• iyi ki yapılan eleştirileri dinlemeyip izlemişim. bu filme cat woman kalitesinde diyenler bir daha herhangi bir konu hakkında konuşmasınlar lütfen. tabi ki klişe olan durumlar da ( hatta beni epeyce rahatsız eden yerler var spoiler kısmında hepsini yazdım.) vardı fakat spider-man izleyemez hale geldiğimizden bu serinin ilk filmi bana sinemada izlenebilir geldi. yazımın bundan sonrası spoiler içerecektir.

--- spoiler ---

tom hardy bence çok başarılı bir şekilde bu rolü canlandırmış ve çok yakışmış.
    venom'un paralel olarak konuşması güzel ve komik bir hava katmış.
    dövüş sahneleri oldukça güzeldi korktuğum gibi olmadı.

beni rahatsız eden noktalar:

1) dr. dora skirth kanıtların fotoğrafını çekip eddie'ye verebilirdi. çünkü bu kadar üst teknolojik korumanın olduğu bir yerde kamera olmaması ya da yukarıya çıkarken kimseye yakalanmamaları çok saçmaydı.
    2) anne'nin sevgilisinin hiçbir kıskançlık olmadan eddie'ye sempati duyması...
    3) doğru eşleşme hiçbir insanla olmuyorken neredeyse bütün ana karakterlerin zarar görmeden birleşebilmesi bence olmadı. venom'u anne kucağında köpekle getirse bence daha başarılı olurdu.
    4) venom'un daha eddie'ye tam olarak güvenmeden bütün zayıf noktalarını söylemesi kafama yatmadı.
    5) venom'un birden kendi türünü satıp dünyayı korumaya karar vermesinin geçişini bence seyirciye aktaramadılar. keşke riot bir şekilde venoma kötü davransaydı ve öyle taraf değiştirseydi.

yine de bütün eleştirdiğim noktalara rağmen kesinlikle izlenebilir buluyorum. bu arada credits kısmındaki kötü (bkz: carnage).

--- spoiler ---

edit: bu yazım nasıl en beğenilenlere giriyor hala çok şaşırıyorum :)
  • örümcek adamsız bir venom filmi için orijinal hikayeye sadk kalmışlar diyenleri de bizimle tanıştırmıştır.
  • venom hakkında bilgisi olduğunu iddia eden de etmeyen de "yav venom kötü karakter, ele geçirdiği organizmaya napıcağını sormaz" diye eleştirdiği film. spoiler yok, venom hakkında bilgi var, isteyen okuyabilir.

arkadaşlar venom kötü bir karakter değil. hatta bu simbiyotların gezegenleri ilk galaksinin koruyucuları tarafından keşfedilmiş ve simbiyotlar hakkında "barışçıl, uyumlu ve hayatta kalmaya çalışan organizmalar" olarak bahsedilmiştir.

sonra bu simbiyotları güçleri için avlayıp, kötü amaçlarla kullanıyorlar. yani bu simbiyotlar bedeni ele geçirmiyor, dual bir yaşam formu oluyorlar. ancak beden çok zayıfsa beden ölüyor.

hatta venomun kendisi lee price'ın çok kötü biri olduğunu ve onu bazı kötü şeyleri yapmaktan engelleyemediğini söyler.

"no! you've kept me down in the dark, lee... but there are other things down here. on the outside it's all cold and anger. down here is warm. with fire. with fear. you tell yourself it's because they hurt you, but i know the truth about you. about why you killed your parents. you are broken, lee. broken, weak, and hateful. don't make me break you more."

venom dünya'ya ilk indiğinde spiderman ile birleşiyor ve hero olmaktan hoşlanıyor. sonra spiderman bunu reddettiği zaman onun düşmanı oluyor. çünkü egosu yüksek bir organizma.

ondan sonra hero olmayı seven venom, sırf deadpool'un bir hero olduğunu düşündüğü için onunla birleşiyor. ancak çok kısa sürede onun bir hero olmadığını anlıyor ve deadpool venomu, etik açıdan muğlak bir noktada bırakıyor.

flash thompson ile birleştiğinde ise tam bir hero oluyor ve direk kötü adamları avlıyorlar.

yani venom birleştiği bedeni ele geçirmiyor, onunla ortak oluyor ve hatta birleştiği beden kendisinden daha güçlüyse, kendisi bile kontrol edilebilen oluyor zaman zaman.
  • sony venom'u örümcek adamsız çekerken tam olarak ne yapmak istiyor, çok bilinmiyor. ama söylenene göre örümcek adamsız bir örümcek adam evreni oluşturmak istiyorlar ve örümcek adam'ın düşmanı süperkötülerin tek tek filmini çekiyorlar. bu anlamda başka filmlerin de hazırlığı sürüyor, mesela morbius için de jared leto'lu bir film hazırlanıyor, başka projeler de var.

