*

şükela:  tümü | bugün
 • orumbocek adamin bir zamanlar giydigi siyah renkteki organik ve canli kostümün daha sonra peter parker'in dü$mani olan bir gazetecinin kontrolü altina girmesiyle ortaya çikan en azili süper kotülerden biri.
  daha sonralari bir de carnage diye benzer bir yaratik ortaya çikti.venomla orumbocek bu ortak dü$mana kar$i güçlerini birle$tirip voltrani falan olu$turdulardi.
 • (bkz: carnage)
 • batman'in azılı düşmanlarından olup batman'i kıran bane, damarlarına ve beynine venom ismindeki sıvı enjekte edilerek ayakta durur, çıldırır, adam döwer.
 • (bkz: ortakyasar)
 • alien symbiote önce peter parker'i ele geçirmeye çalışmıştır fakat başarısız olmuştur. peter yeni kostümünün yaşayan organik bir canlı olduğunu öğrendiğinde ondan kurtulmanın yollarını aramıştır. en sonunda bir kilisenin çanlarının yanına gelmiştir ve çanlar çalmaya başladığında kostümü peter'i bırakmıştır. peter öldüğünü düşünmüştür ama symbiote orda beklemektedir. daha sonra eddie brock yani kendi hayatını örümcek adamın mahvettiğini düşünen gazeteci, örümcek adama bir sürü laf ederek kiliseden girmiştir.
  ve dua etmeye başlamıştır, dileği sadece örümcek adamı öldürmek için gerekli güçtür. bu sırada symbiote'la eddie birleşirler ve venom meydana gelir.
 • yaraticisinin todd mcfarlane oldugu karizma karakter .
 • spider manin en heyecanlı bolumlerinde yer alan karakterdir. astronotlarin uzaydan ta$ ornegi sanarak getirdikleri, mekiklerinin dusmesine sebep veren bir uzay sulugu* olan ortakya$arin, olumcek abimizden sonra ondan oc almak isteyen baska bi tiple birle$mesinin meyvesidir.
 • yeşil cin, örümcek adam'ın en büyük düşmanı olabilir fakat örümcek'in en tehlikeli düşmanı hiç kuşkusuz venom'dur. doğuşunun hikayesi ise şöyledir:

  örümcek adam başka bir gezegende yapılan ve marvel comics'in tüm süper kahramanlarının süper güçlü düşmanlarıyla yaptıkları secret wars (gizli savaşlar) denilen çok büyük bir savaşa katılır. bu savaşın sonunda örümcek oradan dünyaya beraberinde uzaylı siyah bir kostüm ile gelir. kostüm peter'ın iradesiyle hareket etmektedir. istenilen kıyafetin şeklini alabilir, istenildiği zaman kendiliğinden üzerinden çıkartabilir. bu kostüm aynı zamanda örümcek adam'ın güçlerini de biraz daha arttırmakta ve örümcek'in bileklerine taktığı ağ-atıcılarına ihtiyaç duymadan kostümün organik olarak ağ fırlatabilmesini sağlamaktadır. kostümün sadece iki zaafı vardır: yüksek titreşimli ses dalgaları ve ateş. peter bu kostümü oldukça beğenmişti. fakat fantastik dörtlü'den-fantastic four- reed richards'ın sayesinde kostümün aslında uzaylı bir simbiot olduğunu ve onu giyenlerin vücudu ile beslendiğini öğrenir. zamanla peter'ın vücudundan hiç çıkmak istemeyecek ve kostüm ona hükmetmeye başlayacaktır. peter richards'ın yardımıyla kostümü çıkartmayı başarır ve kostüm richards'ın onun üzerinde inceleme yapabilmesi için fantastik dörtlü'nün karargahında güvenli bir şekilde tutulur. fakat kostüm oradan kaçmayı başarır ve tekrar peter ile birleşmeye çalışır. peter bu kez simbiotun zaaflarından biri olan yüksek ses dalgalarını kullanarak onu üzerinden çıkarmayı başarır ve bunun sonucunda simbiotun öldüğünü sanır. fakat simbiot ölmemiştir ve kendisini reddeden peter'a büyük bir kin beslemektedir.

