şükela:  tümü | bugün
 • etobur bi dinazor.
  hayvan yirtici olmakla beraber ayaklarinda orak seklinde bir tirnak bulunur.
  o tirnagi gecirdimi t-rex m-rex dinnemez adamin ebesini beller.

  (bkz: ukte)
 • ayrica bu dinazorlarin 64 milyon once yasadigi dusunulmektedir.
  ortalama boylari 1.80 m. ve agirliklari 50 kg. civarindadir.
 • jurassic park filmindeki çocukların mutfağa sıkıştığı sahnedeki 2 dinozor bunlardı, filmde dinozor üstadı baba, bu hayvanların çok zeki oldukları üzerinde uzun bir maval okumuştu ama gel görki 2 ufak çocuk ellerinden kurtulmuştu.
 • deinonichius la beraber dinozorlarin az rastlanan bir familyasindandir.normal etoburlardan farklı olarak ön kolları biraz uzundur.cussesi hayli kucuk olup bir insandan uzun diildir genelde.kretas devrinde yasadigi du$unulmektedir.yakla$ik 38 cm uzunlugundaki hilal $eklindeki tırnagi en buyuk silahidir.tek ba$ina diger etoburlara yem olmaya mahkumdur,ama suru halinde gezdikleri icin cok tehlikelidirler.
 • adinin turkce meali "hizli etobur surungen"dir. kizilderili ismi gibi.
 • şu anda symantec tarafından satın alınmış bir zamanların axent firması tarafından üretilen raptor isimli firewall un donanımsal versiyonunun adı
 • dinozorlar arasında kuşlara geçiş olayını yaşayan ilk dinozordur.süper karizmadır ayrıca. sizin baarsaklarınızı yerken siz hala yaşıyor olursunuz gibi geyiği de vardır. bi de cilalı ve kanırtıcı tırnakları vardır.burçine girsin.
 • adinin tam karsiligi "hizli yirtici"dir.

  "hizli" anlamina gelen "veloci" (velocity'den akliniza gelsin) kelimesi ile etobur, yirtici anlamina gelen "raptor" kelimelerinin birlesminden olusur.

  bu hayvan uzerinde yapilan incelemeler sonucu aslinda velociraptorlarin jurassic parkda gozuktugunden daha kucuk olduklari, filmdekilerin ise daha cok deinonichiuslarin bir boy ufaklarini andirdiklari soylenebilir.

  birtakim kaynaklar da hayvanin aslinda tuylu oldugunu soyler, kollari kus tuyleri ile kapliydi diye bir kuram bile one surulmektedir.
 • film*dekinden çok daha ufak olan hayvan. hatta neredeyse yarısı kadar ufaktır. şu anda kabul gören teoriye göre sürüler halinde dolaşırlar ve koordineli olarak saldırırlar. mesela 3 tonluk bir hayvana saldırırken bir kaçı sırtına ve kuyruğuna sarılarak yavaşlatır, bir kaçı önüne çıkarak hayvanın paniklemesini sağlarken, diğerleri hayvanın savunmasız olan karnına doğru saldırarak orak şeklindeki ayak tırnaklarıyla karnını yararlar. bulunan bazı otobur fosillerinin yanında bu hayvanlardan 10 15 tanesinin de çıkartılmış olması bu kuramı desteklemektedir. öte yandan yumurta yediklerini gösteren bir kaç kanıt da vardır. bunların en ünlüsü dövüşürken ölen bir raptor ile bir protoceratops fosilidir. protoceratopsun, yuvasının yakınlarında dolaşan raptoru öldürmüş, ancak kendisi de bu sırada ölmüştür ve iki hayvan birbirlerine sarılmış bir şekilde dövüşürken ölmüşlerdir.
hesabın var mı? giriş yap