şükela:  tümü | bugün
 • (bkz: vendredi soir)
 • muhtemelen bu da venus'ten gelmektedir, hatta hikayesini sallarsak, insanlar cumalari şık şık giyinip sokağa çiktiklari için bu ismi almış olabilir, ne de olsa venus güzellik ve dondurmayla ilgilidir... ve de birayla!
 • ah, (bkz: samedi)
 • fr. cuma.
 • wikipedi'yi kaynak alırsak, ilk entrideki tahmin doğruymuş. vendredi latince venüs'ün günü anlamına gelen veneris dies tabirinden geliyormuş. keza ingilizce karşılığı olan friday de germen bereket tanrıçası freyja'nın gününden türeyen bir isimmiş.

  not: ben freyja'nın germen kökenli bir tanrıça oldugunu sanıyordum ama iskandinav kökenli de olabilir sanırım.

  edit: tavşan yumruklayan ivar'dan şöyle bir mesaj gelmiş. benim yazdıklarımdan daha cok bilgi içerdiği için kendisinin izniyle aynen kopyaliyorum.

  "frejya, frea, freja hepsi aynı tanrıçadır; zaten nordik mitoloji ile alman mitolojisi de aynı kökten beslenir ve çok yakın akrabadır. örneğin;

  nibelungenlied'deki siegfried (alm.) ve izlanda'daki volsung sigurdr (nor.)
  wodan/goden (alm.) ve odin (nor.)
  frea (alm.) ve frejya (nor.)
  donnar (alm.) ve thor (nor.)

  zamanla aslında yine wodanstag olan çarşamba günü, almanca'da mittwoch olmuş. birisi odin'in günü demekken, diğeri hafta ortası demek. ama ingilizce'de hala wednesday, yani odin'in günü.

  donnerstag, thor'un günü. yine ingilizce thursday.

  freitag, frea'nın günü; ingilizce friday. yalnız burada da muhtemelen hıristiyanlık sonrası bir değişim var. normalde frea'nın günü olan bu isim, freitag yani, serbest gün, hafta sonu gibi bir anlama kaymış.

  bu arada almanca, "hanım" anlamına gelen frau ile de frejya/frea aynı kökenden geliyor olsa gerek. freund/friend de eski nors/cermen fiillerinden freujegen ile alakalı olması lazım; kadınlık ve sevgi arasında arkaik bir bağ kurmuş olabilir bu iki toplumun ortak ataları."
 • lundi ( lune ) fransızca pazartesi
  mardi ( mars ) fransızca salı
  mercredi ( mekür ) fransızca çarşamba
  jeudi ( jüpiter ) fransızca peşembe
  vendredi zaten biliyorsunuz.