli tuğgeneral veli küçük'ün emekli olduktan sonra sık sık azerbaycan'a gittiği ve burada ermenistan'a karşı sürdürülecek çete faaliyetlerini örgütlediğine ilişkin haberler medyada defalarca yeraldı. küçük'ün ermenistan'la savaşmak üzere türkiye'den getirilen ırkçı çete elemanlarını burada eğittiği, küçük tarafından eğitilen bazı azerilerin de türkiye'ye girip çıktıkları biliniyor. veli küçük, azerbaycan'da üs kurmakla kalmamış, avrupa ülkelerinde toplanan kongrelere de katılarak delegeleri ermenilere karşı kışkırtan konuşmalar ve turancılık propagandası yapmıştı. küçük' ün 2005 yılı mayıs ayında isveç'in başkenti stockholm'de toplanan azeri kongresi'nde çekilen bir fotoğrafta yan yana göründüğü alparslan arslan, danıştay saldırısını gerçekleştirmişti. ..."

  cengiz kapmaz
 • sanıyorum ki kendisinin bünyeye etkileri konusunda yapılacak yorumu can yücel ömrü yetmediği için yalçın küçük'e bağışlamıştır.
 • (bkz: #10540332)
hesabın var mı? giriş yap