şükela:  tümü | bugün
 • dünya petrol kaynaklarının en büyüğüne sahip olmasına rağmen demokrasinin ihlal edilmesi, diktatöryal eğilimler ve istihbarat örgütlerinin ülke içinde cirit atması sonucunda halkın açlık sınırında yaşaması sorunudur.

  venezuela 2017'de yüzde eksi 7 hızla küçülmeye devam ediyor.

  ülkenin tüketici fiyatlarıyla enflasyonu 2017'de yüzde 591 idi. ülkenin bütçe açığı gsyih oranı olarak eksi 19,6.

  bu ülke aslında çok zengin bir ülke olmalı idi. çünkü global petrol rezervlerinin yüzde 17.5 kadarı venezuela'nın elinde. ama ülke gırtlağına kadar borçlu.

  kamu borç senetleri global piyasada yüzde 50 civarında bir faizle satılıyor. çin bile 50 milyar doları aşan bir borç desteği verdikten sonra venezuela’ya yardım etmekten vazgeçti.

  2016 verileriyle ve resmi kurla kişi başına gelir 15 bin dolar civarındaydı. ülke 2016'da resmi kurla 333 milyar dolar kadar gsyih sahibi idi.

  yani türkiye’nin üçte biri kadar! ama ülkenin toplam döviz rezervi 10 milyar doların altına inmişti.

  çok da dış borç var ve petrol da dış yardımsız pek çıkartılamıyor.
 • enflasyon diye birşey yok diyen bir ekonomi bakanı ile iyi bile gittigini düşünüyorum
 • paradoks maradoks değildir. hugo chavez'in sosyalist devrimiyle petrol şirketlerini devletleştirmesi sonucu petrol üretimi yıllar boyu devamlı düştü, sonunda kırılma noktasına ulaşıp ekonominin çökmesine yol açtı.
 • olmayan paradoks. sosyalizm sikik bir ideoloji hepsi bu

  sahra çölünü sosyalist bir yönetime verin, 5 yıl içinde kum sıkıntısı başlar.
 • yanlış petrol politikaları ve petrol fiyatlarının düşüşü.com
 • ulan nisan'dan beri 150 kişinin öldüğü, en ufak asayişin sağlanamadığı, her gün polisle protestocuların çatıştığı, iç savaş riskinin günden güne tırmandığı memlekette elçini ve ailelerini çekmememek için gerizekalı olman gerekiyor.

  libya'da amerikalılar çekmeyinde elçi linç edildi, bizim davutoğlu öztürk yılmaz'ı musul'da tutup rehin kalmalarına sebep oldu.
 • doğal kaynak paradoksu diyelim biz ona. salt venezuella'nın değil geçmişte dünyaya aristo ve platon'u öğreten arapların veya halen bugün bile havacılık ve uzay teknolojisi gibi en üst düzeyde teknik bilgi gerektiren bir alanda açık ara lider olan rusya'nın da hissettiği bir sıkıntıdan bahsediyoruz.

  peki gelişen nasıl gelişiyor?

  almanya'ya bakalım. herhangi bir doğal kaynağı olmayan, iklimi soğuk bir ülke. allah vergisi tek avantajı ülkeyi kafes gibi saran nehirler ve su yolları. bunun sonucunda ahalinin aç kalmamak için yapabileceği en akıllıca iş kundura mundura birşeyler üretip sonra da bunu kayıklara doldurup nehir boyunca uğrayacağı köylerde satmak. neden almancadaki en yaygın soyadlarından biri schumacher'dir hiç düşündünüz mü? bunun sonucunda dışarıdan aldığı hammaddeyi işleyip satmaktan başka çaresi olmayan bir ulus yıllarca know-how geliştirip üretime yönelmiştir. petrol körfezde çıkar, rusya'da, venezuella'da çıkar ama dizel motor almanya'da icat edilir.

  dünya üzerindeki en gelişmş ve gelir dağılımı en düzgün ülkelere bakacak olursanız bunların hemen hepsinin doğal kaynak fakiri olduğunu görürsünüz. ve gelişmişliğin teknolojiyle de pek bir ilgisi yoktur. dünyanın en yüksek teknolojisini üreten birinci veya bilemedin ikinci ülke rusya ama rusya ne gsmh ne de kişi başı gsmh bazında cücük kadar almanya ve japonya'dan önde değil. üstüne üstlük rusya 80 yıl önce bunları taş üstünde taş bırakmamacasına yendi.

  bunun basit bir sebebi var. rusya'da ekonomi var olan doğal kaynaktan en büyük payı kapma çerçevesinde oluşmuş bir yapıya dayanıyor. rusya'da yetenekli bir insan için dünya çapında bir sermayedar olmak çok kolay. politikaya atılıp yolsuzluk yapmak. sonra gelsin milyar dolarlar! halbuki uzaya gidebilen adamlar devletin kasalarında soyacak milyarları bulamasa kendiliğinden üretime yönelip kolayca elektronikte japonya'yla, metalurjide almanya'yla kapışabilirler. ancak az ötede milyarları cukkalayanları görünce en yetenekli insanlar bile yoldan çıkıp niyeti bozuyorlar.

  bu durum rusya'da bile böyleyken hiç bir know-how alt yapısı olmayan venezuella, arap ülkeleri, orta asya gibi yerlerde felakete sebep oluyor. mesela orta asya'nın politik açıdan bunca yıl stabil kalabilmesinin yegane nedeni tarihten gelen müthiş feodalizm. feodalizmin getirdiği demokratik rekabet eksikliği olmasa maduro gibi bir manyağın kazakistan veya özbekistan'da iktidara gelmesi işten bile değil. alah'tan egemen klientalist ağ uluslararası sermaye dahil kimsenin içine nüfuz etmesine izin vermiyor da oralar bu zamana kadar kan gölüne dönmedi.

  neyse uzun hikayeler bunlar laf lafı açar bitmez.

  ps. sosyalizm mi? üzerinde tartışmaya değer bir konu değil. barrington moore jr okumanızı salık veririm.
 • venezuela'da bolivar devrim'inin seçim zaferi sonrası kilise ve abd emperyalizm'inin karıştırmak için büyük çaba harcadığı ülke. bu eylemler arasında muhalefet gıda deposu kundaklayıp 40 bin aileyi aç bırakmak gibi haysiyet yoksunu eylemler düzenlemiştir.

  ülke neden karıştırılmak isteniyor sorusunun cevabı için : (bkz: venezuela/#70032525)

  konu ile alakalı diğer başlıklar;

  (bkz: venezuela ile rusya'nın gıda dayanışması)

  (bkz: venezuela'da gm fabrikasının kamulaştırılması)

  (bkz: maradona'nın bolivarcı devrime desteği/#70056689)