şükela:  tümü | bugün
  • italya ve fransa sinirinda cok guzel bir sahil kasabasi. gorulesi bir yer. fransa'dan italya'ya giden trenlerin de italya'daki ilk ana duragi burasi. ucuz otelleri ve sakin sessiz havasiyla gorulesi bir yer.
  • trenle nice'e uzaklığı 40 dakika, floransa'ya 5 saat, roma'ya ise 9 saat kadardır. tabii herhangi bir rötarla karşılaşılmazsa.
  • interrailcilerimizin tren degistirdikleri veya fransa - italya gecisinde kisa sureyle duraklama yaptiklari ufak kasaba ve ayni isimli les tuvaletli tren istasyonu...
  • 2001 yılında günübirlik gerçekleştirdiğim nice - genova seyahatim sırasında tren değiştirmek için 45 dakika kadar kaldığım, bu kısa süre içinde büyük bir çoğunluğunu gezdim diyebileceğim kadar küçük olan kasaba. birkaç hoş evin dışında, hele antibes, menton, cannes, villefrance sur mer gibi yerleri gördükten sonra pek kayda değer bir yer olduğu söylenemez. ne gariptirki masmavi fransız rivierasından sonra bu kasabadan itibaren mavi yerini griye bırakıyor ahanda italya'ya girdik galiba diyorsunuz.
  • fransa tarafından geliniyorsa, devamında daha estetik ve fabrikasız ve deniz kıyılı bordighera, ospedaletti gibi kasabalar, ve hatta az biraz daha sonra san remo olduğundan sadece geçerken "hmm, ilginç isim, yirmi mil, ha?" denen kasaba.
  • barcelona-nice üzerinden italya'ya geçmekte olan ve yunanistan üzerinden italya turunu tamamlayıp nice-barcelona yönüne gitmekte olan interrail'cıların fransa ve italya arasındaki aktarma noktası. bu anlamda fransa-ispanya arası aktarma yapılan cerbere veya port bou'ya benzetilebilir ama daha güzel bir gara sahiptir. ventimiglia'da gece aktarma yapmanız gerekiyorsa saat 19'dan 5'e kadar milano yönüne, saat 23:30'dan 5'e kadar nice yönüne tren bulunmadığını belirtmek isterim. kendi deneyimimden gardaki market kapanmadan 66'lık heineken'leri stokladığınız ve amsterdam ganimetlerinden faydalandığınız takdirde bir kısmı* türk 40-50 kişiyle çok keyifli bir gece geçireceğinizi söyleyebilirim.
  • kelime anlamı "yirmi mil" olup aslında bununla net bir alakası bulunanamış kasaba.
  • gündüzünü bilmediğim, sadece saat 03:00-06:00 arasında inanılmaz tekinsiz tiplerle dolu garını görmüş olmam sebepli, aklımda "ürkütücü" olarak kalan kasaba.
  • tek başıma diğer uyuyan interrailcilerin arasına sızarak kendimi uyku tulumuma, cüzdan ve pasaportumuda iççamaşırımın icine koyarak istasyonunda deliksiz bir 4 saatlik uyku çektiğim italya sınır tren istasyonu. pasaport ve cüzdan poşet içindeydi yalnız takım taklavat ile temas etmediler.