şükela:  tümü | bugün
  • çernişevski'nin nasıl yapmalı (çto delat) adlı iki ciltlik eserinin ve kitabı okuyan bir çok kadının hayatının başkahramanı. "gerçek sevgi nedir?"," tüm baskılara karşın nasıl yapmalı?" sorularının cevabının bulunmasında yardımcı olacak bir karakter ve yeni insana dair bir portredir vera.
  • çernişevski'nin ne yapmalı romanı'nın kahramanlarından.
    kitabın içinde pavlovna'nın şöyle bir sözü mevcut ; "erkeklerin, kadınların elini öpmesine hiç gerek yok... bu... kadınlar için çok incitici bir davranıştır... bu kadınları insandan saymama... düşüncesinin sonucudur."
  • koskoca vera için sadece iki entry olsun; olacak iş değil.

nasıl yapmalı? nasıl yapmalı?

meşhur atölyesi için söylediklerine kulak verelim; bu da üçüncü entry olsun;

“...bilirsiniz, insanların çok çeşitli tutkuları vardır… herkesin tutkusu ille de paraya değildir; kimi balolara düşkündür, kimi şık giyinmek ister, kimi kumar der başka bir şey demez…
    ve bütün bu insanlar bu tutkuları uğruna bütün paralarını harcamalarına, yani tutkularının paradan daha değerli olmasına şaşmaz.
    benim tutkumsa, sizlerle kurmaya çalıştığım bu iştir. ancak ben bu tutkum uğruna elimde ne varsa yitirmek şöyle dursun, hiç para harcamıyorum. ben bu işle uğraşmayı seviyorum; hiç çıkarım olmasa yine uğraşırım bu işle.
    sanırım bunun şaşılacak bir yanı yoktur; bir insan hem tutkusunu gerçekleştirsin, hem de ondan bir gelir beklesin? kabul ederseniz ki olacak şey değildir bu.
    dediğim gibi insanlar salt tutkularını gerçekleştirmesi için avuç dolusu para harcıyorlar. bense para falan harcamıyorum.
    demek ki, başkalarıyla kıyaslandığında benim durumum çok iyi...”