şükela:  tümü | bugün soru sor
 • (bkz: venera 12)
 • venera programlarından elde edilen işlenmiş venüs görüntüleri bu adreste bulunabilir:
  http://www.mentallandscape.com/v_digitalimages.htm
 • venüs anlamında rusça sözcük
 • amaçları venüs'ten bilgi toplamak olan, tamı tamına 16 araçlık bir uzay aracı serisi. iniş sonrası veri aktarımı venera 7'ye kadar mümkün olmamıştır. bundan öncekilerin bir kısmıyla inişe geçemeden iletişim kesilmiş. hatta bir tanesinde de sistem çökmüş. zor iş tabi...
 • venüs'e kafa atan rus uzay programı.

  amerika yörüngeden bilgi toplarken rus'lar yüzeyden resim göndermiştir.
 • ruslarin underrated venus programi. nasa her yaptigi isi reklam ederken rus abiler neden pr da bu kadar geri anlamis degilim. curiosity 2 adim atsa duyuyoruz.
 • rusça konuşulan topluluklarda bayan ismi olarak da kullanılmaktadır. pek popüler ve yaygın bir isim olmayan venera'nın anlamı, yukarıda yazılanlardan anlayacağınız gibi venüs'tür.
 • venüs yüzeyinde çekilen tüm fotoğraflar bu uzay araçları sayesinde elimizde ancak bu program kamera kapaklarından çok çekmiş.

  venüs'ün yüzeyindeki hava basıncı dünyadakinin yaklaşık 90 katı *. venüs'teki bulutlar sülfirik asitten oluşuyor ve üst atmosferdeki rüzgar 300 km/s civarı takılırken (dünyada en yüksek hızlı kaydedilen rüzgar 400 km/s) yüzeye yaklaştıkça daha da hızlanıyor. haliyle yüzeye araç indirip bilgi toplayıp geriye veri alabilmek meşakkatli bir iş ve ilk kez 1970'de üzerinde kamera bulunmayan venera 7 ile mümkün olmuş. 3 sene sonraki venera 8'de ise sadece ışık seviyesini ölçecek sensörler eklenmiş.

  1975'de 1 hafta arayla yollanan ikiz sondalar venera 9 ve 10'a "e biz bu işi çözdük inebiliyoruz, bir de kamera koyalım bakalım" diyerek 360 derece fotoğraf çekmesi için ikişer adet kamera eklenmiş, kameralara atmosferde hasar görmemeleri için de yere ulaşınca düşecek birer kapak takılmış. ne yazık ki iki sondada da kapakların sadece biri yere düşmüş ve tek kamera ile görüntü alınabilmiş * *. bunlardan 3 sene sonra yollanan venera 11 ve 12'de aynı sıkıntı olmaması için daha karışık bir sistem geliştirilmiş, ancak bu kez kapakların hiç biri düşmemiş.

  1981'e gelindiğinde bu kez ikiz sondalar venera 13 ve 14 yollanmış. venera 13 venüs'e indiğinde iki kamera kapağını da başarıyla atıp venüs'ün ilk renkli fotoğrafını çekmeyi başarmış. şu ve şu fotoğraflarda yerdeki yarım yuvarlak şeklindeki cisimler tam olarak bu kapaklar. elbette bu araçların yaptığı tek şey fotoğraf çekmek değil, örneğin ilk fotoğraftaki kamera kapağının solundaki demir kolun * görevi venüs yüzeyinin bileşenlerini incelemek.

  venera 13'den 4 gün sonra, 5 mart 1982'de ikizi venera 14'de başarıyla yüzeye iniş yapmış ve kamera kapaklarını atmış, ardından çalışabildiği 1 saat içinde topladığı verileri ve çektiği 2 fotoğrafı dünyaya yollamış. kamera kapaklarının birini bu fotoğrafta net olarak görmek mümkün, diğer kapağın akıbeti ise trajikomik, buradan görülebileceği üzere toprak değerlerini ölçmesi gereken kol tam olarak kapağın üzerine denk gelmiş. yani bu parça milyonlarca kilometre yol gidip sıkıntılı venüs atmosferinde iniş yapıp yüksek basınç altında aslında sorunsuz çalışmasına rağmen şanssızlık sonucu ancak dünyada üretilen kamera kapağının verilerini geriye yollayabilmiş.

  sonra da bir daha yüzeye inmediler zaten.

  ek kaynaklar:
  https://en.wikipedia.org/wiki/venera
  https://nssdc.gsfc.nasa.gov/…/chronology_venus.html
  https://nssdc.gsfc.nasa.gov/…isplay.do?id=1981-110d
  http://mentallandscape.com/c_catalogvenus.htm
  https://en.wikipedia.org/wiki/atmosphere_of_venus
 • (bkz: venera 4)
 • (#81354048)

  entrysi ile içtiğim çayı telefona püskürtmüş yazar.