şükela:  tümü | bugün
 • her şeyin daha önce yapılmış olmasından duyulan korku demek.

  (bkz: the dictionary of obscure sorrows) adlı bir youtube yayın kanalının ortaya attığı bir terimdir.
 • her şeyin daha önceden yapılmış olmasından dolayı özgün olamama korkusu.

  http://www.youtube.com/watch?v=8ftdjebw8aa
 • toplumumuzun her sabah uyandığında endişe duymasını umduğum bir his bu.

  insan zevkleri konusunda merhametsiz olmalı.

  çünkü neyi beğeneceğinizi kestirmek hiç zor değil. bunun büyük bir hayal kırıklığı olması lazım iken pek rahatsınız.

  özgün beğenileri olan insanlar daha iyidir demek de doğru değil, nazik değil. şunu demek daha doğru: beğenileri üzerine kafa yormayan biri makul değildir. kafa yorduktan sonra sıradan olabilir ki, bu bile özgündür. bu durumda bir insan her halükarda özgün olmak durumundadır, sıradan olsa bile.

  beğeniler üretimlere şekil verir. beğenileri üzerinde düşünmemiş ve onların çalışma şekline hakim olamayan bir zihin ürettiğinin ne kadar sığ olduğunun farkına varamayacaktır. işte bundan duyulan endişe "vemödalen" diye isimlendirilmiş.

  yenilik arayışının çoğu zaman çocukça olduğu barizdir. çünkü çocuklar her gün yeni bir şeyler öğrenir, bu onların günlük yaşamıdır. bu onların konforudur. buna duyulan açlık da çocukluğa duyulan açlık ile ilgilidir ve elbette pek ciddiye alınmamalıdır. ama özgünlük arayışı olgun bir zihne mahsustur. çünkü özgünlük zihnin olaylara bakış açısında yeni bir pencere fırsatı demektir. cevapları aramada yeni bir ürünün paketinden çıkarılması gibi bir zevk verir.

  vemödalen bu anlamda bakıldığında insanın "zihni onurlandırıyor muyum?" endişesidir.
 • her şeyin daha önce yapılmış olması ve eklenecek hiçbir şey kalmaması korkusu olarak tanımlanmış. bu koenig'in kapadokya'da bir yeraltı şehrindeyken farkına vardığı bir hismiş. vemödalen, bu kelime ile tanımlamış bu hissi. biz bilimle uğraşan insanların ise her okuduğu bilimsel bilgiden sonra kaçınılmaz ve kronik olarak yaşadığımız his olur kendileri, garipsenesidir.