• bakırköy şubesi muayene olan hastalarına çıkışta “anket yapacağız” ayağına zorla google yorumlar üzerinden 5 yıldız verdirip yorum yaptırmaya çalışıyor. hayır bir de kendisini akıllı sanan hanım kızımız “siz google’a veni vidi bakırköy yazın ben sizi yönlendiricem” diyor, siz dediğini yapınca da ekranınızdan google yorumları açması ile 5 yıldız vermesi, ardından “olumlu yorum yapar mısınız” diye beklemesi o kadar acemice ve acınası ki. sonra yaparız, ne acelemiz var deyince de “şimdi yaparsanız fotoğrafını çekip merkeze göndereceğim” diyor.

akıllarınca google yorumlar ile hasta çekecekler. bir daha ayak basarsam ne olayım!
  • viciyi de veznede gösteriyorlar heral.
  • bünyesinde (bkz: op. dr. serhan gazyağcı) isimli, bana doğru düzgün astigmat ölçümü bile yapamayan, sonrasında üste çıkan doktoru barındıran göz hastanesi.
  • 29. yıla özel ilk 1000 kişiye muayene vs. dahil 4000 tl'ye no touch göz ameliyatı yapacaklarını söyleyen firma.

detaylı şekilde konuşunca göz şu numara üstündeyse 4000 tl'den başlayan fiyat diyor. böyle denince aklıma şu geldi tabi, şimdi diyelim bu ameliyat 6 bin tl ama kampanya ile 4 bin tl yapıyorlar. o zaman bana 7 bin tl çıkacaksa kampanya ile 5 bin tl olmalı değil mi? ben de kampanyanın böyle bir durumda da geçerli olup olmayacağını sordum. doktor muayene edecek o ne fiyat çıkarırsa dediler.

müthüş kampanyaya bak ya. 4000 tl ama doktor ne fiyat çıkarırsa. tabi bana 4000 tl olmadığı ve doktor ne çıkarırsa olduğu halde kampanyalı ilk 1000 kişi arasında gösterecekler muayeneyi öyle açacaklar.

sırf bu yüzden daha sonra burayı değil de farklı bir firmayı tercih edeceğim. böyle kurnazlıklar peşinde dolaşan firmalara kişisel tercih olarak para kazandırmamak tercihim. he koca ülkede dürüst yer bulamıyorsun kolay kolay o da ayrı konu.
  • gözünüzü seviyorsanız asla doktor ve çalışanlarına güvenerek bir işlem yaptırmayın. kime ne geçirebilirsek prosedürü işletiyorlar ve çok riskli sınırlardaki ameliyatlara %0 risk diyerek teşvik ediyorlar.

birkaç hafta önce no-touch göz lazer ameliyatı olmak için araştırmalar yapmaya başladım. bu sırada kafama takılan soruları sormak için 3 kere bu hastanenin çağrı merkezini aradım. bu sırada da her seferinde ameliyat ücretini de sordum ve 17.000? dediler. başka ildeki bir arkadaşım aynı hastanenin o ildeki şubesinde ameliyatı 11.000? gibi bir fiyata olduğu için her ne kadar bu kadar ucuz olmasına şaşırsam da piyasa bu herhalde dedim. sonra bakırköy şubesi bana yürüme mesafesinde olmasına rağmen ameliyatta kullanılacak cihaz tercihi nedeniyle bağdat caddesindeki şubeden randevu aldım. doktora ameliyat olmak istediğimi söyledim ve tamam bugün yapalım dedi. (daha hiçbir tetkikime bakmadan) sonra tetkiklerin gelsin onlara da bakarız zaten dedi(???) neyse ameliyat için ölçümleri tetkikleri yaptırdıktan sonra asistanın yanına bize bilgi vermesi için geçtik. süreç halkında bilgi verdikten sonra ameliyat fiyatının 44.000? olduğunu söyledi. çağrı merkezinden böyle bilgi almadım dedim. onlar 17.000?'den “başlayan” fiyatlarla demişlerdir dedi. eğer öyle söylense zaten birincisi bu fiyattan başlayıp nereye kadar çıkıyor diye sorarım, ikincisi de bu makas aralığında fiyat neye göre değişiyor diye sorarım. kaldı ki 17 diyip burda 20 istemiyorsunuz ki; 17 diyip burda 44 istiyorsunuz dedim. kadın çağrı merkezinden ses kayıtlarını getireyim beraber dinleyelim isterseniz diye bir çıkışta bulundu. hani sekreterdir bilgi verir bunu istersiniz, sonuçta ortada bir çelişki var bunu soruyorum. sekreterin tek derdi kendini haklı çıkarmak. size bir hasta gibi değil müşteri gibi bakıyor. peki dedim ses kayıtlarını getirin, eğer bana 17.000? fiyat verildiyse bu fiyattan bu ameliyatı yapacak mısınız? hiçbir şekilde o fiyattan ameliyat yapmayacaklarını söyledi. o zaman 17'den “başlayan” olmuyor işte çünkü hiçbir ücreti ordan başlatmıyorsun ki zaten.

