şükela:  tümü | bugün soru sor
 • fatih sultan mehmed'e uzun süre vezirlik yapmıştır. adı fatih'in oğlununda karıştığı yasak aşk üçgeniyle anılmaktadır.
 • 1455-1466 ve 1472-1474 yılları arasında sadrazamlık yapmış osmanlı devlet adamı. 18 temmuz 1474'de kellesi uçmak suretiyle mefta olmuştur.
 • fatih sultan mehmet doneminde vezirlik yapmis rum ya da hirvat asilli devlet adami. ıki farkli donem gorev yapmistir. ılk doneminde fatih tarafindan azledildikten sonra kaptan-i deryalik yapmistir. bu gorevinde gosterdigi basarilardan dolayi fatih tukurdugunu yalamis ve kendisini tekrardan sadrazamliga getirmistir. o da otlukbeli seferinde muthis gayretler gostermis fatih'e kapagi koymustur.

  tabi bu otlukbeli seferi onun icin hayirli olmus mudur? tabi ki hayir. bu sefer sirasinda karilarinin birinin sehzade mustafa ile bir gece gecirdigini ogrenmis geri dondugunde karisindan derhal bosanmis ve sehzadeyi de gizlice zehirletmistir. bunu ogrenen fatih de arkadasin kellesini ucurtmustur.

  muhafazakar kaynaklarda yukaridaki yasak ask hikayesi bulunmamakta sadece kendisi hakkinda yapilan iftiralar yuzunde fatih'in onun boynunu vurdugu iddia edilmektedir.

  diger bir sehzade-veziriazam-veziriazamin esi ask ucgeni icin:

  (bkz: ibsir pasa)
 • fatih’in iran’dan gelen hurufi öncülerinden ciddi anlamda etkilendiğini sezmiş ve 1451 yılında edirne’de şeyhülislamdan aldığı fetvaya dayanarak, şehirde bulunan yaklaşık 1500 civarı hurufiyi önce üç şerefeli camii avlusuna toplatmış, ardından daha evvelden namazgah ovasında hazırlatmış olduğu (1500 kişilik) dev çukura götürüp orada yaktırmış, fatih’in ve dolayısıyla osmanlı devletinin inanç sisteminde görülebilecek olası bir radikal değişikliğin önünü almıştır.

  namazgah ovasının nerde olduğunu merak eden arkadaşlar edirne’ye geldiklerinde bana ulaşsınlar. önce tarihsel geziler ardından ciğer sonra da birayla kapanış.