  eddie brock ise bir gazetecidir. günün birinde örümcek adam farkında olmadan brock'un yazdığı bir haberin doğru olmadığını kanıtlar. bunun üzerine brock işten atılır. işini kaybeden brock sürekli etkilemeye çalıştığı babasının gözünden düşer ve kısa süre sonra da karısı onu terk eder. eddie'nin yaşamı alt üst olmuştur ve bunun tek sorumlusu olarak örümcek adam'ı görmektedir. kader onu örümcek adam'dan aynı oranda nefret eden uzaylı simbiotla karşılaştırır. simbiot eddie'de örümcek'e karşı olan nefreti fark edince onunla birleşir ve örümcek adam'ın en büyük kabusu olan venom doğar.

  venom fiziksel olarak örümcek adam'dan daha güçlüdür fakat diğer yetenekleri örümcek ile aynıdır, sadece örümcek hisleri yoktur fakat venom'un uzaylı simbiot yapısı yüzünden örümcek adam'ın da onu tehlikelere karşı uyaran örümcek hisleri hiçbir işe yaramamaktadır çünkü simbiot bu hisleri bloke etmektedir.

  simbiot eddie'ye örümcek'in peter parker olduğunu söylemiştir. fakat venom olarak peter'ın ailesini tehdit etmezler çünkü venom'un garip bir ahlak anlayışı vardır. venom masumlara asla zarar vermek istemez ve aslında örümcek adam'ı masumlara karşı bir tehdit olarak görür. venom sadece birisi örümcek ile kendi arasına girmeye kalkışırsa öldürür. peter'ın gizli kimliğini herkese açıklayarak onun ailesinin hayatını tehlikeye atmaz istemez. örümcek adam'a son darbeyi kendisi indirmek istemektedir ve bu zevki başkasına bırakmayı kesinlikle istemez.

  örümcek adam venom karşısında çok etkisiz kalır ve onunla başa çıkamaz. en dehşet verici rakibi ile karşılaşmıştır. ikisi savaşırken parmaklarıyla dokunduğu şeyleri öldürebilen styx adlı bir adamın venom'a dokunması ile simbiot öldü sanılır ve eddie yakalanıp hapse atılır. eddie cletus kasady adlı psikopat bir katil ile aynı hücrede kalmaktadır. simbiot gelip eddie'yi kurtarır fakat hücreden çıkarlarken ardında başka bir simbiot bırakmıştır. sonunda ufak ve ıssız bir adada savaşırlar ve örümcek ancak venom'u kendisinin öldüğü şeklinde kandırıp adadan kaçarak durdurmayı başarır. eddie de insanlardan uzak olan o adada yaşamaya başlar.

  örümcek için venom tehlikesi bitmez. new york'ta seri cinayetler işlemeye başlayan bir katil ortaya çıkar. örümcek bu kişinin kasady olduğunu anlar. kasady brock'u kurtaran simbiotun ardından bıkartığı başka bir simbiot ile birleşmiş ve carnage'a dönüşmüştür. carnage'ın güçleri de venom'a benzer fakat venom'dan da daha güçlüdür ve simbiot kesici parçalar fırlatabilmektedir. örümcek onu durdurabilmek için tek çareyi venom'dan yardım istemekte bulur. masumların hayatına büyük önem veren venom örümcek ile bir süre birlikte çalışmayı kabul eder ve zorlu bir uğraştan sonra carnage'ı durdururlar. fakat birlikte çalışmaları venom'un örümcek'e karşı olan nefretini unutmasına neden değildir. venom örümcek ile başka bir mücadelelerinde örümcek'in kendisinin eski karısını kurtardığına şahit olur. ardından örümcek'in de masumların hayatına önem verdiğini farkederek kendi aralarında ateşkes yaparlar. örümcek ile birkaç kere daha birlikte çalıştıkları olur fakat bu işbirliği hiçbir zaman ikisinin de hoşuna gitmemiştir.

  brock kısa bir süre kendini uzaylı kostümden kurtarmayı başardı fakat kostüm onun izini tekrar buldu ve yeniden onunla birleşerek venom oldular.

  * kaynak: http://www.geocities.com/orumcekadam2001/