şükela:  tümü | bugün
 • 2 adet verdun muharebesi vardır birisi 20 ağustos 1792 fransız devrim savaşları'nın ve birinci koalisyon savaşı'nın ilk çarpışmasıdır. prusya ile fransa arasında gerçekleştirildi.

  bir diğeri de;
  fransızların ı. dünya savaşı'nda, büyük bir alman saldırısını püskürttükleri çarpışmadır (şubat - aralık 1916).

  belgeseli için

  alman komutan erich von falkenhayn yıpratma stratejisi izlenmesini savunarak fransızları ellerindeki her askeri savaş alanına sürmek zorunda bırakacak bir saldırı noktasının seçilmesini istedi. bu nokta, verdun kalesi ve çevresinde yer alan meuse tepeleri'ndeki istihkamlar için çok sayıda topçu saldırı birliği yığdılar. fransızlar ise saldırıyı başka bir noktadan bekliyorlardı. bu yüzden verdun savaşın en ağır bombardımanlarından birine oldukça hazırlıksız yakalandı. almanlar dört gün boyunca önemli bir direnmeyle karşılaşmadan ilerleyerek douaumont kalesi'ni ele geçirdiler. fransız destek birlikleriyle birlikte tam zamanında çarpışma noktasına ulaşan general philippe pétain komutayı ele alarak karşı saldırı emri verdi. dört gün süren şiddetli çarpışmaların sonunda alman saldırısı durduruldu. geçici bir aradan sonra mart ve nisanda meuse (maas) ırmağının doğu ve batısındaki tepelerle sırtlarda yoğun çarpışmalar sürdü. çarpışmaların üçüncü evresi mayıs sonunda almanların meuse tepeleri'ne yeniden saldırmasıyla başladı. ama temmuza gelindiğinde almanlar verdun'u ele geçirmek ve fransa'nın direnme gücünü kırma planlarını gerçekleştiremeyeceklerini anladılar. her iki tarafın da yüz binlerce kayıp verdiği verdun savaşı'nın ardından fransızlar saldırıya geçerek yıl sonuna değin daha önce yitirdikleri kalelerle toprakları geri aldılar.

  muharebe sırasında iki taraf toplam 40 milyon topçu mermisi kullandı. iki tarafında zayiatlarının en az yüzde 70'i topçu ateşi sonucu oluştu.

  fransa, 75 tümen, 1.140.000 askerle girdiği bu muharebede 542.000 zayiat vermiştir.
  almanlar ise, 50 tümen 1.250.000 asker ile girmişler ve 434.000 zayiat vermişlerdir.

  kaynak