şükela:  tümü | bugün
 • amerikalı bir astronom.

  http://en.wikipedia.org/wiki/vera_rubin

  (bkz: ukte)
 • merkez bir gezegenin çevresinde dönen diğer yıldızlar, mesafelerine göre yavaş veya hızlı dönerler. merkeze en yakın yıldız yardırırken en uzak yıldız ağırdan gider. ancak samanyolu galaksisinin merkezindeki yıldızlarla uzak yıldızların dönüş hızları buna uymuyor. yani; merkezdekiler yavaş ama uzaktakiler hızlı. bilinen hesaplama yöntemlerini temellendiren newton ve einstein yasalarındaki kesinliğe rağmen durum aynı. demek ki samanyolu galaksisinin kütlesinde hesaplama yanlışı vardı. defaatle hesaplanmasına rağmen kütle hesabı aynıydı. o zaman geriye hala açıklanamayan bir "karanlık madde" olması gerekiyor. galaksinin %10'u yıldızlar, gaz ve tozdan oluşuyorsa geri kalan %90'ı karanlık bir maddeden oluşmalıydı. bu da merkezdeki yıldızların anlamsız hareketlerini açıklayabilirdi.

  işte bu abla gezegenleri bir arada tutan ve dağılmalarını önleyen karanlık madde denen fenomenin olması gerektiğini keşfeden abla.
 • astronom

  çocukken mukavvadan bir tüpe merceği birleştirerek gökyüzüne bakmaya başlamış. on yaşındayken yatak odasının kuzeye bakan penceresinden yıldızların mevsimlere göre yer değiştirdiğini fark etmiş. göktaşlarının izlediği yolları gece gözleyip bir deftere not almaya başlamış. daha sonra bu astronomi tutkusu günümüze kadar artarak devam etmiş. (şu an 87 yaşında)

  yükseklisans için princeton başvurusu onaylanmadı. çünkü princeton 1975'e kadar astronomi'de lisansüstü eğitime kadınları kabul etmiyordu. bunun üzerine cornellde yüksek lisansa başladı. tez konusu olarak saat gibi işleyen kozmos fikrini genişleyen evren kuramına göre düzenlemeyi düşündü. tıpkı dünyanın kendi ekseninde dönmesi gibi evren kendi ekseninde dönüyor olabilir miydi?
  bu önerme üzerine cornell'de fizik bölümünde yüksek lisans öğrencisi olan eşi robert rubin, george gamow'un nature dergisinde yayımlanan "rotating universe?" makalesini gösterdi.
  22 yaşnda tezini bitirmesine altı ay varken 1 aylık bebeğini de yanına alarak haverford'a gidip tezini sundu. ilk başta "fantastik" olarak algılandı.
  richard feynman, hans bethe gibi ünlü fizikcilerle birlikte çalıştı.

  yüksek lisanstan ve tezinin anlaşılamamasından sonra bir dönem inzivaya çekildi ve ikinci çocuk için planlar yaparken gamow'un tezle ilgili sorular sormak için açtığı bir telefonla gamow'un doktora öğrencisi olma kararı aldı. daha sonra ikinci çocuğa hamileyken doktora programina devam etti. ayrıca başta fantastik bulunan tezi belirli ölçümlerle kanıtlandı ve atıflar aldı.

  hubble gözlem ekibinde yer aldı ve galaksilerdeki sapmaların ilk gözlemlerini yaptı.

  15 temmuz 1954'te ise proceedings in the national academy of science'ta doktora tezi yayımlandı. tezin sonucu: "gökadalar çarpışarak gelişigüzel kümelenmezler. onları bir araya getiren bir neden var ve bu neden kütleçekimidir."
  (bkz: gravitational wave)
  (bkz: 11 şubat 2016 ligo gravitational wave gözlemi)

  1963'te georgetown üniversitesi astronomi bölümünde yard. doç. iken 4 çocuk annesiydi. "gökadalar oldukça olağanüstü olabilir ama bir çocuğu doğumundan iki yaşina kadar izlemek de aynı şekilde inanılmaz."/vera rubin

  1964'te daha önce hiç kadın personel çalıştırmamış olmasına rağmen department of terrestrial magnetism (bkz: dtm) için iş başvurusunda bulundu ve kabul edildi.

  1970'lerin başında w. kent ford ile birlikte sarmal galaksilerin dönme mekanizmalarını açıklayan rubin-ford etkisini buldu.

  "it is well known, that ı am available twenty-four hours a day to women astronomers.”

  belgesel için link

  kaynakça:
  1) the 4 percent universe-dark matter, dark energy, and the race to discover the rest of reality-richard panek
  2
  3

  edit: yarım bir biyografi oldu. kenara köşeye kaydetmek yerine göndermişim. 1970'ten sonrası da başka bir uykusuz geceye artık.
 • hayatını kaybetmiş, dev biliminsanı. galaxy rotation problem üzerine yaptığı çalışmalar mecburen bilim dünyasını karanlık madde teorisine götürmüştür. (bkz: modified newtonian dynamics)

  2016'cılara gelsin: george michael ile aynı gün ölmüş.
 • ölümünün bir popçu kadar ses getirmediği dâhi bilim insanı.
 • 88 yaşına vefat etmiş olan astrofizikçi hatun. haber için bkz.
 • 88 yaşında vefat etmiş olan astrofizikçi hatun. haber için bkz.
 • kızların bilime ilgi duymamasıbaşlığında son 2 gündür yazılan 70 civarı entryi okuduktan sonra vefatı daha da üzmüş, astronomi dalında yaptığı çalışmaları hayranlık uyandıran bilim kadını.
 • şu üç müthiş söylemin sahibi olan bilim kadını:

  1) there is no problem in science that can be solved by a man that cannot be solved by a woman.
  2) worldwide, half of all brains are in women.
  3) we all need permission to do science, but, for reasons that are deeply ingrained in history, this permission is more often given to men than to women.
 • cemal tunçdemir'in şu harika yazısı vasıtasıyla tanıma şerefine nail olduğum astronom.

  http://amerikabulteni.com/…gini-bilmenin-guzelligi/