şükela:  tümü | bugün
 • eski ilk interactive movie orneklerinden sayilabilecek dedektiflik oyunu.. westwood'un blade runner'i ile buyuk benzerlikler ta$ir..
 • abd ve meksika ortak yapimi bir western. bu ilmde burt lancaster in yani sira unlu biri daha oynuyordu ama animsiyamadim maalesef. bu sabah cnbceekranlarinda yeniden izleme firsati bulundu ve burt lancasterin igrenc kotu adam tilemesini ne guzel canlandirildigi gozlemlendi.
  film meksikada asi juanitas ile imparator maximilien arasinda kalan bir avuc savas maglubu guneyli heyecanli gencimizin yasadiklarini anlatmakta.
 • vincesterdan bahseder, şovu yapılır..
  yakında trtde..
 • brezilya'nin, portekizlilere gore kasifi, bana gore somurgelestiricisi, saskin denizci pedro alvares cabral tarafindan koyulan ilk adi.
 • filmde charles bronson da oynamaktadır ve once upon a time in the west teki gibi elinden mızıkası eksik olmaz bu filmde de ..
 • c64 oyununun tam ismi "l'affaire vera cruz" idi. yani: "vera cruz vakası".

  oyunun ilk safhasında, öldürülen vera cruz adlı kadının dairesinde olay yeri incelemesi yaparsınız. sonrasında, topladığınız delilleri inceleyebilir, şüphelileri saptayıp sorguya çekebilirsiniz.

  not: amstrad versiyonu da vardır.
 • istiklal kahramanları çevirisi ile trt western saatinde gösterilen film. filmin bir sahnesinde meksikalılar meksika dalgası yaptı. ciddi ciddi yaptılar.

  yönetmen robert aldrich. filmde gary cooper ve burt lanchester başrolde.

  meksika dalgası ve yapım yılı 1954.
 • burt lancaster'la gary cooper başrollerini üstlendikleri robert aldrich imzalı western filmi. bu usta aktörlere pek sevdiğim ernest borgnine da eşlik ediyor, charles bronson gene mızıkayla karşımıza çıkıyor. film 1866'da geçip altın için birbirleriyle mücadele eden pek çok tarafa (meksika'nın imparatoru, imparatorla mücadele eden meksikalılar, meksikalı kontes, amerikalılar) odaklanıyor. cooper her zamanki gibi iyi yürekli kahraman rolünde. aktörün kariyeri zaten vicdanlı karakterlerle dolu, kötüyü oynayıp oynamadığını hatırlamıyorum bile. lancaster ise kaba bir rolde, filmin antikahramanı olarak karşımıza çıkıyor. cooper'ın vicdanlı rolü ne kadar sıkıcıysa lancaster'ın rolü o denli eğlenceli. aktör rolünde epey eğlenmiş gibi gözüküyor, cooper'ın heyecansız oyunun aksine filmi çekilir hale getiriyor. ortalamanın biraz üstünde bir film kanımca. çatışma sekanslarını iyi çekmiş aldrich. diyaloglar da eğlenceli. lancaster'ı izlemek her zamanki gibi keyifliydi.

  birkaç trivia da ekleyeyim: clark gable, cooper'ı lancaster'la çalışmaması konusunda uyarmış. nedeniyse oynadığı filmlerin yıldızı olması. gable haklı çıkıyor ve lancaster cooper'ı unutturup bu filmin de yıldızı oluyor. cooper aktris sara montiel'le çalışmaktan nefret etmiş, aktris hiç yıkanmıyormuş. vera cruz tamamı meksika'da çekilen ilk filmlerdenmiş. ama meksika hükümeti meksikalıların yansıtılış şeklinden pek hoşlanmamış. aldrich bu filmden on yıl sonra imparatorun biofilmini çekmek istemiş ama başaramamış. lancaster filmin yapımcılığını üstlenip filme 1.7m$ yatırmış, film 11m$ kazandırıp hit olmuş o zaman.