şükela:  tümü | bugün
 • vendredi sur mer. translate çevirisi ve üç aşağı beş yukarı bir tahminle "denizde cuma" gibi bir anlama sahip olan fransız müzik grubu.

  son dönemlerde müzik gruplarının isimlerinde anlam aramak zor zanaat zaten azizim. akvaryumunda çöpçü balığı mı diye mi grup ismi ararsın, 'banyosunda betşaba' mı? betşaba başka muhabbetti dur sanat konuşurken ondan da bahsederim. denizde cuma çokta manasız değil en azından bir anlam çağrıştırıyor ne biliyim huzur falan veriyor yav.

  müzik, müziğe gelelim. yorgun, halsiz, çaresiz ve kaygılı kulunuz omgary geçtiğimiz günlerde çareyi psikoloğa gitmekte buldu. her yere olduğu gibi oraya da erkenden giden omgary bekleme salonunda otururken şu tınıyı duydu. "les filles desir"

  töbe töbe dedim. ızmirin gavur psikoloğu insanları beklerken bile hipnotize etmeyi biliyor. şarkıyı azıcık dinledim ağlayacağım az kaldı biliyorum. ama aynı zamanda dans etmekte istiyorum. ne manyağım, zaten normal olsam orda ne isim var. hemen shazam tabi. ve anında indirdim. salı gününden beri 500 kez falan dinledim. hiçte tarzim değil böyle müzikler ama, ne oldum demeyeceksin azizim. geçen günde 6 yıldır kullandığım parfümümü degistirdim ben çok değişiyorum ya valla öyle böyle değil.

  neyse konu bu değildi.
  (bkz: vendredi sur mer)
  (bkz: les filles desir)

  es gecmeyin. elbet bu mecradan birilerinin hoşuna gider. elden ele yayalım.

  bu arada psikoloğuma gavur demeyeyim. allah ondan razı olsun, kalpli emoji.
  şarkıyı da kendi seçmemiş joy fm çalıyormuş o anda. yani bilmeden bok atmış bulundum ve sonuç bom bom bom. o an yüzlerce insan bu şarkıyı dinledi ve acaba kimlerin dikkatini çekti. anca yüzde bir ihtimal veriyorum. zaten dikkatimizi çeken şarkılar içimizdeki boşlukları dolduranlar değil mi?
 • ılk defa dün joy fmde duymuş, ankara'yı dahi bir anda minimalist kılan pek karizmatik les filles désir adlı şarkılarını şarjım olmadığından bulamamıştım, bu sabah da çalınca, bebeğim bana doğru gel dedim ve shazam sayesinde kollarıma aldım onu. mutluyuz.
  edit: sözlerini merak ediyorum ama fransizcam yetmiyor. cevirebilen yesillendirsin. minnettar olurum.
 • öncelikle joy fm e yürekten teşekkürlerimi ediyor ve ilk play tuşuna basan insan evladını ayakta alkışlıyorum .ben de joy fm de keşfettim bu grubu, enfes şarkı les filles désir ile. ama la femme a la peau bleue da neredeyse onu geçecek güzellikte. çok iyi iki şarkı ya aferim fransızlara.

  bu grubu keşfetmiş bütün insanlar bir araya gelse, çılgınlar gibi dans etse, hayat bayram olsa, insanlar elele tutuşsa, birlik olsa, uzansak sonsuza.
 • kendileriyle radio slow time'da tanışıp, yeni oluşturmakta olduğum climbing albümüme 4 parça ile müthiş bir giriş yapmışlardır. muhtemelen zamanla fazlası da olacaktır.
 • yeni albümü, marée basse , kelime olarak en güzel karşılığı 'cezir' olsa gerek.

  la femme à la peau bleue , larme à gauche ve les filles désir gectıgımız 1 sene içerisinde single olarak sürülmüştü. yine de bundan sonraki birkaç ayın fon müziği olacağı kesindir.
 • etkili fransızca kullanımına bir örnek.
 • keşfettiğimde heyecandan buraya bakmayı akıl etmediğim ve yüksek ihtimalle hakkında ilk entryi girmekten olduğum -ama bundan hiç gocunmadığım- fransız kızın sahne ismi, rumuzu. kendisi içinse (bkz: charline mignot)

  fransız elektronik müziğine ilgim uzun zamandır var hatta bu ilgim başkalarının da ilgisine dönüşsün diye spotify'da yaptığım françoicity playlistim de mevcut.

  vendredi sur mer, türkçesi denizde cuma, ingilizcesi friday at sea.

  insana kendini yavaş bir ritimde ancak dalga dalga hissettiren müzikler yapıyor. denizanası gibi, veya krem karamel gibi. çok sevdiğim birkaç parçası için; la femme à la peau bleue, bir de tabii larme à gauche
 • buralar dolar taşar. çok, çok iyi.
 • çok geç keşfetmişim.klipleri ve parçaları oldukça kaliteli.

  https://www.youtube.com/watch?v=fnagd6j65xc
 • soğuk bir şubat günü dershaneden çıkılmış kankayla istiklale doğru yol alınmıştır. h&m'de dolanırken bir şarkı duyduk ve affedersiz kıçımız başımız oynamaya başladı. anında teknolojinin gücünden faydalanıp shazamladık ve işte kçımızı oynatan şarkıyla tanıştık: la femme a la peau bleu <3

  daha sonraları bu elektrikçi ablanın les filles desire, larme a gauche şarkılarıyla da tanıştım. aşığıyım. özellikle les filles desire'yı yüksek sesle dinlerken bi havalara giriyom bi kendimden geçiyom.

  he bu arada bugünlerde 'ecoute cherie' diye yeni bir şarkısını da salmış vendredi sur mer aplamız, dinleyiniz. (bkz: duman abi)