şükela:  tümü | bugün
  • vergi borcu ile vergi cezası ayrı şeyler.

bakındım ama vergi aslı silinen bir mükellef göremedim.

silinen vergi cezasıdır o da zaten uzlaşma komisyonlarında komisyon başkanının insiyatifine bağlı olarak %100'e varan oranda uygulanabilmekte.

tabi diğer taraftan komisyon her mükellef için %100 uygulamamakta.

siyasi ayağınız güçlüyse ya da baskı potansiyeliniz var ise %100 olabilir.
    (bir mükellef uzlaşma görüşmesinde kendini camdan atma tehtidiyle baya iyi indirim almış, bu da bir ymm hocamızın anlattığı bir olaydı)

genel olarak vergi aslını kurtarmak için cezalarda ciddi indirimler yapıyor idare bu da bilinen bir şey.
  • yandaş şirketlere yapılan kıyaklar devlet sırrı olduğu için affedilenlerin ne olduğunu tam olarak bilemediğimiz bir durum.

örneğin, 1 milyon vergi ödemesi gerekirken, sahtekarlıkla bu vergiyi 1 lira gösterebilir. devet bunu görüp adama 2 milyon ceza kesebilir. ve kurul sonra geri dönüp, asıl vergi olan 1 tlyi baki bırakıp 2 milyon vergi cezasını affedebilir. bunun gibi milyon tane farklı yöntemle, devletin bu kıyağından faydalanabilirsiniz. böyle şeyleri sorgulayınca, devlet sırrı, ucunda vatan var, sen vatan hainisin vb. şekilde suçlanabilirsin. çünkü bu ülkede en kolay yapabileceğin şey devletten çalmaktır, eğer yandaş isen
  • öğrenim kredisini ödeyemediği için hesaplarına el koyulan arkadaşım bunu beğendi.

(bkz: yakarsa bu dünyayı garipler yakar)
  • ben bu konuda cahilim kusura bakmayın...

şimdi bu affedilenler vergi cezası deniyor... peki bu cezalar neyi kapsıyor arkadaş?

adaö vergi kaçırmış ondan mı yemiş, usulsüzlük yapmış ondan mı yemiş, vergi aslını ödememiş ondan mı yemiş, neden yemiş yani...

bunlarsa bile vergisini tam ve gününde ödeyen adamların hakkını ahlaksızca birilerine peşkeş çekiyorlar demek, inşallah öyle değildir...

zaten verginin aslını kaç yıl sonra, para piç olduktan sonra ödüyorlar allah bilir...