• kimin kime ne verdiğinin ne aldığının falan tutulduğu bir defter. genelde bakkallarda olur. okunaksızdır.
  • küçük esnafın müşterilerinden alacaklarını kaydettiği bir nevi muhasebe defteri. daha ziyade bakkalla birlikte anılır. (bkz: bakkal defteri).
    sayısız türk filminde ve levent kırca parodisinde kendisine rol bulmuş, diğer defter türleri arasından sıyrılmasını bilmiştir.
    veresiye defterinde kayıtlar isim, soyad, müşteri numarası, kurumsal kimlik boku, annenizin kızlık soyadı yerine bakkalın kendi kafasında kurguladığı bir dünyayı yansıtan benzetme ve tanımlamalar aracılığıyla tutulur. farzedelim ki hitlerin bakkala borcu var, elinize bir miktar para verip sizi bakkala yolladı. sittin sene arasanız veresiye defterinde adolf hitler ismine rastlayamazsınız. bakkal büyük ihtimalle "badem bıyık" olarak kaydetmiştir onu.
    ister führer olun, ister müsteşar, ister banka müdürü bu kodlama sistemi tüm acımasızlığıyla sizi de içine alacak; bakkalın yürüyüşünüzden, boyunuzdan, kilonuzdan, konuşurken çıkardığınız seslerden bir tanımlama yapmasına hiçbir şey engel olamayacaktır.
    kazara laf arasında basur olduğunuzu ağzınızdan mı kaçırdınız, ha ha kaçırmayacaksınız. üstelik size atfedilen kod sadece bakkalla da sınırlı kalmayacak, bakkal bu konuyu en kısa zamanda dükkanda durma olasılığı bulunan tüm aile bireyleriyle de paylaşacaktır. veresiye defterinde standartı yakalama açısından bu paylaşım esastır. böylelikle herkes kafasına göre kayıt tutmayacak, kaosun önüne geçilecektir.
    bodur ihsan, tekelcinin yeğeni, motosikletli terzi, hatta atlantisten gelen zekiye güzel veresiye defteri tanımlamalarıyken ssg,bbg, fbi filan zayıf kalacak, asla bir veresiye defterinde yer alamayacak isimlerdir...
  • bakkal amca'nın size ait bütün alışveriş veri tabanını tuttuğu kara kaplı defter, kara kitap hatta...eve günde kaç ekmek girdiği, evin hanımının hangi boy orkid kullandığı, beyin bir büyüğü kaç günde bitirdiği hep bu defterin sayfaları arasında gizlenmiştir...ben fabrika sahibi olsam migros card, gima cardlar ile oluşturulan veritabanını değil, doğrudan bakkaldaki defterleri toplamayı tercih eder(d)im...artık edemiyorum, zira bakkal kalmadı...

ha bir de mahalledeki afacan ama salak velet alışverişe geldiğinde "evladım bir ekmek aldın yazıyorum deftere" denip kimi zaman "beş ekmek" diye kayıt edilen defterdir...bu nedenle gölge defterinde tutulması caizdir, gereklidir...
  • (bkz: veresiye)
  • kahraman bakkalin supermarkete direnisinin bir belgesi olarak var olmayi surduren edevat...

(bkz: gunumuzun veresiye defteri olarak kredi karti)
  • sakar şakir filminde şakirin tartarak sattığı defterdir
  • kriz sebebiyle tekrar tutulmaya başlandığı haberini vermeyen tv kanalı kalmayan defter. eskiler kara kaplı derlerdi kendisine. bu defteri kullanmayan mahalle esnafı yoktur bildiğim kadarıyla.
  • bakkalın müşterisini finanse etme aracıdır. işin içinde faiz uygulamasının olmayışı bakkalın veresiye olayını babanızın hayrına yapıyor olduğu izlenimi yaratabilir. ama parası olduğu zaman migros, şok, bim gibi marketlerden nispeten daha ucuza ihtiyaçlarını karşılayan tüketiciler borç yükünü hafifletmek adına kredi kartı yerine veresiye olayına yüklendikleri takdirde nispi olarak daha yüksek olan tüketim maliyetleri ile karşılaşabilirler. ama bu durum faizin yaratacağı borçlanma maliyetini genellikle aşmaz.
  • cine 5 ekranında an itibariyle izlediğim programdır.
    ekmek teknesinin gamsız celal abisi, ahmet yenilmez sunmaktadır.
    bir bakkala girdi, veresiye defterini istedi. defterden bir sayfa kopardı, üzerinde ne kadar borç varsa ödedi ve çıktı gitti.
    şimdi de bir eve girdi elinde nevalelerle yardım götürüyor zannedersem.
    helal olsundur, fena mı olur şimdi insanlar bakkallara gidip veresiye defterlerini bu şekilde ödeseler.
    para toplayıp bunu fener fener gezdirmekten daha güzel gibi geldi bana.
    gönül ister ki vatan sathında yardıma ihtiyacı olan insan olmasa hep beraber yurttan sesler korosunu izlesek televizyonda.
  • bazen müşteri tanımlama sıfatlarıyla komedi senaryosuna dönüşebilen defterler. yaşlı bir amcanın bakkalında gördüğüm kadarıyla, amca bazı müşterilerin isimlerini bilmemekte. bu sebeple veresiye defterine müşteriyi tanımlayabilecek türlü türlü nitelikler yazmaktadır. örnek vermem icap ederse;

1. okuldan sonraki üçüncü ev *
    2. benzincinin karşısındaki kırmızı ev *
    3. tek ayaklı adam *
    4. torunumun sınıf arkadaşı *

gibi gibi... görüldüğü üzere bakkal amca hayata gözlerini yumacak olursa eğer veresiye defterinde yazan borçları toparyabilmek için bir dedektif gerekecek.
hesabın var mı? giriş yap