şükela:  tümü | bugün
  • bunun bulunduğu yerde aynı zamanda bakkal amcayı uyaran anne babalar da bulunur. çünkü önceleri iki ekmek bir yoğurt almak için bakkala giden çocuk bünye, neden sonra alışveriş yaptıktan sonra para vermediğini ve aldıklarının sihirli bir deftere yazıldığını anlar. bir zaman sonra ekmeklere çikolata, yoğurda cips, kola, yazları dondurma falan eklemeye başlar. alınan ufak tefek yiyecek ve içecekle birlikte yavaş yavaş bu duruma alışan çocuk bünyenin sonraları okul çıkışı direkt ekmek falan almadan kendi istediklerini deftere yazdırması kaçınılmaz olacaktır. ardından elinde -çünkü bunların bir kopyası da müşteri de bulunur- veresiye defteriyle alt alta toplama işlemi yapan babanın aralarda aslında kendisinin hiç istemediği siparişleri görmesiyle bu mutlu rüya da son bulur. kulağı çekilen çocukla birlikte bakkala giden baba bir daha bu ufaklığa istediklerini vermeme konusunda bakkalı uyarır. aslında burada kaybeden sadece çocuk olmaz. çünkü bakkalların o dönemde asıl parayı -hangi para?- abur cuburdan götürdüğü düşünülürse kazananının olmadığı bir oyun olarak kalır bu sahne akıllarda.

    sayfalarının kenarları mutlaka kırışmış olan bir defterdir sadece. hesaptan kitaptan uzak, içinde mahalle kavramının sıcaklığını taşıyan ve çocukluktan kopmuş gelmiş tatlı bir anıdır.
  • bu yaz bizzat 92 yaşındaki dedemle beraber bakkalda dururken doldurmuş olduğum için dedemin yazdığı bazı gerçek örnekleri vermek isterim: şişko almancı, dişlek usta, serhoş hüseyin, amcamın birgül , börekçi(bu fiks zaten), komşu küçük kız(gerçekten çok açıklayıcı)
  • çift taraflı tutulanları da vardı.
    bakkala gönderilen çocuk küçük telefon defterine benzeyen bir defterle gönderilir, bakkalın kendi defterine yazdığı ne varsa aynısını çocuğun elindekine de yazılırdı. müşteri de bakkal da alacağını vereceğini bilirdi.
  • türk dili konusunda çok emek vermiş olan, değerli yazar, eğitimci, kemal ateş'in; okuyucuyu 1940'lı, 50'li yılların ankara'sına, götüren son romanı, "veresiye defteri."
  • kemal ateş'in imge yayınlarından çıkan romanının adı: veresiye defteri.