şükela:  tümü | bugün
 • tom hardy'nin oynadığı en kötü film olacak gibi duran film. ortada bir süper kahraman hype'ı var. herkes ekmeğini yiyor. marvel da dc de fox da disney de warner bros da. yemeyen, yiyemeyen kim? sony. sony, iyi bir filmi çekilse paranın amına koyacağı belki de en önemli karakter(diğeri de batman) olan spider-man'in film haklarına sahip yıllardır. bir tane bir sike derman, bir tane zülfiyare dokunan film çekemediler 20 yıldır. ilk seri görsel açıdan çok iyiydi, hele o dönem teknolojisine göre muazzamdı. ancak tobey maguire bok gibi bir spider-man'di ve senaryo çok kötüydü. filmde hep bir olmamışlık hissi vardı. yani sanki film değil de bir dizi gibiydi. ikinci garfieldlı spider-man bunlardan bile kötüydü. tutsun diye "amazing spider-man" yaptılar. gişe olarak fena değildi ama yine de iptal edildi.

  şimdi yeni cast ve "biz bu boku beceremiyoruz, becerenlerle ittifak yapalım" ile olaya giriştiler. may hala naughty america'dan my friend's hot aunt modeli bir şeye dönüştürüldü. spider-man'i epey denyo ve liseli biri yapmışlar ki en iyi spider-man bu çocuk oldu. marvel'dan iron man filmde göründü. başlangıç hikâyesiyle hiç alakası olmamasına rağmen. civil war bağlantısıyla da iyice kastılar. bir ton politically correct itemi eklediler filme. hintli flash thompson, zenci hoşlanılan kız, esmer mj falan. tam yeni marvel konseptiyle çıktı. diğer filmlerin yaptığı gişeyle aynı gişeyi yaptı. ortalama 800 milyon dolar. 200'e yakın da bütçe ayırmışlardı. 1 koyup 6 aldılar yani özetle. diğer filmlerinde de aşağı yukarı bu rakamlarda kazanıyorlardı. sony, istediğini(artık ne istiyorsa) elde edememiş olacak ki ilk defa venom filmi deniyor. bütçe açıklanmamış, filmi sony'nin kadrolu yönetmeni ruben fleischer çekiyor. cgi cidden boktan. filmde tom hardy dışında iyi oyuncu yok. woody harrelson görünüyor cast'te ama fragmanda yoktu. cast'te tom holland da görünüyor ama olmayacağı açıklandı o yüzden woody reyiz de olmayabilir.

  hikâye origin hikâyesinden saptırılmış, spider-man yok. kötü adam olan venom'u anti-hero yapma çalışmaları var. she-venom(anne weying) ve toxin(patrick mulligan) karakterleri ismen görünüyor ama onların filmde bu karakterlere dönüşmesi de pek mümkün değil gibi. carnage yok. cletus kasady ismi cast'te zaten hiç geçmiyor. spider-man'den nefret eden ve nerdeyse 30 yıldır çizgi-romanlar olsun, animeler olsun hatta ilk spider-man üçlemesinin üçüncü filmi olsun hep böyleydi eddie brock. şimdi bahtsız, saf ve iyi niyetli biri olarak spider-man'den bağımsız olarak symbiot bedenine giriyor. çok zorlama olmuş. zaten yazar ekibine bakınca filmin 2 ay sonra imdb'den 6.2 aldığını görüyor insan. eski işlerine ve popüler işlerine bakınca "ıyyy" demekten başka bir şey çıkmıyor insanın ağzından. tom hardy'i çok severim, yazık edecekler adama. umarım kariyerine nicholas cage gibi zeval gelmez.
 • venom'un bir villian olarak motivasyonu, symbiote tarafının spider-man'e olan nefreti ve eddie brock tarafının da peter parker'a olan nefretidir. venom'u "örümcek adam" için bu kadar tehlikeli yapan şey, kendinden ölesiye nefret eden iki organizmanın tek vücut haline gelmesidir. hatta örümcek adamı bu kadar zorlamasının asıl sebebi ise symbiote'un geçmişte ki örümcek adamla olan ilişkisidir. symbiote, peter parker ile birleştiğinde onun tüm geçmişine, düşüncelerine, planlarına, taktiklerine kısacası her şeyine ulaşabilmiştir. ondan ayrıldığında da bu bilgileri beraberinde götürmüş ve venom olarak ona karşı kullanmıştır. benim için venom budur.

  işin bir de carnage boyutu var.. carnage'in güçlerini venom'a koyup, içinde ki adamı kader mahkumu yapıp, nefretten yoksun, çaresiz ve bir uzaylı ile anlaşmaya varan karaktere dönüştür. abi yaptığın proje o kadar zorlama bir proje ki venom'a ağ bile attıramamışsın. sonra düşünmüşsün ne yapsam ne yapsam nasıl bir güç versem bu adama demişsin... izliyorsuz ki 40 yıllık venom sanki prototype oyununda ki gibi vücudundan sağa sola organik madde fırlatıyor. karakterlerin lorelarına özen niye gösterilmiyor anlayamıyorum. eğer o firma olarak o karaktere tam anlamıyla sahip değilsen niye çekiyorsun bu filmi? tom hardy isterse atcağnız mı aşağı kendinizi ekip olarak? sayısız spider-man evreninde bir sürü venom var ve tek bir tanesi bile fragman'da yoktu.

