şükela:  tümü | bugün
 • biri serbest piyasacı liberalizm ile refah düzeyini ve insanların kültürünü tabire caizse hayvan gibi olumlu yönde etkilemiştir. diğeri merkez planlamacı sosyalist bir diktatörlükle halka kan kusturmakta, insanları açlıktan ve yoksulluktan ölüme göndermektedir. bunca veriye ve bilgiye rağmen de solcular venezuela'yı savunabilmektedir. ilginçli.
 • venezuela'nın başına diktatörü getirenlerin serbest piyasacı liberaller olduğunu bilmezseniz işte tam olarak böyle bir entry girebilirsiniz.

  venezula halkı cahil ve kültürsüz değildir ya da venezuelalı analar gerizakalı çocuklar doğurmamıştır. venezuela amerikan emperyalizmine kurban edilmiştir. sözde özgürlükçü ve demokratik gelişmiş ülkeler venezuela petrollerine doğrudan el koymuştur. halk ayaklanmıştır ancak bir halkın, arkasında amerika ve batı avrupa bulunan bir diktatörden kurtulması kolay değildir.

  aynı durum orta doğu ülkeleri için de geçerlidir.araplar ne kadar ayaklansa da bir türlü diktatörlerden kurtulamazlar.

  aynı durum türkiye için de gerçerlidir. türkiye'nin zengin petrol kaynakları yoktur ancak türkiye zengin petrol kaynakları olan ülkelerin yanıbaşındadır. türkiye'nin kontrol altına alınması bütün ortadoğunun kontrol altına alınmasından daha kolay ve ucuz bir iştir. üstelik bu işe amerikan askerlerinin onda biri ücretle çalışan ucuz türk askerleri de nato adı altında yardım eder. türkiye kontrol altına alınırak tüm orta doğu petrollerine el konulabilir. suriye savaşı, ırak işgalleri vb. gibi türkiye üzerinden gerçekleştirilen bütün müdahalelerın nihai amacı ortadoğu petrollerinin ele geçirilmesidir.

  orta doğu petrollerine el koymanın daha ucuz ve alternatif yolu orta doğuda bağımsız bir kürt devleti yaratmaktır. zengin petrol yataklarını kapsayacak şekilde kurulacak olan bağımsız kürdistan tüm orta doğu petrollerinin ele geçirilmesini garanti altına alır. bağımsız kürdistan ile bu işi halletmek türkiye ya da arabistan gibi güçlü kültürlere ve bağımsızlık fikrine sahip ülkelerle uğraşmaktan daha kolaydır. hele türkiye'de bir atatürkçülük fikri vardır ki bu fikir amerika ve batı avrupa'nın daha da zenginleşmesinin önündeki en büyük engeldir. derhal yok edilmesi gerekir.

  (bkz: amerikan emperyalizmi)
 • venezuela'da bolivar devrim'inin seçim zaferi gerçekleşmiş, abd'nin finanse ettiği paralı köpekler 5 ağustos 2017 venezuela darbesini gerçekleştirmeye çalışmış lakin kaybetmiştir.

  abd emperyalizm'inin dünyanın en büyük petrol kaynaklarına sahip venezuela'da gerçekleştirdiği eylemler aşağıdaki gibidir.

  1 - rusya: abd'nin venezuela yaptırımları gerilimi beslemeyi hedefliyor

  1 a - kaynak

  2 - abd venezuela'da muhaliflere para yağdırıyor

  2 a - kaynak

  3 - “abd venezuela hükümetini yıkmaya çalışıyor”

  3 a - kaynak

  4 - abd müdahalesi sürerken: venezuela'da neler oluyor?

  4 a - kaynak

  5 - abd senatosunda venezuela'ya müdahale hazırlığı

  5 a - kaynak

  6 - abd'den venezuela'ya tehdit: 'bütün seçenekler masada'

  6 a - kaynak

  7 - abd venezuela'ya yönelik yeni yaptırımlara hazırlanıyor

  7 a - kaynak

  8 - abd, venezuela hükümetini istikrarsızlaştırmak adına 2015'te 4,2 milyon dolar pompaladı

  8 a - kaynak

  9 - abd, venezuela karşıtı yaptırımlara ab'nin de katılmasını istiyor

  9 a - kaynak

  10 - evo morales: abd venezuela petrolünü çalmak istiyor

  10 a -kaynak

  11 - abd'nin venezuela'nın petrol şirketine karşı casusluk yaptığı ortaya çıktı

  11 a - kaynak

  12 - venezuela'da darbe girişimine bulunan abd destekli askerler kaçtı.

  12 a - kaynak

  tüm bunlar norveç'te yaşanmış olsa idi ne olurdu sorusu akıllara geliyor?

  (bkz: ekşi sözlük'e venezuela yanıtları)
 • biri ülkesindeki kaynakları doğru ve etkili değerlendirerek halkına refah ortamı sunmuştur, diğeri de aynı akp hükümeti gibi sürekli dış mihrakları ve batıyı suçlayarak mağduriyet kasmış ve halkını açlığa mahkum etmiştir.
 • venezuela'yı yönetenler gerizekalıdır, norveç'i yönetenler gerizekalı değildir.
 • cahil turnusolu versus.

  1) venezuela sosyalistler iktidara gelmeden önce de bir muz cumhuriyeti idi ve hep sorunluydu. chavez dar gelirli kesimin desteği ile iktidar oldu. petrol fiyatlarının yüksek olduğu bir döneme denk geldi ve sosyopolitik açıdan başarılı denebilecek bir yönetim sergiledi. yerine geçen maduro ise her konuda başarısız.

  2) norveç hiçbir zaman liberal olmadı. son yetmiş yıldır komşusu isveç gibi sosyal demokrat bir anlayışla yönetiliyor. keynesyen hatta devletçi bir ekonomi anlayışı var. hala ukalalık yapıp norveç liberaldir diyen olacaksa vergi oranlarına bir baksın.

  3) sosyalistlerin iktidarda olması ile bir ülkenin sosyalist olması aynı şey değildir. sosyalizmde özel mülkiyet olmaz, venezuela'da özel mülkiyet hala var.

  edit: beklenen ukalalık gecikmedi. ben norveç sosyalist demedim, sosyal demokrat dedim. ilgili politikacının açıklaması daha çok her devlet müdahelesini sosyalizm olarak algılayan amerikan kamuoyuna verilmiş bir mesajdır. ayrıca yine sosyal demokrat olmakla birlikte finlandiya +iskandinav ülkeleri arasında keynesyenizmi en düşük dozda uygulayan ülke danimarka'dır zaten.
 • venezuela'nın sürünmesinin nedenlerini yabancılara ve yeterince komünist olmamasına bağlayanları gösteren başlık.