şükela:  tümü | bugün
 • paris "belediye"sinini güzel, sirin, tatli, faydali projesi.

  vélib'ler minik, sevimli, gri bisikletlerdir ve herkes onlari kullanabilir, cünkü saatlik / günlük olarak kiralanabiliyorlar. bunu paris'te bulunan 1000 "vélib' istasyonu"ndan herhangi birinde yapabiliyorsunuz, böylece bisikletler 24 saat kullanima aciklar. kiralayacaginiz süreyi kendiniz belirliyorsunuz; üstelik vélib'inizi aldiginiz istasyona geri birakma zorunlulugunuz bile yok, gidip baska bir istasyona da koyabiliyorsunuz, fevkalade.

  biraz da fiyatlari konusunda konusalim:
  yillik carte vélib'in fiyati 29 euro'ymus. onu aldiktan sonra vélib'i kullandiginiz her ilk yarim saat bedava, ardindan parali*, sonra daha da pahalaniyor*; yani amac insanlarin mumkun oldugunca kisa sureler icin bisiklet kullanmalari ki herkes faydalanabilsin, bisikletlerin dolasimi yüksek olsun. fakat yarim saatten uzun surecek mesafeleri ucretsiz asmak isteyenler, bisikletlerini biraktiklari istasyondan hemen sonra tekrar yeni bir bisiklet alarak yola devam edebilirler (tabii ki bunu ben düsünmedim, cin fikirli dostumun* aklina gelmis, böyle).

  mesela bir sürü kisi bu sistemi kullansa, sokaklarda daha az araba olsa, küresel isinmaya karsi elimizden geleni yapmaya baslasak, kutup ayiciklari ölmese, harika olmaz miydi? harika da laf mi, friede freude eierkuchen olurdu.

  henüz kullanmadigim icin fazla detayli bilgim yok, ama size söyle yardimci olabilirim:
  http://www.velib.paris.fr/

  bir de:
  http://www.webcarnews.com/…s_article_id278/main.jpg
  http://kaplan.lionel.free.fr/…ges/billets/velib.jpg

  son olarak da:
  (bkz: velo)
 • (bkz: alifib)*
 • paris'i nihayet lyon'dan geri kalmis olmaktan kurtarmistir vélib. zira benzeri, "vélo'v", paris'ten daha çok inisli çikisli bir sehir olan lyon'da iki yildir hizmettedir.
 • şehre yeni yaşamaya gelmiş bir insan evladı olarak, yolları iyice öğrenmeden atlanmaması gereken hizmettir, sonra velib bisikletinizle bir güzel kaybolup heyecan dolu dakikalar yaşayabilirsiniz. onun dışında kaldırımdan gitmek yasaktır, insafsız bir polise rastlanırsa ceza kesilmesi kaçınılmazdır. bisiklet yolunun omadığı yerlerse otobüs yolu kullanılır, sağa-sola dönülececekse elle işaret vermek zaruridir. bir de velib noktaları arttırılırsa çok daha iyi olacaktır, nitekim sanırsam yeni yıl itibariyle arttırılacaktır da.
 • istasyonların genelde bisiklet almak istediginizde bombos, koymak istediginizde de tamamen dolu oldugu, bu yuzden bazen bisiklet elinizde bos istasyon aramanıza neden olan, bisikletle ulasım platformu. ote yandan bir çok güzergah için en kullanışlı ulaşım yolu. gunluk 1 euro'ya aldıgınız biletlerle 24 saat boyunca, her seferinde 30 dakikayı gecmeyecek sekilde istediginiz kadar kullanabilirsiniz.
 • amsterdam'da 1968 ruhunun "bisikletlerin özel mülkiyete tabî olmasi hirsizliktir" ilkesiyle uygulamaya kalktigi ama gerçek bisiklet hirsizlari tarafindan tekerine çomak sokulan "al, kullan, birak" ilkesinin, kapitalistin allah'i jcdecaux grubu tarafindan somutlastirilmasidir velib'; ki beni üzen bu yanidir. yoksa, hostur, güzeldir, "paris kanatlarimin altinda" hissi verir insana.
 • çok tatlılar.

  velo: fr. bisiklet

  libre: fr. özgür

  velo + libre = velib'
 • herhangi bir velib istasyonundan kredi kartinizla dalabileceginiz sistem. 150 euro depozito gibi kartinizdan provizyon aliniyor ancak bedeli cekmiyorlar. eger bisikleti geri birakmassaniz ya da hasar, vs varsa bu bedeli aliyorlar. makina size bir fis veriyor, bir de sifre belirliyorsunuz. bu fisin uzerindeki numarayi herhangi bir istasyonda kodlayip, sifrenizle musait olan bisikletlerden birisini alabiliyorsunuz. bisikleti almak icin once, kilitli oldugu yerdeki dugmeye basiyorsunuz, sonra geri cekip aliyorsunuz. frenlerini vs'sini kontrol etmenizde fayda var. biraktiginiz zaman ise, bisikleti dogru acidan, dogru sekilde yerine takmaya dikkat edin. aksi halde biiiiiiiippp diye otup, sari isik yanacaktir. duzgun sekilde yerine oturttugunuzda, bir sure sonra yesil isik yanacak ve dogru park ettiginiz anlamina gelecektir.

  duyduguma gore londra belediyesi de basliyormus..
 • elde edilen son rakamlara göre, bisikletler parisliler tarafından şimdiye kadar 11 milyon kere kullanılmış.
 • bisikletinizi biraktiktan sonra, kartinizdaki kodu kioska girerek "bisiklet yerine birakilmistir" yazisini gormeniz tavsiye edilir, hatta bu yaziyi basabilirsiniz de. aksi takdirde, yesil isigi gorseniz bile bisikleti birakmamis sayilmaniz mumkundur, kimi insanlarin basina gelmistir. aceleniz yoksa, 150 euro icin kontrol etmeye deger.