şükela:  tümü | bugün
  • vendredi sur mer. translate çevirisi ve üç aşağı beş yukarı bir tahminle "denizde cuma" gibi bir anlama sahip olan fransız müzik grubu.

son dönemlerde müzik gruplarının isimlerinde anlam aramak zor zanaat zaten azizim. akvaryumunda çöpçü balığı mı diye mi grup ismi ararsın, 'banyosunda betşaba' mı? betşaba başka muhabbetti dur sanat konuşurken ondan da bahsederim. denizde cuma çokta manasız değil en azından bir anlam çağrıştırıyor ne biliyim huzur falan veriyor yav.

müzik, müziğe gelelim. yorgun, halsiz, çaresiz ve kaygılı kulunuz omgary geçtiğimiz günlerde çareyi psikoloğa gitmekte buldu. her yere olduğu gibi oraya da erkenden giden omgary bekleme salonunda otururken şu tınıyı duydu. "les filles desir"

töbe töbe dedim. ızmirin gavur psikoloğu insanları beklerken bile hipnotize etmeyi biliyor. şarkıyı azıcık dinledim ağlayacağım az kaldı biliyorum. ama aynı zamanda dans etmekte istiyorum. ne manyağım, zaten normal olsam orda ne isim var. hemen shazam tabi. ve anında indirdim. salı gününden beri 500 kez falan dinledim. hiçte tarzim değil böyle müzikler ama, ne oldum demeyeceksin azizim. geçen günde 6 yıldır kullandığım parfümümü degistirdim ben çok değişiyorum ya valla öyle böyle değil.

neyse konu bu değildi.
    (bkz: vendredi sur mer)
    (bkz: les filles desir)

es gecmeyin. elbet bu mecradan birilerinin hoşuna gider. elden ele yayalım.

bu arada psikoloğuma gavur demeyeyim. allah ondan razı olsun, kalpli emoji.
    şarkıyı da kendi seçmemiş joy fm çalıyormuş o anda. yani bilmeden bok atmış bulundum ve sonuç bom bom bom. o an yüzlerce insan bu şarkıyı dinledi ve acaba kimlerin dikkatini çekti. anca yüzde bir ihtimal veriyorum. zaten dikkatimizi çeken şarkılar içimizdeki boşlukları dolduranlar değil mi?
  • la femme à la peau bleue şarkıları çok güzel olan grup. dance/electronic seven yazarlar dinlesin.

nakaratının sözleri de şu şekilde

d'une femme à la peau...
    blö
    blö
    blö
    blö
    blö
    blö
    blö
    blö
    blö
    blö
    les lumières dansaient...
    blö
    elles éclairaient ses yeux
    blö
    c'était les reflets
    blö
    d'une femme à la peau...
    blö
    blö
    blö
    blö
    blö
    une femme à la peau bleue
  • ılk defa dün joy fmde duymuş, ankara'yı dahi bir anda minimalist kılan pek karizmatik les filles désir adlı şarkılarını şarjım olmadığından bulamamıştım, bu sabah da çalınca, bebeğim bana doğru gel dedim ve shazam sayesinde kollarıma aldım onu. mutluyuz.
    edit: sözlerini merak ediyorum ama fransizcam yetmiyor. cevirebilen yesillendirsin. minnettar olurum.
  • öncelikle joy fm e yürekten teşekkürlerimi ediyor ve ilk play tuşuna basan insan evladını ayakta alkışlıyorum .ben de joy fm de keşfettim bu grubu, enfes şarkı les filles désir ile. ama la femme a la peau bleue da neredeyse onu geçecek güzellikte. çok iyi iki şarkı ya aferim fransızlara.

bu grubu keşfetmiş bütün insanlar bir araya gelse, çılgınlar gibi dans etse, hayat bayram olsa, insanlar elele tutuşsa, birlik olsa, uzansak sonsuza.
  • kendileriyle radio slow time'da tanışıp, yeni oluşturmakta olduğum climbing albümüme 4 parça ile müthiş bir giriş yapmışlardır. muhtemelen zamanla fazlası da olacaktır.