şükela:  tümü | bugün
  • roma imparatorluğu döneminde düzenlenen vahşi hayvan dövüşlerine verilen ad. roma'nın savaş ganimeti olarak elde ettiği her türlü vahşi ve egzotik hayvanların önce zafer alaylarında daha sonra ise arenada boy göstermesi halkın beğenisini kazanmış ve hayvan dövüşleri gladyatör dövüşlerinden sonra en fazla rağbet gören organizasyon olmuştur. arenaya sürülen ilk gösteri hayvanının fil olduğu düşünülmektedir.
  • roma döneminde arenalarda sabahın ilk ışıklarıyla birlikte başlayan egzotik ve yırtıcı hayvanların katledildiği gösterilere verilen isimdir.

    "venatio gösterisi kalabalık bir grupla, fazla tehlikeli olmayan hayvanları kovalayarak başlardı. çok sayıda devekuşu, antilop, ceylan, geyik ve eşek arenaya sürülüp öldürülürdü. çok geçmeden arenanın zemini kanla ve hayvan ölüleriyle kaplanır, temizlik işçileri hemen ortalığı temizler, kumları değiştirirlerdi. arena eski haline döndükten sonra katliamın ikinci raundu başlardı. bu defa kurbanlar vahşi hayvanlardı. "vahşi doğanın efendileri" olan ayılar, kaplanlar, aslanlar ve filler...dövüş mutlaka hayvanların vahşi bir biçimde öldürülmesiyle son bulurdu. nadiren de avcı öfkeli hayvan tarafından öldürülebilirdi. her iki durumda da yerler temizlenir, arenaya başka hayvanlar gönderilirdi. bu böylece gün ortasına kadar devam ederdi."

    kaynak; gladyatörler tarihin en ölümcül sporu - `fik meijer`