şükela:  tümü | bugün
 • türkiye'nin en kaliteli üniversitelerinden mezun olan, kpss'de türkiye derecesi yaparak girmeye hak kazandıkları meslek giriş sınavlarında iki gün 16 saat süreyle ekonomi, maliye, hukuk ve muhasebe dallarından, 15-20 kişinin başarılı olabildiği yazılı sınava tabi tutulan, bir buçuk yıl boyunca yoğun bir eğitime tabi tutulan, daha sonra 5 gün boyunca yazılı yeterlilik sınavına alınarak, vergi denetmenlerinin bağlı oldukları birimlerin amirleri dahil, vergi denetmenleri ve tüm maliye memurlarının soruşturmalarını yürüten, birimlerini teftiş eden ve en büyük mükellefler nezdinde nitelikli vergi incelemesi yürüten kurulların mensuplarını, 1,5 saatlik test sınavıyla 400-500'er kişi olarak alınan ve taşrada küçük ve orta ölçekli mükellefler nezdinde inceleme görevi yapan, vergi dairesi müdürü olmak için bile sınava tabi tutulan vergi denetmenleriyle aynı ünvan ve çatı altında birleştiren kurul.
 • (bkz: #24525530)
 • müfettişlerini göreve çağırdığım bir üst kurul.

  (bkz: #27857540)
 • ilgilendiğim bir kurum olmakla beraber vergi müfettişleri derneği başkan yardımcısı ömer faruk zengin vergi müfettişi nasıl olunur, ne yapar, vergi denetim kurulu ne iş yapar çok güzel anlatmış.

  https://www.youtube.com/watch?v=dm-u7hewqdi
 • terörle mücadelede de etkin kurumlardan biridir. vergi müfettişleri derneği başkanı özgür kubuş terör finansmanını konusunda etkili önleyici mücadele yürütüldüğünü ifade etti.
 • kurulduğu 2011 yılından beri bünyesinde yeterlik sınavında başarılı olan vergi müfettiş yardımcılarını vergi müfettişi olarak atamayan kuruldur.

  (bkz: burokratik oligarsi)
 • vakti zamanında bağımsızlığı ile ünlü hesap uzmanları kurulu ve gelirler kontrolörlerinin yerine kurulmuş, vergi denetmenlerinin de işin içine katılmasıyla çorbaya dönmüş kuruldur. duyumlarımdan anladığım kadarıyla kurum içi liyakat tamamen terk edilmiştir.

  ayrıca bu kurul bünyesinde çalışan vergi müfettişlerinin yetiştirilmesinde usta çırak ilişkisi terk edilmiştir. müfettişler başlarında tecrübeli bir denetmen olmadan kendi imkanlarıyla yetişmektedirler. bu sebeple bir çoğunda davranış problemleri vardır. en son ankara'da mükellefle ya da mali müşavirleriyle yaptıkları telefon görüşmelerini kaydettikleri ve tutanak aşamasında bu kayıtları kullandıkları duyumu bile alınmıştır.

  öte yandan vergi denetimlerinde bağımsızlık ilkesi de terk edilmiş, okuma komisyonları vasıtasıyla tüm raporlar bir üst makamın onayına sunulur hale gelmiştir.

  velhasıl vergi incelemelerinde eskiden olduğu gibi kaliteli ve teorik bir yaklaşım bulmak zordur. incelemeler daha çok usul eksiklikleri üzerinden gitmekte ve matrah farkları konusunda sağlıklı raporlar çok fazla yazılamamaktadır.

  bazı müfettişlerin defter ve belge isteme aşamasında ve inceleme devam ederken bol miktarda aba altından sopa gösterdikleri ve "sizin için iyi olur-sizin için iyi olmaz" tarzı ince tehditlerle işi yürüttükleri gözlemlenmektedir.

  ezcümle türkiye'de iktidar değişirse yeni hükümetin en öncelikli görevi bu kurulu gözden geçirilmesi ve mümkünse hesap uzmanları kurulu ile gelirler kontrolörleri kurulunu tekrar ihdas etmesi yerinde olacaktır.