şükela:  tümü | bugün
 • yatırım yaptığınızda ya da sadece bankalarının kasasına paralarınızı koyduğunuzda(bu da bir yatırımdır ne de olsa), "şişşt birader nereden buldun sen bu paraları bakiim" demeyen, ak para mı karapara mı önemsemeyen, dolayısıyla da karapara aklanmasında veya vergi kaçırmada eşsiz olanaklar sağlayan yasalara sahip ülkelere yakıştırılan ad. bu tip ülkelerde kazancınızı aklayabilir veya kazandıklarınızı kendi ülkenizin korkunç oranlara varan gelir vergilerinden azade bir şekilde saklayabilirsiniz. elbette bu ülkelere de bir miktar vergi vermeniz gerekiyor ama tüm karaparaların aktığı bankalara sahip bir ülkenin alacağı komisyon toplamı iyi boyutlara ulaşabilir. biliyorsunuz, karlı dağların tepesindeki isviçre sadece mor inekli çikolata üreterek köşe olmamıştır.

  ayrıca (bkz: offshore/@iwillshowyouwhatitmeans)
 • muz cumhuriyetinde devletin karşılıksız aldığı paraları meşrulaştırmak için kullandığı ibare.
  hayır, bu ülkede vergi oranları diğer ülkelerle karşılaştırıldığında nispeten daha düşük olsa, diğer ülkelerle karşılaştırmalı olarak söylenebilir belki ama söz konusu oranlar diğerlerinin 3-5 katı olunca pek mantıklı gelmiyor kulağa.
 • kaçırılan vergilerin getirildiği yer olmasından ötürü ingilizcede tax haven olarak bilinen bu ülkelerde ya hiç vergi alınmamaktadır ya da ülkedeki vergilendirme oranları diğer ülkelerle haksız rekabet olanağı meydana getirecek kadar düşük oranlarda olmaktadır.

  oecd'ye göre bir ülkeden bu şekilde söz edebilmek için;

  -şeffaf düzenlemelerin olmaması: herkes için açık ve belirli vergi yasalarının olmaması, belirli bir muhasebe standartlarının olmaması ve denetim faaliyetlerinin gelişmemiş olması, yani paranın kaynağının kimse tarafından sorulmaması.

  -bilgi paylaşımının olmaması: diğer ülkelerle ülkede faaliyet gösteren firmalara ilişkin bilgi paylaşımında bulunulmaması, yani paranın güvende olması, kimsenin ulaşamaması.

  -ülkede ciddi bir ekonomik faaliyetin olmaması: ülkede ekonomik anlamda faaliyet gösteren firmalar olmamasına karşın ülkede hukuki anlamda kurulmuş çok fazla firmanın bulunması, gerekmektedir.

  buna göre buralar elbette sadece vergi kaçırmak için değil, her türlü illegal para trafiği için de bir liman vazifesi görürler. buraların nereler olduğunu merak edenler için amme hizmeti: http://en.wikipedia.org/…offshore_financial_centres

  not: off-shore ile karıştırılmaması gereken bir mevzudur.
 • aslında ters vergi rekabeti yapan ve transfer fiyatlamasına izin veren genellikle de ada ülkeleridir.
 • butamlama en çok "vergi cehennemi" olan ülkemiz insancıklarını heyecanlandırıyordur.