şükela:  tümü | bugün
 • tüm sosyalist arkadaşlara hayırlı uğurlu olsun, ne diyeyim
  enter the 'petro': venezuela to launch oil-backed cryptocurrency

  yıllık enflasyonun dört haneleri gördüğü tahmin edilen, batı karşıtı bıyıklı eski otobüs şoförü diktatör başa geçtiği 2013’ten bu yana doların bolivar karşısında yaklaşık %11000 yükseldiği, dolar cinsinden yıllık %30 faizle borçlanan ve bu borçlarını ödeyemeyen venezuela böyle bir yola gitmiş.
 • oil-backed.

  birileri venezuela'yi 2017 yilinda oldugumuz konusunda uyarmasi lazim. hani tesla falan.
 • gün itibariyle piyasaya sürülen
  https://twitter.com/…orld/status/966212221390000129

  petro “ethereum“ tabanlı. 100 milyon petro piyasaya sürülecek. her bir petro ise bir varil petrolle desteklenecek.

  peki niye venezuela böyle bir yola gitti..çünkü bir yerde bedava değilse bile oldukça ucuz bir finansman.

  açalım..
  chavez öncesinde günde 3.2 milyon varil petrol üreten venezuela’nın şu anda günlük üretimi 1.6 milyon varile inmiş durumda. petrol satışlarından eskisi kadar gelir gelmiyor.

  ülke bu gelir düşüşünü iki yolla kapatmaya çalıştı. birincisi piyasadan dış borçlanmaydı. ancak son dönemlerde dolar bazında yıllık %30-35 faizle anca borç bulabiliyorlardı. zaten geçtiğimiz aylarda maduro yönetimi alacaklılara “ben borcumu ödeyemiyorum, yeniden yapılandırma yapalım” dedi. yani orası iptal

  ikincisi çin’le yapılan peşin petrol anlaşması. çin venezuela’ya borç veriyordu, karşılığında da bedava petrol alıyordu. şu anda günlük o 1.6 milyon varillik üretimin nerdeyse yarısı çin’e borç ödemesine gidiyor. ancak çin’de bir yerden sonra para vermeyi kıstı. petrolün bir kısmı da amerika’ya satılıyor, karşılığında işlenmiş petrol ürünü alıyorlar.

  dolayısıyla petro bir yerde sıfır faizli borçlanma ve indirimsiz petrol satış aracı. ekonominin 2013’ten bu yana %50 küçüldüğü (bu sene %15 mi ne küçülme bekleniyor), yıllık enflasyonun 2018’de %2400’ten %13000’e çıkması beklenen ülke için bu inanılmaz bir fırsat.

  ha alan olur mu, orası soru işareti. yani ben petrol tabanlı bir finansal enstrüman almak istesem gider bunu alır mıyım? artı amerika özelinde yaptırımlar mevzusu da var.
 • maduronun dedigine gore 735 milyon dolar yatirim yapilmis ilk gun.
  http://fortune.com/…uela-ico-cryptocurrency-maduro/

  abi fazla gaza geldi petro coinden sonra simdi de altina dayali petro gold coin cikaracakmis.
  https://uk.reuters.com/…ro-gold-token-idukkcn1g52s2

  bitconnect isine donecek bu da heralde.