dediğim gibi ne yapılacağı tam olarak belli değil, ama şöyle olsa çok iyi olur. şimdi bu tip süperkötülerin filmi tek tek çekilse, venom, morbius, kingpin, kumadam, octopus, lizard, shocker, mysterio ortalığa doluşsa, 2019-2020-2021 diye bunlar gösterime girerken eşzamanlı olarak filmlerin hikayelerinde de new york'u gitgide istila etseler, bir kaç sene sonra artık (hayalet avcılarındaki hayaletlerin istilası gibi) karabasan gibi çökseler, halk gündelik hayatını korku içinde yaşamaya başlasa, ve kimse bunlara karşı gelemese,

sonra diğer süperkötüler gibi green goblin'in de bireysel filmi çıksa, bu filmde ilk başta harry osborn'un arkadaşı olarak ufak bir iki sahnede gördüğümüz peter isimli genç öğrenci, bütün film green goblin'in origin story'si olarak geçtikten sonra, son on dakikada okulca gittikleri laboratuvar gezisinde önemsiz bir olay olarak radyoaktif bir örümcek tarafından ısırılsa... biraz sonra da film bitse.

...bence güzel olurdu.
  • iki aksiyon sahnesi.
    iki kapalı alanda dövüş mövüş
    biraz komiklikler şakalar,
    az bi şey aşkımsı, ilişkimsi bi soslamaç.
    sudan ucuza kotarılmış, fıytırık yan roller ve maks televizyon filmi çekecek kalitede bi yönetmen.
    bunun adı da sinema bunun adı da film güya.
    çizgi romanı bu izlenceliği diz çöktürüp tövbe ettirir.
  • ya sikerim elestirmenini, metasını, kritiğini, tom hardy venom gibi bir karakteri oynuyor, adamlar cillop gibi harika bir cgı venom kostümü yapmışlar, venom ve eddie'nin kimyası muazzam seviyede, hala bana kalkmış senaryoda mantık hatasiydi diyaloglar kötüydü, venomdan iyi karakter olur mu, spiderman nerede bla bla yettiniz aq. lan al mısırını kolanı al sevgilini mis gibi otur izle işte 2 saat eğlen geç, harika bir çizgi roman uyarlaması yapmışlar, her filmde de dünyanın felsefesini yapıp kafa sikmeyin gözünüzü seveyim ya.
  • sözlükteki şerloklar filmde stan lee'yi keşfetmiş
  • sinemada izleme firsati bulamadigimdan dün yüksek cözünürlükle izledigim film.
    belki yorumlamak icin gec olsa da zaten filmde yorumlamaya deger pek bir sey yok.

aksiyon , tom hardy, cgi filan hadi eyvallah ama o senaryoyu kim yazdiysa bu isi biraksin.

filmin spoilerli dönüm noktasi:
    -----------------------------------
    venom: eddie, senin dünyanda sen bir eziksin. ben de benim dünyamda ezigim. ben artik senin dünyani istila etmek istemiyorum, gel beraber riot'u engelleyip dünyani kurtaralim.
    --------------------------------

bu ne lan?
    ilkokul oyununa piyes mi yaziyorsun?
  • spider man ile olan ilişkisini biliyorsunuz. symbiote spider man ile birleşir, beraber bir süre takılırlar, peter kendini bozar, eddie brock'u küçük düşürür ve işten attırır, sonra symbiote ile ayrılırlar, symbiote eddie brock ile birleşir ve venom ortaya çıkar.

eddie brock kendini üstün gören, gösteriş meraklısı, kaba, cahil bir adamdır. anti kahraman olacak en ufak özelliğe sahip değildir.

öte yandan venom villain de değildir. venomun tek amacı peter parker ve örümcek adamı yok etmektir. bu yok etme planı onu küçük düşürme ile başlar, yapayalnız bırakmakla devam eder ve öldürmekle son bulur. tek amacı budur venom'un. birilerini kurtarmak için sokaklarda dolaşmaz. öfkesini göstermekten çekinmez. bencil ve içine kapanıktır.

siz venom filmi çekerken örümcek adamı kullanmazsanız, eddie brock'u idealist bir adam gibi gösterirseniz, karakteri öncelikli amacından uzaklaştırırsanız venom filmi çekmiş olmazsınız. belki güzel bir aksiyon filmi çekersiniz ama o film venom'u anlatmaz.

fragmana gelen tepkilerden akıllanıp gerekli düzeltmeler yapılmazsa iyi oyuncuların oynadığı kötü bir film olarak tarihe adını yazdırır bu film.
  • imdb'de 7.1 ile açılış yapmış film.

rotten tomatoes'da ise tomatometer %28 gibi düşük bir oran gösteriyor

bu veriler sandıklar açıldıkça değişecektir, ortada bir yerde buluşacaktır diye düşünüyorum.
hesabın var mı? giriş yap