şükela:  tümü | bugün
 • abd'nin venezuela'ya demokrasi götürmesine gerek yok. çok kolay bir şekilde venezuela'da iç karışıklık yapabilir. ancak venezuela'nın bu adımı çok önemli. bu ufak adım doların rezerv para birimi olmaktan çıkacağının işaretidir.

  son üç-dört yılda dolar tüm dünya para birimlerinin yanında tl karşısında 3-4 kat fazla değerlenince tayyip erdoğan ufak bir kampanya başlatıp bunu dillendirmişti. iran, rusya ve çin ile ticareti dolar ile değil, ülkelerin kendi para birimleri ile yapılması anlaşmaları söz konusu olmuştu. doların dünyanın rezerv para birimi olarak kullanılmasının en büyük desteği petrolün dolar ile fiyatlanmasıdır. yakın gelecekte dolar rezerv para birimi olmaktan çıkacak. yerine dijital para birimi geçecek. tabi ki bu birdenbire olmayacak. doların dünya ekonomisindeki etkisini gün geçtikçe azaltacaklar. estonya kendi dijital para birimi estcoin'i oluşturma çalışmalarına başladı bile. estonya bu işin pilot ülkesi oldu.

  dolar uzun vadeli yatırım aracıdır diyen ekşi sözlük ekonomi profesörleri eğer uzun vadeden kasıt olarak 10-15 yıl diyorlarsa sıkıntı yaşayabilirler. doların abd'nin askeri gücünden kaynaklanan değeri, eğer o gücün üstünde bir şüphe doğarsa birden söner. rezervlerini dolar üzerinden biriktiren herkes, her kurum, her devlet zora düşebilir.

  petrol üreten ve petrolü daha çok abd'ye değil de çin'e satan diğer ülkelerin benzer kararlar alacağının işareti olduğunu düşündüğüm karar.
 • orta kısa vadede doların rezerv para olmaktan çıkması mümkün degil maalesef. rezerv para olması sadece ekonomik güç ile ilgili degil. ister beğenin ister beğenmeyin ama abd bir hukuk devleti ve hukukun üstünlüğü istisnalar da olsa sağlanmış durumda, demokrasisi saglam bir ülke.(ab de keza ayni şekilde)
  ayni seyleri cin ve rusya icin söyleyebildiğiniz gun avro ve dolar disinda bir rezerv para konuşulabilir.
 • çok büyük bir hadise değildir.

  venezuela ekonomisi niye bu hale geldi kısmına girmeden bodoslama dalmak gerekirse çin ile venezuela arasında giderek katlanan önemli bir petrol-borç anlaşması var (65 milyar dolar mı ne)

  durum ne kadar kötü derseniz şöyle diyeyim. bugün türkiye cumhuriyeti dolar cinsinden %5 faizle borçlanırken venezuela %21 faizle borçlanıyor. burada kuru kuru maduro övmekle olmuyor arkadaşlar. gözünüz yiyorsa venezuela tahvili alın, alın yıllık %21 dolar faizinizi.

  bugün venezuela ürettiği petrolün %40’ını çin’e bedavaya yolluyor borç ödemek için. hatta çin, venezuela’ya daha çok petrol karşılığında yeni rafineri inşa edebiliriz dedi. ha çin’in bundan karı ne? ucuza petrol kapatıyor. venezuela’nın karı ne? uzun vadede zarar etse de kısa vadede canlı para geçiyor eline
  (bkz: venezuela'nın goldman sachs'tan borç alması)

  dolayısıyla venezuela çin’in benzin istasyonuna dönmüşken yuanla petrol satmak büyük hadise değil.

  peki doların tahtı sallanır mı? yuan üzerinde bu kadar devlet kontrolü olduğu sürece yuan doları zorlayamaz. bitcoin gibi paraları zıplatan faktörlerden biri de bu. çin’e para sokup çıkarmak zor olduğu için hong kong üzerinden sahte dış ticaret gibi antin kuntin işler yapılıyor. kanada doları, isviçre frankı, avustralya doları gibi paralar yuan’dan daha çok trade ediliyor.

  artı doların payı çok büyük. bugün dünyadaki her 100 döviz işleminin 88’inde dolar var, yuansa sadece 4’ünde. birinin işlem hacmi 4.5 trilyon dolar, diğerinin ki 200 milyar dolar