şükela:  tümü | bugün soru sor
 • mö 101'de, konsül gaius marius tarafından cermen kökenli cimbrilere karşı cisalpina galya'da bulunan vercellae kenti yakınlarında kazanılan roma zaferi.
  zaferin ardından, romalıların iddiasına göre, cimbrilerden 140,000 kişi öldürülmüş ve aralarında kadın ve çocukların da bulunduğu 60,000 kişi esir alınmıştır. cimbri savaşçılarının gerçek sayısının birkaç bin olduğu iddia edilir. bu zaferin asıl sahibi olarak prokonsül quintus lutatius catulus'un legatesi ve roma ve diğer müttefik italyanların süvarilerinin lideri olan lucius cornelius sulla gösterilir.

  tarhçiler geleneksel olarak savaşın geçtiği yer olarak italya'da, vercelli kenti yakınlarındaki vercellae yerleşimi olarak kabul ederler. bazı tarihçilere göre ise "vercellae" bir yer isminden ziyade iki nehrin kesiştiği yerde bulunan bir madencilik bölgesidir.
  bu tarihçilere göre cimbriler brenner geçidinin ardından herhangi bir sebep olmaksızın vercelli'nin bulunduğu batıya dönmek yerine adige nehrini takip etmişler ve bu durumda savaşın yeri modern rovigo yakınlarındaki polesine civarı olmalıdır.

  vercellae zaferi, önceki yıl marius'un aquae sextiae savaşında tötonlara karşı elde ettiği zaferle birlikte, cermenlerin roma'yı işgal etme planlarını sona erdirdi.
  politik olarak bu savaşın roma'ya etkileri büyük oldu. savaş, marius ve sulla arasındaki rekabeti gün yüzüne çıkardı ve bu rekabet daha sonra roma'nın büyük iç savaşıyla sonuçlandı. marius, üstün hizmetlerinden dolayı senatodan izin alma gereği duymadan tüm italyan müttefiklerine roma yurttaşlığı hakkı verdi. bu aşamadan sonra tüm italyan lejyonları roma lejyonu haline geldi. bu durum bir generalin, senatoya karşı ilk meydan okumasıydı ancak sonuncusu da olmayacaktı; mö 88'de, sulla, hem senatoya hem de geleneklere meydan okuyarak birliklerini roma şehrine sokacaktı. jül sezar, senato tarafından lejyonlarının komutasını bırakarak hakkındaki iddialarla ilgili olarak hukukla yüzleşmek üzere roma'ya dönme emri alınca buna karşı çıkmış ve mö 49'da lejyonlarıyla birlikte rubicon nehrini geçmişti. bu hareket, pompey komutasındaki senatoryal güçlerle bir iç savaşa girişmesine yol açmış ve savaşın sonunda roma cumhuriyeti sona ermiştir.