sonra neyse dedik doktorla görüşelim bir baksın zaten tetkiklere, belki de uygun değil gözlerim. doktorun yanına gittik tepkisi aynı şu: “e senin kornean çok ince zaten sen ameliyat olamazsın, bunu biliyorsundur?” hayır dedim ilk defa tetkik yaptırıyorum ben. kaldı ki kornea kalınlığı ölçümü için ayrı ücret ödedik kendimden bilebiliyor olsaydım ona neden para verdim:)

doktor sonra bu ölçülere kafasından yorum yapamayacağını(?), tıpkı beni ameliyat eder gibi cihaza göz numaralarımı ve kornea kalınlığımı girip cihazın ne tepki vereceğine bakacağını söyledi. yani veriler riskli sınırdaysa cihaz tepki veriyormuş, ameliyatı yapamıyormuş zaten.(sonradan cihazı araştırdım böyle bir özelliği yok) neyse geri geldiğinde gözlerimin birini tamamen ameliyat edebileceğini, diğerinde ise yarım derece kalacak şekilde ameliyat edeceğini, ameliyatın %0 risk taşıdığını, çocukluk arkadaşına da bu verilerle ameliyat yaptığını, onun hiçbir sıkıntı yaşamadığını söyledi. (yani anlayacağınız kornea kalınlığım o ameliyat için kesinlikle uygun değil, ameliyatı yapmaması gerektiğini kendisi de biliyor. zaten kornean uygun demiyor da çocukluk arkadaşıma da yaptım diyor.) doktorun en başta sen ameliyat olamazsın deyip sonradan %0 risk demesi bana çok çelişkili geldi, çalışanlara vs asla güvenmedim ameliyatı olmadan ayrıldım.

ertesi gün aynı hastanenin ataşehir şubesindeki bir doktorun sekreteri ile iletişime geçtim. mesajda ameliyat fiyatını sordum 30.000-50.000? arası dedi. sonra ben daha önce tetkik yaptırdım ama doktorun yönlendirmesine güvenemedim dedim. şubeden tetkiklerinizi istetip bakalım diyip bilgilerimi aldı. beni ertesi gün aradığında ameliyatın 44.000?'den başladığını 70.000?'ye kadar çıktığını söyledi. diğer şubeden tetkiklerinizi istetelim dediği de siz buna ne fiyat verdiniz biz de ona göre geçirelim bilgisi sanırım. çünkü mesajlar hala duruyor. aynı çalışan bile bir gün arayla bambaşka fiyat veriyor. artık prosedürün ne olduğunu anladığımdan dün bu fiyat yazdınız dahi demedim. zaten sonrasında kornea kalınlığımın herhangi bir lazer ameliyatı için uygun olmadığını da öğrendim.

ola ki yanlışlıkla gidersiniz muayene olursunuz, sizi ameliyat etmek isterseler, 50 kere baştan düşünün. gözünüzden olmanız pahasına sadece para odaklı bakıyorlar.
  • fonetiği sebebiyle ciddiyetsizmiş gibi algıladım. alternatif isim önerim: kardeşler göz sağlığı merkezi..
  • katarak ameliyatımı yapma kararını hemen vermem için yangından mal kaçırırcasına bana yüklenen, aklıma " ikna odası" günlerini getiren,söylenen fiyatı çok bulduğum için , insanı enayi yerine koyan pazarlıkla işportadan mal mı alıyorum duygusu yaşatan , böyle olunca da güvenilerek gidilen doktora olan güveni sarsan bir işletme anlayışı...
  • sonradan başka bir doktorun gereksiz yapılmış dediği lazer operasyonunu yapan yer ..

edit: bağdat caddesindeki şube.
  • geçen hafta kocatepe şubesinde no touch lazer ameliyatı olduğum göz sağlığı merkezi. gelişmeler editlenecektir.

ameliyattan 12 gün sonra gelen edit : öncelikle, gün itibariyle ameliyat öncesinde yakını görme sorunum yokken şuan hem pc hem de telefon ekranını bulanık görüyorum. uzak görüşüm ise hala netsiz. yani ameliyat öncesinde ki gibi. ilgili hastane ile görüştüğümde bir ay içinde dereceler sıfırlanacak dediler. gelişmeleri editleyeceğim. bir diğer önemli bilgi ise google yorumlarının neredeyse tamamının 5 yıldızlı olma sebebi hastane personelinin ameliyat öncesi uyguladığı stratejiden kaynaklanıyor. ameliyat öncesinde hastalara 'telefonunuzu açıp bize şöyle yorum yazar mısınız?' tarzında söylemde bulunuyorlar. bir çok hasta (bende dahil) rica üzerine o an için olumlu yorum yazıyor.

bir buçuk ay sonra editi : sağ gözüm çok net görüyor. ancak sol gözümde değişiklik olmadı gibi. yakın tarihte tekrar ölçüm yaptırıp sonuçları paylaşacağım.
hesabın var mı? giriş yap