şükela:  tümü | bugün
 • gondolcular kesin kürt olurdu.
 • guidecca adası ile ana ada arası doldurulur, oraya toki yapılırdı. murano ve ana ada arası doldurulur, yenikapı'dakinin benzeri, tarihi adaya ur gibi miting alanı yapılırdı. arada kalan cimitero ortodosso greco mezarlığı içindeki şapel ile bir vakıf üniversitesine devredilirdi. yandaki minik adaya bir tane venedik 1479 müzesi(venedik-osmanlı savaşları-osmanlım zaferi) kurulurdu. tersane yandaş şirkete ihale ile verilir, oraya otel-avm falan yapılırdı. mestre'den gelen yolun ucundaki santa lucia'daki otoparkımsı alan biraz daha genişletilip ispark'a devredilirdi. belediye meclis üyesi damgalı arabalar, aslında trafiğe kapalı olması gereken dar sokaklardan geçerken bina köşeleri ni tahrip ederlerdi. irili ufaklı tüm şapel, bazilika ve kiliseler pey-der-pey camiye çevrilir, yeterli bulunmadığı için san marco meydanı'na da bir adet mescit dikilirdi. (rumeli hisarına yapılan ucube mescit) kat sınırı, belediye ile anlaşıp cin katlar yapmak suretiyle delinir, binaların üzerine gene ucube ve laz müteahhit işi çirkin katlar çıkarılır, klima motorları ön cepheden fışkırtılırdı. giovanni e paolo hastanesinin arazisi bir gece ansızın imara açılır, hastane mestre'nin de ötesine, havalimanının oralara taşınır, kilisesi de çanı sökülüp kültür merkezi yapılırdı. universita ca foscari'ye kifayetsiz muhteris ama bir o kadar da yakaka akademikimsi paraşütle yerleştirilirdi... bla bla...

  daha yazarım ben, şişene kadar yazarım. ah ya! serenissima.. esenlikli, sakin demek. venedik'tin asıl ismi.(serenissima repubblica di venezia) tanıdık geldi mi? gelmediyse yardımcı olayım. istanbul'un diğer ismi, dersaadet de saadet, mutluluk kapısı demek. bu iki şehirin tarih boyunca böyle anılması tesadüf değil. fakat bir birine bakın bir de berikine. istanbul ağlıyor. venedik hala, imkanlar dairesinde olduğu gibi. istanbul'umu "ejdat" diye diye mahvettiler.

  şimdi bi an hayal ettim de... iyi ki, ii mehmed aniden vefat etmiş de ortanto'dan yan yan geri gelmiş gedik ahmet paşa. ve dahi arttırıyorum hatırlamışken: iyi ki, viyana'da tası-tarağı, ortağı-mühimmatı(türklerin bıraktıkları ile hatıra olarak belvedere sarayı yapılmıştır) bile bırakıp kaçmış da feth edememiş ecdat orayı. oh be!
 • gondollara afedersiniz kızlı erkekli binileceğinden dolayı fuhuş yuvası denir, kapatılırdı.
 • 100000 kamyon moloz döker kanalları doldururduk. üstüne asfalt şart tabi.
 • turyol anında gondolları kapıp, minibüs mantığıyla işletirdi.
 • meydana bir çay bardağı heykeli dikerdik herhalde
 • miting alanı yapacagız diye koca şehrin su kanalları toprakla kapatılırdı.
 • venedik'e gitmiş biri olarak:

  -bolca avm yapılırdı. venedium ya da venedikforum adları seçilirdi.
  -kayıkçı kavgaları çıkar, mafya olurdu. kürekler havada uçuşurdu.
  -ara sokaklardaki sular çok pis kokardı. (gittiğimde kokmuyordu ama kirliydi.)
  -her köprüde işportacılar olurdu., merter üst geçidi gibi.. adım atılmazdı.
  -tarihi evler yavaş yavaş yıkılır, yerine beyaz apartmanlar dikilirdi.
  -sokaklarda işeyen s.çan bolca bulunurdu. hatta ne sokağı, kanala işerlerdi.
  -şehri araplar basardı. bağııra bağıra konuşurlar, çocuklarla koştutulardı.

  bu da bonus:venedik film festivali.
  -oyuncularımız üstte tişört altta kot, törene katılırlardı.