şükela:  tümü | bugün
 • 15 yüzyılda yer almış dönemin güçlü deniz guçlerinden biri olan venedık cumhuriyeti 1797 yılında yıkılmış ve ıtalya birliğine katılmıştır. *
 • selcuklu ve osmanli donemlerinde fazlasiyla icli disli olunmasina ragmen, gunumuzde yeterince taninmayan devlet.

  halbuki bizans'in bile cokusu venedik ve diger italyan deniz cumhuriyetleriyle olan iliskilerinde gizli.
 • 697 yılında kurulduğu düşünülürse, 1100 yıllık bir dönem boyunca ayakta kalmıştır. tam olarak bilemesem de bu bir rekor olabilir.

  italya'nın köşesinde merkezlenmiş bu cumhuriyet italya'dan çok adriyatik kıyısında ve ege adalarında yayılmıştır. dalmaçya şeridi, korfu ve diğer ion adaları, girit, mora kıyılarında uzun süre egemen olmuşlardır. yani epey dağınık bir ticaret şirketidir.

  15. yüzyılda altın çağını yaşamış, fakat akdeniz ticaret yollarının coğrafi keşifler sonucu gerilemesi sonucu nüfuzunu kaybetmeye başlamıştır. osmanlı imparatorluğu ile bu konuda benzerdir, fakat akdeniz deniz ticaretine çok daha fazla bağlı olduğu için; hatta bağlı ne kelime, devletin amacı akdeniz'de ticaret yapmak olduğu için imparatorluktan çok daha kötü bir şekilde etkilenmiştir. yine de neredeyse 19. yüzyıla kadar ulaşmayı başarmıştır. kaldı ki yok olmamış, italyan birliği'ne dahil olmayı seçmiştir.

  osmanlı imparatorluğu'nun genişlemesinden çok çekmiştir. iki devlet o ada benim şu ada senin şeklinde yayılmışken savaşlar kaçınılmaz olmuş, denizde ve karada yüzyıllarca savaşmışlardır, ta ki avusturya imparatorluğu ikisi için de birbirlerinden daha tehlikeli hale gelene kadar.
 • bayrağı halen venedik şehrinde italya bayrağı ve avrupa bayrağı ile beraber tüm resmi gönderlerde bir arada yer alan eski bir devlet.
 • la serenissima'dır, konstantinopolis'teki imparatorluğun pek anlaşamadığı, ama tamamen de köprüleri atamadığı küçük kız kardeşidir.
 • bayrağı da kırmızı zemin üzerine altın aslandır. üstelik kanatlıdır yanılmıyorsam.
 • osmanlı devleti zamanında altını devletlerarası kabul görecek kadar güvenilir olan ülkelerden biridir. o zamanlar her devletin altını kendi coğrafyasında tedavülde olmasından dolayı venedik altını osmanlı devletinin uluslararası ticaretlerinde şimdinin amerikan doları yahut euro'su gibi ortak kabul gören ender para birimlerinden biriymiş.

  (bkz: venedik altını)
 • ortaçağın en meşhur kolonicisi ve korsanları olup, haçlılarla birlikte islam devletlerini çok meşgül eden, daha da ziyade gemicilikle uğraşan zümre.
 • belki ilk kapitalist devlet. donanması gücünü meşhur venedik cephanelik ve tersanelerinde basbayağı seri üretim ile inşa edilen kadırgalarından alır. endüstriyel devrim öncesi avrupa'da bilinen en geniş endüstriyel kompleks burada kurulmuş, donanma gemileri günün teknolojilerinin izin verdiği en üst düzeyde standardize edilmiştir. bu sayede venedik eşi benzeri görülmemiş bir hızda tekne inşa etme ve onarma imkanına kavuşmuştur.

  denizcilik sancağında ilginç bir detay vardır; barış zamanı klasik venedik bayrağında olduğu gibi elinde açık kitap tutan aslanlı sancak çekilir. açık kitapta şu ibare yer alır: pax tibi marce evangelista meus (barış üzerine olsun - huzur bulasın da denebilir - incil yazarım markos). sol sayfayı pax (barış) sözü tamamen kaplar.

  savaş zamanı ise farklı bir sancak çekilir: kitap kapalıdır, aslan bir elinde kılıç tutmaktadır. barış sona ermiştir.

  bütün adriyatik'te korfu'ya kadar derin izler bırakmış, dağa taşa aziz markos'un aslanını kazımış denizci devlettir. özellikle karadan erişilmesi zor noktaları tercih etmiş, muazzam kaleler inşa etmişlerdir.
 • belki ilk kapitalist devlettir diyenler çıkmış . bunu diyen antik yunan kolonizminden bihaberdir . venedik cumhuriyeti akdenizde ki en büyük iki arsenaleden birine sahiptir . diğeride istanbul'da osmanlıdadır .
hesabın var mı? giriş yap