• cyclist türkiye tarafından hazırlanan, tek solukta okunabilecek sürükleyici bir çizgi roman.
  • zebraska yayınları tarafından ibrahim yılmaz çevirisiyle türkçeye kazandırılan velodrom sincapları kısaca kitabın kapağında yazdığı gibi "bir bisiklet ve direniş öyküsü"nü anlatıyor.

hikaye nazi almanyasının paris'i işgalinin bir ailenin yaşantısını bir daha geri dönmeyecek üzere değiştirmesini anlatıyor. ünlü vel' d'hiv'de şampiyonluktan şampiyonluğa koşan bir bisikletçi, yahudi mültecilere yardım eden aktivist annesi, nazilerle biraz zorla biraz isteyerek ilişki içine girmiş babası ve bisiklet ile başaramadıklarını kalemi ile başaran kardeşi...işgal sonrası ailenin tüm bireylerinin hayatları alt üst olacak ve yeniden bir araya gelebilmek için ciddi sınavlar vermeleri gerekecektir. velodrom sincabı sam savaş koşullarında salt sportif amaçlarla pedallayıp yarış kazanabilmenin mümkün olmadığını anlayacak, bisikletin içine siyasi emeller ve para girince nasıl farklı amaçlar uğruna kullanıldığını tecrübe etmek zorunda kalacaktır. öte yandan kardeşi eddie yaşadığı tüm olumsuzluklara rağmen kaleminin kuvvetiyle fransız direnişine yön verecek ve belki de ailesinin ve tüm fransızların kurtuluşuna katkıda bulunacaktır.

kitabın yazar ve çizeri christian lax, gerçek olaylardan yola çıkarak kurgusal karakterler oluşturup savaş, bisiklet ve direniş temalarını aynı hikayede buluşturmuş. okurken nazi faşizmini anlatan bir çok film olduğu halde bu hikaye gibisini daha izlemediğimi ve filmi çekilse sinematografik olarak çok güzel bir hikaye olacağını düşündüm. paris'in göbeğinde bisikletlerin vızır vızır geçtiği ahşap zeminli bir pistin siyasi tutukluların toplandığı bir hapishaneye dönüşmesi ve ancelin ailesi bireylerinin işgal sonrası değişen hayatlarından sonra yeniden bir araya gelmek için verdikleri mücadele ve yaptıkları fedakarlıklardan pekala çok başarılı bir film çıkabilirdi.

hem bisiklet hem tarih severler için eşi bulunmaz bir çalışma olmuş. tam koleksiyonluk.

not: kitabın redaksiyonu sarper günsal tarafından yapılmış.
  • bisiklet tutkusu ile tarihi birleştiren çizgi roman.
    güzel heyecanlar yaşatıyor insana.
  • nazilerin fransa'yı işgal döneminde velodrom yarışlarına sevdalı başarılı fransız bir yarışçı,
    antinazist eski velodrom şampiyonu yahudi kökenli alman koç,
    nazilerle kısmen iş birliği içinde olan asker baba,
    bedensel engelli diye baba tarafından kısmen küçümsenmiş cesur bir gazete yazarı olan kardeş,

çevresinde dönen ve vel' d'hiv (veldiv) isimli velodromda yaşananları konu edinen çizgi roman. christian lax tarafından orjinali sunulmuş.

insanların gururu ve hayatları (hatta başkalarının hayatları) arasında yaptığı seçimler bana oldukça etkileyici gelmiştir.

okuyunca bizdeki futbolcu müsvettelerine bir kez daha bastım küfürü... yaptıkları seçimler daha lüks bir araba, daha lüks bir ev ve daha yüksek haneli rakamlar arasında.
hesabın var mı? giriş yap