şükela:  tümü | bugün
 • botticelli'nin insan olamayabileceğine dair harika bir kanıt.
  floransa'da ışık saçmaya devam ediyor.
 • yunan mitolojisindeki kronos, babası uranüs'ü hadım edip cinsel organını akdenize atar. sonucunda deniz döllenmiş olur ve venüs deniz üzerindeki köpüklerden doğar ve bir deniz kabuğu içerisinde yol alarak kıbrıs kıyısında karaya çıkar.

  botticelli'nin isimli eserinde de venüs'ün tam karaya çıkmak üzere olduğu an resmedilmiştir. sol tarafta yer alan rüzgar tanrısı zephyrus ve ona sarılmış çiçek tanrıçası chloris estirdikleri batı rüzgarı ile deniz kabuğunun su üstünde yol almasını sağlamaktadır. bir yandan da rüzgarla birlikte venüs'ün simgesi olan güller savrulmaktadır. kıyıya yaklaşan venüs'ü giydirmek üzere ise resmin sağ tarafında koşturan bir hora (mevsimleri simgeleyen tanrıçalardan biri-resimdeki diğer detaylar ile birlikte düşünüldüğünde ilkbaharın müjdesi olan tanrıça) görülmektedir.

  resimde dikkat çeken başka bir husus ise o dönemdeki katı gerçekliğin aksine botticelli'nin belirli noktalarda anatomik olarak gerçekdışı duruş ve biçimler sergilemesi olmuştur.
 • birçok ressam tarafından aynı isimle yapılan tablo.

  yunan mitolojisinde afrodit'in doğumunu anlatır.

  doğumu için: (bkz: #121476755)

  en çok bilinen the birth of venus, ressam sandro botticelli tarafından yapılan bu tablodur.

  buna ek olarak daha az bilinen tablolar ise:

  ressam adolph-hiremy hirschl

  ressam william-adolphe bouguereau

  ressam odilon redon

  ressam henri gervex

  alexandre cabanel

  tabii ki daha sayabileceğimiz çok tablo var. ben birkaç tanesini aldım sadece.
 • alexandre cabanel tarafından 1863 senesinde yapılan ve paris salonunda sergilendikten hemen sonra iii. napolyon tarafından satın alınan bir tablo.

  titizlikle vurulmuş fırça darbeleri ve hoyratça arkasına yaslanarak idealize edilen tanrıça venüs figürüyle zenginlerin satın almak istediği türden akademik bir örnek olmuştur. ayrıca tablonun isminin bir roma mitine dayandırılması akademik açıdan konuya gerekli meşruluğu kazandırmış gibi gözükse bile bu yalnızca kusursuz epik bir yapımının bahanesi olmuştur.
 • william adolphe bouguereau tarafından 1879 yılında yapılmış bir başka versiyonu da orsay müzesinde sergilenmektedir.

  la naissance de vénus
 • antakya mozaik müzesinde sergilenen ve izlemekten en çok keyif aldığım mozaik. ilk kez gördüğümde hissettiğim büyülenmeyi ve heyecanı unutamıyorum. karşısında oturup saatlerce içmek istedim. belki bir gün afsds.
 • floransa'da, 14.yy.'dan kalma bir saray olan, eski sahipleri arasında fransız şair alphonse de lamartine'in de bulunduğu ve 1950 yılından bu yana otel olarak hizmet veren hotel vasari palace'ın duvarlarını süsleyen nice tablolardan biri. bu arada kapıların her birinin birer tabloyu yansıtması ise ayrı bir güzellik*. rüya
 • boticellinin güzellik takıntısı olduğunu kanıtlayan en güzel resimlerinden biri. hem yücelik, hem saygı, hem ilahi bir yön, hem güzellik, her şey var.

  venüs'teki o meryem eğikliği yok mu... güzelliğin ve aşkın anası bir tanrıçaya meryem masumluğu vermek.
 • (bkz: botticelli)