  özetlersek; intikam duygusundan yoksun bir venom(spider-man'a karşı) boktan bir karakterdir. fragmanda, ne okuduğum ne de izlediğim bir spider-man ürünüyle karşılaşmadım. bu bence marvel etiketi taşıyan bir film için üzücü bir şey. marvel sonunda suicide squad'dan daha kötü bir film çıkarmayı başarıyor galiba..
 • fragmanı venomdan çok prototype oyununa aitmiş gibi duran anti kahraman filmi.
 • tom hardy başkan için izleyeceğim filmden çok tom'un performansını merak ediyorum.
 • mcuya dahil olaydı da story arcta görebileydik keşke dedirten film
 • venom orijin hikayesini orijini olmadan anlatmaya çalıştıkları yeni anti-hero filmi. spider-man olmadan venom'un görünüşünü dahi açıklayamazsınız aga. hangi nedeni sunarsa sun "siktir lan" bakışı atacağımız kesin. venom'un normal hali o ufacık kutuda gördüğünüz sıvı akışkan halidir. ilk örümcek adam'a yapıştığı için insan formunu ve örümcek adamın kıyafetini kopyalar. eddie brock ile birleştiğinde bu sayede hem örümcek adamın spidey-sense gücünden etkilenmez hem spidey'nin kimliğini bilir.

  bu yüzden venom, spider-man'in en azılı en korkunç düşmanıdır. animated serisinde dahi bu korkunçluğu yansıtabilmişlerdi ama şimdi sen spider-man'i bu filme eklemezsen biz hiçbir şekilde mutlu olmayız. gerçi tom holland'ın peter parker olarak 10 dakika gözükebileceği haberini okumuştum. umarım doğrudur.
 • içinde venom olmayan venom filmi. kimsenin hevesini kırmak istemem fakat film tam da fragmandaki gibi olacak, kostümü falan çok göreceğimizi zannetmiyorum. ayrıca o ellerden çıkan şeyler falan nedir? saçma olmuş gerçekten.

  film bence erken. 2. spider-man filminde ucundan gösterip, en azından temayı kazandırıp çıkarıcaklardı bu filmi. ne yapıyım ben siyah spider-man köstümsüz venom filmini?
 • bu eddie brock çizgi-romanlarda nasıl birisi bilemiyorum ama sam raimi'nin tren enkazı spider-man 3'de gayet itici birisiydi. zaten venom da filmin kötü karakterlerindendi. solo filmdeyse eddie kahramana dönüştürülmüş. tüm iticilikten ve kötülükten arındırılmış gibi görünüyor. filmin kötüsü drake'in (riz ahmed) ofisine gidip röportaj ayağına herifin ne pislik birisi olduğunu ortaya çıkarma girişimleri, evine gelip simbiyotu almak isteyen adamlara istemeden zarar verince "pardon" demesi... "eddie aslında kahraman, her şeyi göze alıp gerçekleri araştırıyor ama simbiyot bulaşınca anti-kahramana dönüşüyor. hatta o kadar iyi birisi ki simbiyot kendisine bulaşınca 'gel anlaşalım, sadece kötüleri cezalandıracağız' deyip bir nevi the punisher'a dönüşüyor". yani fragmandan anlaşıldığına göre böyle bir eddie/venom filmi izleyeceğiz.

  sony kötü bir karakteri merkeze koymak istememiş besbelli, bu yüzden eddie'nin iticiliğini törpüleyip onu anti-kahramana dönüştürmüş. spider-man'siz olmaz, diyenlere de hak vermemek zor. ama bakalım nasıl olacak. beklentim az. zira sony genelde iyi film yapan bir stüdyo değil. venom'un batıp batmayacağını merak ediyorum. batarsa sony'nin 10 yıldır başlatmak için uğraşıp durduğu universe başladığı gibi bitebilir. galiba bu yüzden universe'ün yeni filminin (silver and black) çekimlerini erteletti. batmasa bile çok kötü eleştiriler gelirse de universe zarar görebilir. universal'ın dark universethe mummy'den sonra rafa kaldırıldı mesela. bu arada heyecan az, ama en azından aksiyonlu film yerine karaktere odaklanan bir film yapılırsa ve karşısındaki kötüleri de (carnage ve drake) güçlü işlerlerse sevebilirim filmi. bekleyelim görelim.
 • (bkz: lethal protector)

  ayrıca fragmanda riz ahmed çok iticidir. o ergen sesiyle konuşması, çocuk suratıyla symbiote'a bakışı falan. cıx.

  bi de ağzını yaya yaya simbayot simbayot diyen kadının ağzına fırın küreğiyle vururum.

  *fragman müziği aynı zamanda infinity war'un fragman müziğidir.
 • fragmanı izlerken carnage, venom, spider mansiz venom... hepsini siktir edip tom hardy'e odaklanan bir ben varım herhalde. adam şizofren karakter havasını o kadar muazzam yansıtmış ki "bu hangi seviye başkan" bakışlarıyla izledim. yürürken kendi kendine konuşması filan çok doğal duruyor lan. daha öncede gördük böyle sahneler de ya yetersiz oluyordu ya abartı adam cuk oturtmuş. fragmana göre değerlendirme zor belki ama beklediğim gibi bir performans gelirse tom hardy, heath ledger'den beri izlediğimiz en iyi villain perfomansını bile sergileyebilir. loki filan hikaye kalır yani.

  bu oyunculuğa da yazık etmeseler keşke. bir sürpriz olsa da spider man'e dair bir şey görsek. sony bi kıyak yap be abisi. marvel zaten dünden razı. hadi ilk spider man'e sonra eddie'e yapıştı olayı olmuyor. bari eddie'yi bırakıp spider man'e filan gitsin, sonra eddie geri almak için çabalasın filan. 10 saniyede bile basit bir senaryo çıkıyor lan. elinizde çizgi romanı yalayıp yutmuş adamlar, profesyonel senaristler var. kullanın bunu. (boş hayaller kurmak böyle bi şey ama olsun)