• marketlerin alkol reyonudur
  • allah kimseyi orda çalışan memurlarla konuşma fırsatı vermesin dediğim yer. tamam beş parmağın beşi bir değil evet ama ben de memurum memur zihniyetini de biliyorum. yaşadığım bir problemi bu arkadaşların memur kafasına göre izah etmeye çalışayım dedim, yok hepsi seçmece kadrolu olduklarından aynı problemi ”senin soruna şu birim bakıyor” diye diye 8 farklı kişiye anlattım, en son çözüm bulamayıp müdüre yönlendirdiler müdür de çözüm bulamadı.
  • şu korona günlerinde işiniz düşeceğine gidip bir kenarda sessizce ölmenizin daha iyi olacağı devlet şeysi.
  • ağustos 2019'da bizzat nakil vasıtaları vergi dairesinde hgs vs tüm cezaları ve vergilerini ödeyerek, ertesi gün sattığım arabamı gün itibariyle edevlet üzerinden hala borçlu gösteren über daire.

neymiş, makbuzlarla bir daha gidip ibraz edecekmişim. ulan, nasıl sattım ben o zaman o arabayı memur bozuntuları!

noter satışı verir miydi?

allah belanızı versin. ben uğraşmayacağım. siz beni bulun!
  • "vergi kutsaldır" diye beylik bir laf vardır. ben vergi dairesine girdiğimde, kendimi camiye girmişim gibi huşu içerisinde hissetmiyorum be sözlük...

aklıma 1000 odalı (pardon 1150) saray geliyor... devletin ve akp'nin en başındaki adamın günde 8.000.000 lira (eski para ile 8.000.000.000.000 lira) harcadığı geliyor... "ödediğiniz vergiler size yol, su , elektrik olarak dönecek" lafı ve fakat bütün bunları kullanırken yine para ödediğim aklıma geliyor. devletin 1 liraya yapabileceği yatırımı 10 liraya yaptırdığı aklıma geliyor. vergi verdiğim halde o paralar ile devletin köprü yapmayıp, ecnebilere yaptırdığı, buna rağmen yine benim vergilerimi kullanarak o köprüleri yapanlara para ödediği aklıma geliyor.

öderken vergilerin nasıl har vurup harman savrulduğu aklıma gelince vergi ödemek bana kutsal gelmiyor be sözlük...
  • geçen kocaeli acısu vergi dairesine giitim. malum aracı olan herkese bir yerden cezayı çakıyorlar. aldım e-devlet görüntüsünü, daldım 5 senedir 50 kuruş altı paraları biriktirdiğim kumbaraya. tam bir kiloya yakın paradan 50? ayarladım.
    30 kişilik sıra hızlıca geçti, verdim tutanak numarasını, 921? dedi, 870? kağıt artı 1 tl demir verdim. saydı veznedar “50 lira daha lazım” dedi. “bi saniye şurada olacaktı”dedim, çıkardım bir kg bozuk parayı koydum önüne. melül melül baktı bir para torbama bir bana “olmaz, bu olmaz” dedi.
    - bu devletin parası değil midir?
    diye çıkıştım, hala olmaz falan diyor, dedim nasıl olmaz beyefendi.
    - “sayamam, yoğunuz” dedi.
    - dedim “zaten, sizin matematiğiniz yetmez!” çıkardım bir 50’lik koydum. kapadım hesabımı. en az 6 ay ceza yemeyeceğime eminim trafikte. aldım dekontu güzelce katladım, koydum cüzdanıma.
    - kolay gelsin, ben bunu anlatırım. dedim dayı emmiye.
    zaten 7km bisikletle gitmiştim, o parayı yine taşımayayım dedim, yol üstünde yrk kürek satan yaşlı bir teyzeye verdim. iki mendil aldım.
    bir günde iki dilenci sevindirmiş oldum.
    tevekkeli hikayenin özü vergi dairesinde bir kese bozuk para geçmez gençler!
    demek ki bozuk para biriktireyim, sonra lazım olur demeyin!
    vergi dairesinden korunmanın en güzel yolu, ceza yememektir. ( şirket sahibi olmayan benim gibi beyaz yakalar için)
    ilk 300’lük ve 900’lük cezamı internetten ödemiştim. bunu kendime harbi ceza olsun diye böyle ödedim.
    bu arada ilerde okunursa diye 2020 yılında coronavirüs pandemisi var, içerdeki 100 koltuk da yan yana oturanlar, açık klimalar. hatta kısa kollu gömlek diyen abiler vardı. hadi virüsten korkmazsınız da modadan da mı bu kadar uzaksınız ya hu.
    siz siz olun trafikte kurallara uyun, uymayanları uyarın. bordrodan, aldığınız araba, ekmek, limonta ve bunun gibi vergiler dışında ekstradan keklenmeyin.
  • tekel bayi.
  • suriyelilerin istila etmediği ender yerlerden biri.
  • kalabalık. çok kalabalık. an itibariyle basit bir işlem için bir saatten fazla beklediğim mekandır.
  • bugün beni arayan kamunun kurumu.

borcunuz var, bu ay yapılandırma için son ay dediler. bir an önce uğrayacağım dedim. yalan dedim, gidemeyeceğim. istihdam edilemeyen binlerce birey nasıl olurda ödeyecek bu borcu. keşke, ama keşke ödeyebilsek.
hesabın var mı? giriş yap