• bir neslin kişisel gelişimi üzerine derin etki bırakmıştır. olumlu-olumsuz tartışılır o ayrı.
  • yaştan dolayı benim sadece topladığım ablamın da vergi iade zarfını doldurduğu nesil. babam bi de "matematiğin gelişsin" diye ablama hesap makinesi kullandırtmazdı. sonra kız gitti mali müşavir oldu.
  • vergi bilinci henüz gelişmemiş ve vergi vermenin kamu yararı, dolayısıyla da kişisel yarar sağlamasını henüz kavrayamamış bir ülkede yaşayan, hala da yaşamakta olan nesildir. bu açıdan bence müthiş bir uygulamaydı. şu anda nakit ödeme yapılan pek çok yerde fiş istemek de onu taşımak da külfet. bu sebepten rakamları tam olarak bilmesem de az ya da çok bu uygulamanın kaldırılmasından kaynaklı bir vergi kaçağı var ülkede. esas kaçak kalemi bu olmasa da, fiş toplama zorunluluğunun kaldırılması ve agi uygulaması, vergi meselesine devletin bakışının nasıl olduğunu gösterir. kaldırılması popülist bir uygulamadır bana göre. vergi ödeme yükümlülüğünün bir zorunluluktan öte, kişinin ve kamunun yararına bir uygulama olduğunu anlatan öğreten bir akım başlamadıkça, kaldırılan bu uygulamanın yeri boş kalacaktır bende.
  • yine hic bir sey yapmadan durup dururken efsane oldugum kategoridir. durduramiyoruz efenim. surekli efsane oluyorum. sanirim yasli oldugumu kabul etme zamani geldi.
  • ne günlerdi be! ay sonlarında fişler masaya koyulur tek tek hesap makinesi ile sayılırdı
  • bizim mahallede bir nene vardı 2 kimliği vardı hem dul maaşı alıyordu hem de yaşlılık yıllarca böyle aile bu kadının parasını yedi tüm mahallenin de fişlerini toplarlardı ben de küçüktüm bakkaldan bişi alınca götürür verirdim.
  • bazı monşer arladaşlar excel demiş de, o kartonumsu craft kağıda ince ince tükenmez kalemle yazılırdı fişler. o kadar karısırdı ki yazılar okunmaz hale gelirdi. o küçük beynimle fişlerin içinden büyük meblağlı bir tanesini buldugumda sevinçle “buldummmm” diye bağırır, ev halkının ooooo sesleri eşliğinde gururla babama teslim ederdim. canım babam, işten yorgun gelip bütün akşamlarını büyük titizlikle bu işe ayırırdı. hayat zordu.
  • vay be ne zamanlardan geçmişiz...
    hatırladığım kadarıyla her ürüne vergi iadesi yapılmazdı; kozmetik, temizlik ürünleri ve diğerleri diye ayırırdık. fiş almadığın zaman indirim yaparlardı. eşi, dostu arar fiş var mı diye sorardık...
  • .
  • excel'de sabahtan akşama kadar fiş girip veriyi kaydetmedigim için tüm emeğim boşa gitmişti. para karşılığı bu işi yapıyordum ve son gündü o gün. oturup ağlamıştım. yaş 14 15 filandı.
hesabın var mı? giriş yap