şükela:  tümü | bugün soru sor
 • hic tanimadiginiz biri size cicek verirse temali impulse reklamlarinda hic tanimadigimiz birini temsil eden kisinin taktigi maskedir bu.
 • (bkz: ca macana)
  (bkz: papier mache)
 • venedik zanaatkarlarinin 2000li yillara kadar el emegi, goz nuru yaptigi birbirinden guzel ve zarif tebdil i giyafat aksesuarlaridir. ve fakat ne yazik ki, artik bu guzel maskeler, plastik dunyanin cirkin gorunumlu imitasyonlarina yenik dusmus durumdadir. belki halen kiyida kosede eskiden kalmalar, ancak cok zenginlerin gucu yeticek sekilde bulunabilir. eski maskelerin oldugu zamanlarda almaya guc yetmese bile, o birbirinden guzel dekorasyonlari icindeki dukkanlara girip, onlari denemek, bir kac yuzyil onceki zamanin hayalleriyle suslenmis reveranslara dogru hafiften kikirdayip eglenmek vardi. artik gorunen o ki,zaman goturlerinde, acimasiz getirilerini sunmus venedik'e .....
 • üç farklı çeşidi var. bauta, tüm yüzü kaplayan fakat ağız ve çene kısmı düz, uzun ve sivri olanlara deniyor, şu ağzı çizilmemiş karıncayiyene benzeyen maskeler bauta yani. (eyes wide shut'ta oldukça korkunç bi görüntü sergiliyolardı) ayrıca sadece burun, üst yanak ve gözleri kaplayan yarım maskeler de bu isim altında satılabiliyo, karnaval zamanının en popüler maskeleri de bunlar, çünkü biyandan kimliği saklarken, yemeyi içmeyi konuşmayı ve tabii öpüşmeyi mümkün kılıyolar.

  kadınlara yönelik, koyu renk kadifeden yapılmış maskelerin ismi moretta. ilk olarak fransa'da kullanılmış fakat venedik'te popüler olmuş.

  en klasik venedik maskelerinin adı ise larva. tüm yüze kalıp gibi oturan, oval ve genellikle beyaz olan maskeler.. larva, latincede hayalet anlamına geliyo ve bu beyaz maskeler genellikle siyah pelerin ve şapkayla tamamlandıkları için gerçekten bir hayalet havası sözkonusu.

  gerçek taşlarla, gerçek kuş tüyleriyle, elde yapılan orjinal venedik maskelerini, venedik'te heryerde satılan maskelerin arasından bulmak pek kolay diil. teşvikiye yokuşunun başında, murano ve diğer renkli camlar gibi venedik usulü ürünler satan bir mağazada, birkaç tane venedik maskesi bulmak mümkün. sahibi olan tatlı amca da 13 sene italya'da yaşamış, mağaza herdaim karnaval havasında. yine de venedik'e gitmişken ca macana'dan maske almak en iyisi gibi. tek soru işaretim; "acaba karnaval zamanı fiyatlar iki katına çıkıyo mudur?".
 • 1600'lü yıllarda eğlenceye düşkünlüğüyle ünlü venedik'te fahişelik mesleği cazip bir hale geldiğinde, köprülerde müşteri arayan kadınlar, yerel halk tarafından tanınmamak için birbirine benzeyen ve hafif bir tebessüm taşıyan maskeler takmaya başlamışlar. (hatta buna güzel bir örnek spartacus blood and sand'de de var.) böylece venedik maskesi venedik'in ve fahişeliğin sembolü olmuş. şehrin ileri gelenleri maskelerin sayısındaki artışı fark edince paniğe kapılıp fahişeliği yasaklamışlar ama maskeler günümüzde venedik'in sembolü durumunda ve en popüler turistik objelerden biri.

  her yıl genellikle şubat ayında düzenlenen venedik karnavalı'nda envayi çeşidini görmek mümkündür.
 • insan yüzü saklamaklığının en güzel versiyonu. tabi ki ayağa düşmüş modeller için değil, incelikli sanat eserleri için kullanıyoruz bu tabiri. venedik kanallarının ara sokaklarında, birden karşınıza çıkıveren bir dükkanda, yaşlı bir teyzenin el emeği göz nuru ile yaptığı süslemeleri görüp de kendinizden geçmemeniz mümkün değil. herkesin sokaklarda maskelerle dolaştığını hayal edince insanın içi bir hoş oluyor.
 • bu maskenin yayılış sebebi bir başka kaynağa göre de her sene düzenlenen bayram seyran vb. toplaşmalarda, bizzat venedik dükünün emriyle, zengin ve fakir arasındaki ayrımı ortadan kaldırmak ve eğlencedeki hiyerarşiyi minimuma indirmek amacıyla takılmaya başlanmasıymış.
 • venedik hatırası olarak satın alınmak isteniyorsa; san marco ya da hava alanı asla tercih edilmemeli hatta ki hava alanı asla ve kata akla bile getirilmemeli. zira, fiyatları san marco meydanındakilerin bile on katı civarında.
 • eyes wide shut'ta çeşitli örnekleri görülebilir.
 • eğer olur da venedik'e yolunuz düşerse eyes wide shut filmindeki maskeleri yapan ustadan alabilirsiniz. amcanın dükkanı rialto köprüsü nün üzerinde, zaten bulmanız kolay olacaktır. maske fiyatları 12-13 eur dan başlıyor. fiyat işçiliğe ve kullanılan malzemeye göre, modellere göre değişiyor.