şükela:  tümü | bugün soru sor
 • bir anlatımın gereksiz sözlerle dolu olduğunu belirtir ingilizce kelime..
  (bkz: ukte dolması)
 • "baba ne oluyorsa göster bana yaptığın her şeyin tam bir listesini ver" manasına gelen parametredir genelde herhangi programlarla ilgili olarak.
  misal verbose mode'da çalıştırılan bir daemon "aha onu yaptım" "şimdi bunu okuyorum", "birazdan gömleğimi çıkartacam" tadında beyanatlar verir.
  bi hata varsa nerede olduğunu bulmak için kullanılabilecek bir metoddur.
 • kimi programlara -v, -verbose bazilarina da -debug parametresi ataraktan elde edebileceginiz moddur. verbose modda cali$an programlarin cenesi du$er. misal yacca bana verbose output ver demek, her 1 sayfa kod icin 970 sayfa output uret, omrumu torpule demektir. adamlar machine instructionlari yazmi$ outputa.

  yacc'in yeni versiyonlarinda(boyle de bir $ey mi var, her neyse), verbose output'a $oyle bilgiler de bekliyoruz:

  19:00:05 gmt+02:00
  ben tam kodu kompayl ederken suriye'de ba$kanlik secimleri yakla$iyordu.
  19:00:06 gmt+02:00
  bir sonraki satira gectim. bu esnada google'dan arattim gordum ki kahire'de hava sicakligi yarin dort derece daha du$ecek.
  19:00:06 gmt+02:00
  hala ayni satirdayim. yaptigim benchmarklara dayanarak yeni bir i$lemci alman gerektigini soyleyebilirim. bi sonraki satira gecince de i$lemci fiyatlarini indiririm netten.
  19:00:07 gmt+02:00
  nette sinirsiz geziyorum cok egleniyorum. acaba googleda motor gibi compiler var midir. i$te boyle sahip. compilation bitiyor kaciyorum ben. bi sonraki sefer spor haberlerini de benden alirsin artik.
 • "verb" ve "overdose" kelimelerinin birleşiminden oluşmuş olsa gerek diye düşündüğüm, gereksiz sözlerle dolu anlamına gelen ingilizce kelime.
 • aynı zamanda emotional electronic tarzında enstrümental takılan aşmış bir müzisyen de vardır bu ismi seçmiş...
  wonder, observe, resolve, rewired in my manor gibi albümleri vardır. vardır olmasına fakat internetten bulup da bu albümleri bilgisayarına indirebilen malesef hiç yoktur.