• (bkz: botticelli)
 • italyan ressam sandro botticelli tarafından yapılan venüs'ün doğuşu, güzellik tanrıçası venüs'ün doğumunun ardından denizden sahile savrulduğu anı sahneler. mediciler'e ait bir köşk için 1485 yılında yapılan eser, ahşap üzerine suluboya çalışmadır.
  venüs'ün doğuşu, günümüzde floransa'da bulunan uffizi galerisi'nde sergilenmektedir.
 • boticellinin güzellik takıntısı olduğunu kanıtlayan en güzel resimlerinden biri. hem yücelik, hem saygı, hem ilahi bir yön, hem güzellik, her şey var.

  venüs'teki o meryem eğikliği yok mu... güzelliğin ve aşkın anası bir tanrıçaya meryem masumluğu vermek.
 • floransa'da, 14.yy.'dan kalma bir saray olan, eski sahipleri arasında fransız şair alphonse de lamartine'in de bulunduğu ve 1950 yılından bu yana otel olarak hizmet veren hotel vasari palace'ın duvarlarını süsleyen nice tablolardan biri. bu arada kapıların her birinin birer tabloyu yansıtması ise ayrı bir güzellik*. rüya
 • yunan mitolojisindeki kronos, babası uranüs'ü hadım edip cinsel organını akdenize atar. sonucunda deniz döllenmiş olur ve venüs deniz üzerindeki köpüklerden doğar ve bir deniz kabuğu içerisinde yol alarak kıbrıs kıyısında karaya çıkar.

  botticelli'nin isimli eserinde de venüs'ün tam karaya çıkmak üzere olduğu an resmedilmiştir. sol tarafta yer alan rüzgar tanrısı zephyrus ve ona sarılmış çiçek tanrıçası chloris estirdikleri batı rüzgarı ile deniz kabuğunun su üstünde yol almasını sağlamaktadır. bir yandan da rüzgarla birlikte venüs'ün simgesi olan güller savrulmaktadır. kıyıya yaklaşan venüs'ü giydirmek üzere ise resmin sağ tarafında koşturan bir hora (mevsimleri simgeleyen tanrıçalardan biri-resimdeki diğer detaylar ile birlikte düşünüldüğünde ilkbaharın müjdesi olan tanrıça) görülmektedir.

  resimde dikkat çeken başka bir husus ise o dönemdeki katı gerçekliğin aksine botticelli'nin belirli noktalarda anatomik olarak gerçekdışı duruş ve biçimler sergilemesi olmuştur.
 • hikayesini dinlerken therion’un birth of venus illegitima şarkısını dinlemek de yunan mitolojisinin bir farzıdır sanırım.
 • uffizi içerisindeki efsanelerden sadece birisidir. sabrederseniz önünde fotoğraf bile çektirebilirsiniz.
 • venüsün doğuşunun öyküsü , tanrısal güzelllik bildirisini yeryüzüne getiren gizemin sembolüdür . venüs,gül yağmuru ortasında rüzgar tanrıları tarafından kıyıya uçurulan bir deniz kabuğu üzerinde denizden çıkmıştır. karaya ayak basmak üzereyken hora’lar ya da nympha’lardan biri erguvan kırmızısı bir pelerinle onu karşılar . (bkz: sanatın öyküsü)
  ayrıca , botticelli’ye bu tabloyu kent dışındaki villasına yapılması için sipariş eden mecidi ailesinin üyesi zengin tacir lorenzo di pierfrancesco de medicidir .
 • floransa'da uffuzi galeri'de sergileniyor. ılk defa orada görmüştüm. bilmiyordum boyle bir eserin bulunduğunu. orada en çok dikkatimi çeken tablo olmuştu.
hesabın var mı? giriş yap