şükela:  tümü | bugün
 • birinci dünya savaşının en kanlı çarpışmalarından birisidir almanların yıpratma stratejisi sonucunda girdikleri toprak kazanma amaçlı olmayıp insan kaybı verdirmeyi amaçlayan ve 2 tarafında 500.000 civarında kayıp vermesine sebep olan savaşın en kanlı aşamalarından birisidir fransızları çok sarsmış olmasına rağmen fransa abdnin yetişen yardımıyla toparlanmış fakat almanlar kayıplarını yerine koyamamıştır.
 • montrealin en boktan semtlerinden biri.
 • 1. dünya savaşında almanların, 40 milyonluk fransaya altından kalkamayacağı kadar kayıp verdirmek için giriştikleri yıpratma savaşı.dar bir cephe üzerine 1300 topla hazırlanan saldırı batı cephesinin pivot noktası olan verdun'a yapıldı.fransızlar korkunç bombardıman karşısında fort daumont'u (domon kalesi) kısa bir süreliğine boşaltınca,6 kişilik bir alman keşif kolu burayı ele geçirdi ve savaş en kritik devresine girdi.general petain verdun'a kutsal yol adı verilen bir ikmal hattı açtı,ve müttefik yardımı gelene kadar fransız ordusu tükenişine ramak kalana kadar burayı savundu.fransız ordusunun yarısından fazlası burada savaştı ve çoğu daha siper ve asker dahi göremeden tepelerine inen cehennemi bombardımanda öldüler.çarpışmaların son aşamasında siper diye bir şey kalmamış durum balçıklı krater deryalarında devam eden bir vahşet halini almıştı.general neville ordu komutanlığına getirildiğinde fransız ordusu verdun'u bombalayan tepeleri korkunç kayıplar pahasına geri aldı,ve bu da 24 yıl sonraki büyük fransız trajedisinin (1940) başlangıcını oluşturdu.çatışmalarda almanlar 330 bin fransızlar ise 377 bin kayıp verdiler.fakat fransız halkı verdun sendromunu bir daha üzerinden atamadı.savaştan sonra savunma amaçlı olarak maginot hattını inşaa ettiler ve hücum fikri üzerinde durmadılar.bu da 1940'da almanlar tarafından işgal edilmelerinde büyük rol oynadı.askeri tarihçiler eğer fort daumont tesadüfen düşmeseydi herhalükarda almanların daha fazla kayıp vereceği görüşündeler.
 • neal barnard - guitar, keyboards
  martha roebuck - vocals
  ngoc hoang - vocals
  mike stetina - drums

  olan grup...
 • malaussene ailesinin en küçük üyelerindendir. cırtlak sesiyle dikkatleri çeker. thian amcadan başka kimse onu susturamamıştır bu belalı döneminde.
 • fransa, buradaki savaşı dengede tutabilmek için sömürgelerinden asker getirip sınıra yığmak zorunda kalmıştır. bir nevi etten duvar*.
 • general petain'in rotasyon saplantısı nedeniyle batı cephesindeki fransız askerlerinin %70'i kıyma makinesi lakaplı bu kanlı cephede savaşmak zorunda kalmıştır. fransa'nın hayatını kurtaran ise ingilizler'i somme'da bir cephe açmaya ikna edip, yüklerini hafifletmek olmuştur. çünkü verdun, her iki taraf için de bir deli inadı haline dönüşmüş, zaten 3 km gibi son derece dar bir alana kurulu cephe binlerce genç askere mezar olmuştur.

  öne sürülenin aksine, almanlar için bu savaş bir zayiat verdirme amacı taşımamaktadır. amaçları verdün'ün hemen arkasındaki demiryolu ağları ve dolayısıyla da paris'e giden yolda güvenli, rahat bir bilettir. ama elbette işler kontrolden çıkmış, fransız'ların ulusal onurları olarak gördükleri kaleleri “ils ne passeront pas*” diye diye deli gibi savunmaları ve alman'ların da aynı şekilde karşılık vermeleriyle verdün bir kıyma makinesine dönüşmüştür.

  çoğu tarihçiye göre, birinci dünya savaşı sonrası almanlar çok kanlı geçen bir savaşı kaybetmelerinin kılıfı olarak bu war of attrition yalanını ortaya atmışlardır. alman kayıtlarında, savaşın zayiat amaçlı olduğunu belirten hiçbir belge yoktur. tek dayanak harekatın planlayıcısı falkenhayn'ın savaş sonrasında yazdığı anılarıdır.
 • geleceğin fransa devlet başkanı charles de gaulle de burda savaşmış yaralanıp esir düşmüş.
 • montreal şehir merkezinin biraz batısında, şehrin en eski yerleşim yerlerinden biri olan ve an itibariyle metro istasyonunda warm bodies adlı film çekilmekte olan semt.

hesabın var mı? giriş yap