şükela:  tümü | bugün soru sor
 • antonio dur kendileri.
 • sanırım türkçedeki ilk shakespeare çevirisidir aynı zamanda. 1884'de kitapçı arakel tarafından yayınlanan metni nahid sırrı örik'in babası hasan sırrı örikağasızade çevirmiştir.
 • 17 nisan'da küçük tiyatro'da prömiyer yapacak olan tiyatro oyunudur. devlet tiyatroları sitesinden alıntı bilgileri aşağıdadır;
  yazan: william shakespeare

  çeviren: zeynep avcı

  yönetmen: erhan gökgücü

  konu: armatör-tüccar antonio, evlenmek için paraya ihtiyacı olan genç dostu bassanio için tefeci shylock’tan borç ister; ancak bir katolik olarak faize karşıdır ve faizle para veren shylock’tan nefret etmektedir. şöyle bir anlaşmaya varırlar; antonio aldığı borcu vadesinde ödemezse shylock, onun bedeninin istediği yerinden yarım libre et kesecektir. antonio’nun genç dostu bassanio beğendiği zengin kızla evlenir. ancak, bu arada antonio’nun gemilerinin battığı haberi gelir. kozlar shylock’un elindedir…

  dekor - giysi tasarimi:ali cem köroğlu

  ışık tasarimi:şükrü kırımoğlu

  dramaturg:canan kırımsoy

  dans düzeni:ihsan bengier

  müzik düzenleme:can atilla

  yönetmen yardimcisi:erdinç doğan

  sahne amiri:eyüp şen

  kondüvit:evren tuncer

  suflöz:kiraz han

  oyuncular:
  tolga tecer
  erdinç doğan
  bülent çiftçi
  ercan eker
  cebrail esen
  dilek bozkurt
  seda oksal
  hüseyin baylan
  tamer levent
  şevki çepa
  demet bölükbaşi
  hicran yavuz
  mustafa şekercioğlu
  y. yekta oktay
  ali büyükkartal
  hayrettin engin
  e.tuğçe tamer
  gizem güçlü
  elif canbazoğlu
  yasemin yildiz
  ümit bayraktar
  umut kilinç
  mehmet tekatli
  numan aydin
  tuğberk aksu
  volkan eliaçik
  murat atalay
  özgür kiliç
  levent bölükbaşi
 • dün* prömiyeri yapılan ve dün itibariyle devlet tiyatrosu oyunları arasında yerini almış olan shakespeare oyunu. tempoyu düşük, devinimi yetersiz bulsam da izlemekten memnun olduğum bir oyundu. bir shakespeare eserini ankara semalarında görüyor olmanın sevinci de eklenince tabii, mutlu son kaçınılmaz oldu benim için.

  birkaç defa replikler unutuldu, karıştırıldı; diğer oyuncu arkadaş yer yer marke edildi, kimi zaman oyuncu kendini marke etti vs. prömiyer heyecanına veriyorum hepsini. işte tam da bu yüzden prömiyer izlemeye bayılıyorum. o ilk heyecanı, bocalamayı, acemice hataları görüp birkaç ay sonra tekrar gittiğinde her şeyin yerine oturduğunu görmekten inanılmaz haz alıyorum.

  onun dışında cast seçimleri muazzamdı. fas prensi'nden portia'ya, bassanio'dan lorenzo'ya kadar... hele syhlock, ah syhlock. daha iyi syhlock olamazdı herhalde, ha belki al pacino eheh. *
 • venedik'te tüccarlik yapan kişidir. adına hikayeler yazilmis, oyunlar oynanmis, filmler çekilmiştir. shakespeare'in amca çocuğudur diye rivayet döner.
 • bugün gittiğim ve sahnenin, dekorun, özellikle oyuna giriş kısmının büyüleyici olduğu fakat sonraları bu büyüleyiciğin gitgide düşmesiyle beni hayal kırıklığına uğratmış shakespeare uyarlamasıdır. fakat demiyorum ki kötü bir uyarlama sadece daha iyi olabilirdi ve benim de zaten shakespeare oyunlarından en sevmediğim oyun olduğundan objektif bakamıyorum sanırım.
 • temposu sürüm sürüm sürünen oyundur. ruhum bedenimden ayrılmaya ramak kalmıştı ki çok şükür bitti. kostümleri çok güzeldi ama.bu oyunu da ayakta alkışladınız ya ne içiyosanız aynısından ben de istiyorum. neyin kafasını yaşıyo bu insanlar anlamıyorum.
 • küçük tiyatro nun seyri zorlaştırıcılığına rağmen etkileyi dt oyunu. kaliteli oyuncuları, sahne örüntüsü ve tartışılmaz hikayesiyle güzide eser.
 • ankara devlet tiyatrosu'nun şu sıralar başarıyla sergilediği, benim de bu akşam küçük tiyatro'da görme imkanı bulduğum ünlü shakespeare oyunudur. dekorlar çok sık değişiyor, kostümler ve geçiş müzikleri harika. diyaloglar üzerine düşünmek oyunu sıkıcı yapmıyor. sona doğru mahkemedeki konuşmalar ve gergin hava "aha şimdi kan çıkacak" diyen seyirciyi diken üstünde tutmaya yetiyor, ancak sonrasında tempo biraz düşüyor. e kardeşim, shakespeare'in venedik taciri bu, aksiyon filmi değil ki. kesinlikle herkes gidip görmeli.

  --- spoiler ---

  shakespeare öyle bir shylock karakteri yaratmış, tamer levent de öyle bir oynamış ki, bu acımasız, bencil yahudi tefeci zaman zaman size çok sempatik gelecektir. hele ırkçılık üzerine söyledikleri duygularınıza seslenerek diğer "iyi" karakterleri de süzgeçten geçirmenizi sağlayacaktır. shakespeare belki de oyunda vurgulamak ve eleştirmek istediği şeylerle yahudi düşmanlığını karıştırmayalım diye bu rezil tefecinin ağzından hepimize ırkçılık dersi vermek istemiştir.

  --- spoiler ---
 • gerek var mı dediğim oyun... oyuncular, sahne, kostüm vb. gayet başarılı idi ama ne bileyim gerek yok gibi.