şükela:  tümü | bugün
  • ismet özel'in dişlerimiz arasındaki ceset şiirinde yer alan bir dize. şiirin genelinden bağımsız gibi duran dize; şiir için yıllardır söylenegelinen "şiir az sözle çok şey anlatma sanatıdır" sözünün somutlaşmış hali gibidir. çünkü kapitalizmin insana olan ilgisinin yönü son derece kesif ve keskindir bu dizede.
  • kapitalizmin insana nasıl bir gözle baktığını ifade etmekle birlikte aynı zamanda dörtlüğün önceki mısralarında okullarda öğretilen derslerin, hatta genel manada modern bilimin insan zihnine girip -şairin deyimiyle- örgütlenerek insanları nasıl zehirlediğini anlatır: sistem tarafından bize öğretilen her şey kapitalizme, üretime odaklanmakta ve insani değerler buharlaşırken, yerini modernitenin yozlaşmış değerleri almaktadır.
  • kendin üretirsin, kendi ürettiğini de yine sattığın zaman karşılığı kazandığın kağıt karçaları ile satın alırsın. kaybolan zaman sayesinde efendileri sorgulamak bi kenara onlara minnet edersin. bu sayede efendilerin koltukları da sağlama alınmış olur. sistemi iyi kurmuşlar.